خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 04 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

شورای حقوق بشر در تدارک تصویب قطعنامه تحریم تسلیحاتی اسرائیل

تسنیم | بین‌الملل | چهارشنبه، 15 فروردین 1403 - 17:54
شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد قرار است روز جمعه درباره پیش نویس قطعنامه ای که خواستار تحریم تسلیحاتی اسرائیل است رأی گیری کند.
غزه،اسرائيل،قطعنامه،متن،مذكور،حقوق،سازمان،نوار

به گزارش گروه بین‌‌الملل خبرگزاری تسنیم، شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد روز جمعه به بررسی پیش‌نویس قطعنامه‌ای خواهد پرداخت که خواستار اعمال تحریم‌های تسلیحاتی علیه اسرائیل، با توجه به «خطر نسل‌کشی در غزه» است.
تحلیلگران در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه گفته‌اند چنانچه قطعنامه مذکور به تصویب برسد شورای حقوق بشر به عنوان بلندپایه‌ترین نهاد حقوق بشری در سازمان ملل برای اولین بار در خصوص جنگ ویران‌گر در غزه موضع خود را اعلام کرده است.
در متن قطعنامه مذکور «استفاده از سلاح‌هایِ انفجاریِ دارای اثرات فراگیر» در نواحی پرجمعیت نوار غزه توسط اسرائیل محکوم شده و از این رژیم خواسته شده «به تعهدات قانونی خود جهت جلوگیری از نسل‌کشی» در غزه پایبند باشد.
متن این قطعنامه به نمایندگی از 55 کشور از میان 56 عضو سازمان همکاری اسلامی (بدون مشارکت آلبانی) به این شورا ارائه شده است.
بولیوی، کوبا و نمایندگی تشکیلات خودگردان فلسطین در ژنو نیز از حامیان این پیش‌نویس هستند.
علاوه بر این، در متن این پیش‌نویس 8 صفحه‌ای از رژیم اسرائیل خواسته شده به اشغالگری در اراضی اشغالی فلسطین پایان دهد و فوراً به «حصر غیرقانونی» در نوار غزه پایان دهد.
و تمامی دیگر انواع «تنبیه جمعی» را نیز کنار بگذارد.
پیش‌نویس مذکور علاوه بر این از کشورها خواسته فروش یا انتقال سلاح، مهمات و سایر تجهیزات نظامی به اسرائیل را متوقف کنند.
انتهای پیام/