خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 25 فروردین 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

تمرکز ستاد نانو بر ابزارهای تشخیص بر بالین در مقیاس میکرو

تسنیم | اجتماعی و حوادث | چهارشنبه، 15 فروردین 1403 - 17:53
دبیر ستاد فناوری نانو گفت: یکی از دغدغه های حوزه سلامت، تشخیص سریع و ارزان است که در سال 1403 به دنبال پرداختن به این موضوع هستیم. در میکرو، بر ابزارهای تشخیص بر بالین تمرکز داریم که از فناوری نانو فاصله داشته و در مقیاس میکرو قرار دارد.
نانويي،داروهاي،ستاد،فناوري،احمدوند،حوزه،1403،ميكرو،اثرات،توس ...

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، دکتر عماد احمدوند؛ دبیر ستاد فناوری نانو ضمن اشاره به دستاوردهای ستاد توسعه فناوری‌نانو و میکرو در سال 1402 به تشریح برخی از برنامه‌های ستاد در سال 1403 پرداخت.
دبیر ستاد توسعه فناوری‌نانو و میکرو از صدور گواهی نانومقیاس برای تقریبا 400 محصول جدید در سال 1402 خبر دارد.
احمدوند درباره پیاده‌سازی فناوری‌نانوحباب در شهر ساوه گفت: «یکی از موفقیت‌های سال 1402 پیاده سازی فناوری‌نانوحباب در تصفیه‌خانه شهر ساوه بود که تاییدیه‌های لازم را نیز دریافت کرد.
از فناوری‌نانوحباب در ایران و دیگر کشورها در حوزه‌های مختلف استفاده می‌شود.
در ایران در سال‌های گذشته، از فناوری‌نانوحباب برای تصفیه پساب استفاده شده بود اما در مقیاس بسیار بالا برای تصفیه آب قابل شرب تا پیش از این از فناوری‌نانوحباب استفاده نشده بود.
احمدوند گفت: ما گزارشی از استفاده از فناوری‌نانوحباب در این مقیاس در جهان نداریم.
این پروژه، یکی از پروژه‌های بسیار موثر در افزایش کیفیت زندگی است، این امیدواری وجود دارد که فناوری‌نانوحباب طی سال جاری و سال‌های آتی در دیگر شهرها پیاده‌سازی شود، به طوری که در شهرهایی که با مشکل کیفیت آب روبرو هستند و می‌توان با فناوری نانوحباب مشکل کیفیت آب را رفع کرد، از این فناوری بهره‌مند شوند.
وی درباره استفاده صنعتی از فناوری‌نانو در صنایع مختلف گفت: فناوری‌نانو در بیش از 15 صنعت به کار گرفته می‌شود.
در حال حاضر در حدود 360 شرکت در داخل کشور محصول نانویی دارند.
حوزه سلامت یکی از بخش‌هایی است که اثرات فناوری‌نانو به خوبی در آن قابل مشاهده است.
هر چند در بخش دارو، مصرف‌کننده نهایی محصول، چندان متوجه اثرات فناوری‌نانو نمی‌شود و در واقع این که دارو از چه فناوری استفاده می‌کند را مصرف‌کننده در جریان قرار نمی‌گیرد، اما داروهای نانویی اثرات اقتصادی و اجتماعی قابل ملاحظه‌ای دارند.
احمدوند ادامه داد: در بخش اجتماعی، دسترسی مردم به روش‌های درمانی موثرتر و داروهای پیشرفته‌تر تسهیل شده است.
هر قدر مردم ساده‌تر به داروهای پیشرفته دسترسی داشته باشند، روش‌های درمانی موثرتری را در اختیار خواهند داشت.
از نظر اقتصادی هم، داروهای نانویی از خروج ارز جلوگیری می‌کنند و از سوی دیگر بیمه‌های می‌توانند از منظر اقتصادی از فناوری‌نانو بهره‌مند شوند.
نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد استفاده از داروهای نانویی ایرانی موجب شده تا شرکت‌های بیمه هزینه کمتری پرداختند به طوری که صرفه‌جویی شرکت بیمه در اثر استفاده از داروهای نانویی ایرانی از فروش خود داروها بیشتر بوده است.
دبیر ستاد فناوری نانو تصریح کرد: بنابراین می‌توان گفت گاهی اثرات افتصادی حتی فراتر از حجم فروش داروهای نانویی است.
در حوزه انرژی نیز فناوری‌نانو تاثیرات قابل توجهی داشته‌اند، برای مثال برای احیاء چاه‌های نفت از تجهیزات نانویی ساخت داخل کشور استفاده می‌شود.
از افزودنی‌های نانویی برای برداشت بهتر از چاه‌های نفت استفاده می‌شود.
در حوزه عمران و ساختمان، حجم بازار محصولات نانویی بیشتر از سایر حوزه‌ها است به طوری که 50 درصد از فروش محصولات نانویی مربوط به این بخش است.
احمدوند درباره محورهای فعالیت‌های ستاد در سال جدید گفت: برای سال 1403 تصمیم داریم که روی بخش تشخیص تمرکز بیشتری داشته باشیم، تلاش داریم این حوزه گسترش بیشتری پیدا کند.
یکی از دغدغه‌های حوزه سلامت تشخیص سریع و ارزان است که در سال 1403 به دنبال پرداختن به این موضوع هستیم.
در بخش میکرو، روی ابزارهای تشخیص بر بالین تمرکز داریم که از نظر فناوری از فناوری‌نانو فاصله داشته و در مقیاس میکرو قرار دارد.
با همکاری ستادهایی نظیر ستاد زیست‌فناوری و بنیاد علم، تمرکز روی توسعه کیت‌های تشخیصی خواهیم داشت تا این ابزارها در داخل کشور توسعه بهتری پیدا کند.
ادوات خودتوان که بی‌نیاز از باتری باشند، یکی دیگر از محورهای ما در سال 1403 خواهد بود که ان‌شاءالله با کمک بنیاد ملی علم روی این موضوع کار خواهیم کرد.
انتهای پیام/