خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 06 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

نیازی به واردات زیتون کنسروی نداریم

باشگاه خبرنگاران | اقتصادی | چهارشنبه، 15 فروردین 1403 - 18:00
عضو هیئت موسس شورای ملی زیتون گفت: با توجه به آنکه باغداران تمایل بیشتری به تولید زیتون کنسروی دارند، لذا نیازی به واردات این محصول نداریم.
زيتون،روغن،قيمت،كنسروي

نادر جلالت در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: با توجه به سال ناآور زیتون در سال زراعی گذشته، زیتون های برداشت شده به سمت کنسروی ها سوق داده شدند.
به گفته او، سال گذشته تولید روغن زیتون در دنیا کاهش یافت که همین امر منجر به افزایش قیمت روغن زیتون شده است.
جلالت ادامه داد: با توجه به افزایش قیمت روغن زیتون، سرانه مصرف کاهش یافته که این امر تهدید جدی برای سلامت جامعه محسوب می شود.
عضو هیئت موسس شورای ملی زیتون نسبت به عرضه روغن های تقلبی در بازار هشدار داد و گفت: با توجه به افزایش قیمت روغن زیتون، زمینه برای عرضه روغن های تقلبی با قیمت های غیرمعقول در بازار فراهم شده است.
او با بیان اینکه نیازی به واردات زیتون کنسروی نداریم، افزود: سیاست ها باید به گونه ای اعمال شود که باغداران به سمت زیتون کنسروی نروند تا تولید دچار چالش نشود.
جلالت گفت: سرانه مصرف در ارتباط با زیتون کنسروی ۷۰۰ گرم است، سرانه مصرف روغن زیتون از ۳۰ گرم به ۲۵۰ گرم در ۱۰ تا ۱۲ سال اخیر رسید که با افزایش قیمت روغن در سال قبل مجدد به ۲۰۰ گرم رسید.