خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 04 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

روسیه می‌خواهد طالبان را از فهرست «تروریستی» خود خارج کند

مشرق | بین‌الملل | چهارشنبه، 15 فروردین 1403 - 16:53
روسیه اعلام کرد موضوعات مهمی وجود دارد که بایستی درباره آنها با رهبران طالبان افغانستان صحبت شود و اقداماتی برای خارج کردن و حذف نام طالبان از فهرست سازمان‌های «تروریستی» روسیه انجام گیرد.
حمله،افغانستان،روسيه،كرملين،تروريستي،طالبان،سخنگوي

به گزارش مشرق، «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین به خبرنگاران گفت: افغانستان کشوری در نزدیکی ماست و به هر حال، ما با آنها ارتباط داریم.
به نقل از خبرگزاری رویترز، سخنگوی کرملین ادامه داد: ما باید راه‌حلی برای این مسائل بیابیم که مستلزم مذاکره است.
به همین دلیل ما با آنها مانند دیگران رفتار می‌کنیم و ارتباط داریم.
آنها حاکمیتی دوفاکتو در افغانستان دارند.
پسکوف به این موضوعاتی که بایستی با طالبان در افغانستان مورد بحث قرار گیرد، اشاره‌ای نکرد.
در هفته‌های اخیر روسیه شاهد یکی از بدترین حملات تروریستی بود که در جریان آن اتباع تاجیکستانی با حمله به سالن کنسرت کروکوس در حومه مسکو اقدام به تیراندازی و آتش زدن سالن مذکور کردند که در نتیجه آن ۱۴۴ تن کشته شدند.
داعش مسئولیت این حمله تروریستی را بر عهده گرفت و مقام‌های آمریکایی نیز گفتند که بر اساس اطلاعات آنها، داعش شاخه خراسان مسئول این حمله بوده است.
روسیه نیز اعلام کرد که در حال انجام تحقیقاتی درباره این مساله است که این حمله از سوی اوکراین انجام شده اما کی‌یف و واشنگتن قویا این ادعا را رد کرده‌اند.
طالبان در سال ۲۰۲۱ و پس از خروج نیروهای خارجی تحت امر آمریکا بار دیگر قدرت را در افغانستان به دست گرفته اما هنوز در فهرست سازمان‌هایی است که در روسیه «تروریست» به شمار می‌روند.