خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 04 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

مقررات ضدمشارکتی را حذف می‌کنیم - تسنیم

تسنیم | اقتصادی | چهارشنبه، 15 فروردین 1403 - 16:13
رئیس مرکز مطالعات و بهبود پایش کسب وکار در وزارت دارایی بر لزوم تلاش همه جانبه در جهت حذف مقررات دست وپاگیر از پیش ِروی تولیدکنندگان و مردم برای حضور قوی در عرصه اقتصاد کشور تأکید کرد.
فرايند،سياح،پايش،مطالعات،مقررات،بهبود،مركز،تلاش،اقتصادي،رئيس

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سیدامیر سیاح رئیس مرکز مطالعات و بهبود پایش کسب‌وکار با بیان اینکه "سهولت صدور مجوز، پایان کار نیست بلکه آغاز کار است و باید فضا را برای توسعه کسب‌وکار مردم مهیا کنیم"، گفت: امروزه با این وضعیت آرمانی فاصله بسیاری داریم و متأسفانه مقررات ریز و درشت و کشور، دست‌وپای فعالان اقتصادی را گرفته است.
رئیس مرکز مطالعات و بهبود پایش کسب‌وکار در وزارت دارایی اظهار کرد: ممکن است برخی زمان‌ها به‌دلیل مشکل اینترنت فرایند دچار اختلال شود که در حال تلاش برای رفع آن هستیم ولی قطعاً این فرایند بسیار بهتر از حضور افراد برای انجام این فعالیت است.
وی در گفت‌وگو با رادیو اقتصاد گفت: در حوزه مجوزات هنوز برخی دستگاه‎ها چرخه کاملی ندارند، ولی وقتی کسی مجوز می‎گیرد باید بتواند سرمایه‌گذاری و صادرات و استخدام و خرید و فروش عادی داشته باشد.
باید مقررات دست‌وپاگیری را که سرمایه‌گذاران ما را فراری می‌دهد، از پیشِ‌روی مردم برداریم.
وی افزود: سال گذشته این مقررات دست‌وپاگیر را مطالعه و بررسی کردیم و امیدواریم که امسال با قدرت تا حد ممکن این مسایل را حل کنیم.
سیاح یادآورشد: این فرایند، یک فرایند دائمی است، هیچ‌وقت اصطکاک به صفر نمی‌رسد ولی می‌توان حجم آن را کم کرد ولی قول می‌دهیم همه تلاش خود را برای کاهش این سطح اصطکاک انجام دهیم.
رئیس مرکز مطالعات و بهبود پایش کسب‌وکار در وزارت دارایی ابراز کرد: تسهیل صدور مجوزها، اولین گام برای حضور گسترده مردم در اقتصاد است ولی مقررات‌زدایی دست‌وپاگیر و هدایت حمایت‌ها به‌سمت درست و پرهیز از وام‌دهی‎های بی‌دلیل و بی‌حاصل که در بسیاری از موارد مسیر سرمایه‌گذاران را منحرف کرده است، نقش مهمی در حل مشکلات اساسی دارد.
وی گفت: فعال اقتصادی از حکومت رانت مالی و وام رانتی نمی‌خواهد بلکه ثبات اقتصادی می‌خواهد.
متأسفانه چیزی که سرمایه‌گذاران ما نمی‌توانند آن را دور بزنند، تحریم داخلی است.
وی افزود: در سال گذشته آیین‌نامه ماده 24 و 30 تثبیت و اجرا شد.
یکی از وزارت‌خانه‌ها چندی پیش بیان کرد که تعرفه صادرات خرما افزایش می‌یابد که جلوی این مسایل گرفته شد.
سیاح یادآورشد: تلاش می‌کنیم که دولتی‌ها اجازه ندهند صادرکنندگان را با تصمیمات خاص خود غافلگیر کنند.
انتهای پیام/+