خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 04 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

رشد 2برابری تولید گیاهان دارویی در لرستان

تسنیم | استان‌ها | چهارشنبه، 15 فروردین 1403 - 18:53
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار لرستان از رشد دوبرابری تولید گیاهان دارویی و تولید 530 هزار تن گندم در این استان خبر داد.
لرستان،توليد،استان،ديم،هكتار،كشاورزي،تن،سيزدهم،ابراهيمي

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، سیروس ابراهیمی، عصر امروز با اشاره به تولید123هزار تن گندم در لرستان طی سال 1400، گفت: این رقم به 530هزار تن در سال 1402 رسید که در تاریخ این استان بی‌سابقه است.
او با ذکر اینکه تجمیع اراضی کشاورزی یکی از مهم‌ترین برنامه‌های حوزۀ کشاورزی در لرستان است، اضافه کرد: تبدیل اراضی خرد کشاورزی به اراضی بزرگ و تعاونی از دلایل رشد تولید گندم و سایر محصولات کشاورزی در این استان است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار لرستان یادآور شد: در تولید محصولات دیم با مشارکت سازمان جهادکشاورزی، بنیاد برکت و ستاد اجرایی فرمان امام(ره) جزو 5 استان برتر کشور در دولت سیزدهم هستیم.
ابراهیمی بیان کرد: 500 کیلوگرم محصول دیم در هر هکتار به‌صورت میانگین طی سال‌های گذشته تولید می‌شد، درصورتی‌که اکنون در برخی از مزارع تا بیش از 4 تن در هکتار نیز تولید داشته‌ایم.
او با اشاره به اینکه 75 درصد مزارع لرستان دیم است، اعلام کرد: رشد تولیدات دیم در این استان به‌دلیل فعالیت بابرنامه و پویای مرکز تحقیقاتی و ترویج و آگاه‌سازی کشاورزان در کشت علمی محصولات است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار لرستان با یادآوری اینکه 70هکتار گلخانه تا قبل از شروع دولت سیزدهم در این استان وجود داشت، شرح داد: 45 هکتار به این مقدار در دو سال اخیر اضافه شده‌است.
ابراهیمی با شرح اینکه تولید گیاهان دارویی در لرستان از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون دو برابر شده‌است، گفت: تصمیم داریم که بخش مهمی از تسهیلات تکلیفی سال مالی جدید را به این حوزه اختصاص دهیم.
او بیان کرد: بیش از 26هزار تن در مصرف گندم لرستان صرفه‌جویی شده‌است که به نسبت جمعیت در هیچ استانی از کشور سابقه نداشته‌است.
انتهای پیام/644/.