خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 04 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

مصرف ماهانه ۵ میلیون قوطی شیرخشک در کشور

باشگاه خبرنگاران | اقتصادی | پنجشنبه، 16 فروردین 1403 - 09:53
رئیس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک نوزاد گفت: بنابر آمار ماهانه ۵ میلیون قوطی شیرخشک نوزاد در کشور مصرف می‌شود و مشکلی در تولید نداریم.
شيرخشك،ارز،ماه،قوطي،تخصيص،تحويل،مركزي

هانی تحویل زاده در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: سازمان غذا و دارو به سبب نگرانی کمبود شیرخشک در ماه های آتی، جلوی صادرات ورود موقت را گرفته است، اما از آنجا که مشتری مواد اولیه را به ما می دهد و هیچ ارزی از بانک مرکزی برای آن نگرفتیم، به عبارتی تصرف مال غیر می‌کند.
به گفته او، بنابر آمار ماهانه ۵ میلیون قوطی شیرخشک در کشور مصرف می شود که هم اکنون این میزان تولید می شود.
تحویل زاده ادامه داد: برآوردها حاکی از آن است که تا یک الی ۲ ماه آینده مشکلی در تامین شیرخشک نداریم، اما با استمرار روند تخصیص ارز قطعا دچار مشکل خواهیم شد.
لذا از بانک مرکزی تقاضا داریم که وجه تخصیص ارز را همان ابتدا از نگیرد و بصورت قسطی یا با ۷ ماه تاخیر دریافت کند چراکه با حذف ارز ترجیحی به یکباره نقدینگی ۷ برابر افزایش پیدا کرده است.
رئیس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک نوزاد با بیان اینکه قیمت جهانی شیرخشک ۲.۵ برابر نرخ شیرخشک تولیدی ماست، گفت: هم اکنون قیمت آزاد هر قوطی شیرخشک در کشور ما ۱۴۰ هزارتومان و در بازارهای جهانی ۳.۵ تا ۵‌‌.۵ دلار است که این اختلاف منجر به قاچاق شیرخشک به آن سوی مرزها می شود.