خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 06 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

بازی سلبریتی ها با رمز «دروغ 13»

تسنیم | فرهنگی و هنری | چهارشنبه، 15 فروردین 1403 - 16:13
چند روزی است درباره مرجانه گلچین صحبت می شود، بازیگری که روزی از خداحافظی می گوید و روزی دیگر آن خداحافظی را تکذیب می کند.
مجازي،فضاي،دروغ،روز،بازيگري،اعلام،مرجانه،گلچين،خداحافظي،13،د ...

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، دیده‌شدن در فضای مجازی کماکان دغدغه یک‌سری از سلبریتی‌هاست، هرچند برخی همچون هادی حجازی‌فر، شهاب حسینی و بازیگرانی از این دست رسماً اعلام کرده‌اند که در فضای مجازی یا نیستند و یا فعالیت گذشته را ندارند.
به‌طور مثال هادی حجازی‌فر در برنامه تحویل سال شبکه دو اعلام کرد: با خودم تصمیم گرفته‌ام در شبکه‌های اجتماعی نباشم و اگر شبکه‌ای یا صفحه‌ای در فضای مجازی دیدید بدانید فیک است و من در این فضا حضور ندارم.
یا دروغ‌پردازی‌ها و خبرهای جعلی باعث شد برخی از پیشکسوتان همچون سعید راد رسماً اعلام کنند؛ "در فضای مجازی صفحه‌ای نداریم."، در عین حال برخی از سلبریتی‌ها هم با قدرت در این فضا مانده‌اند و هرازگاهی با حاشیه‌پراکنی می‌کوشند خلأ غیبت‌ها و یا بودن‌های بی‌کاربردشان را به این واسطه پُر کنند.
البته این روزها تحت عنوان «دروغ 13» از یکی از مشهورترین این خبرهای جعلیِ صرفاً ـ برای دیده شدن در فضای مجازی ـ یاد می‌شود.
پیش از این «دروغ 13» در شوخی‌های لحظه‌ای و گفت‌وگوهای ژورنالیستی مطرح می‌شد اما این بار مرجانه گلچین بازیگر سینما و تلویزیون با کارنامه خوبی که خصوصاً در چند سال اخیر با حضور در سریال‌های طنز تلویزیون برای خودش ایجاد کرده است، با یک ویدئو اعلام خداحافظی از بازیگری کرد.
از همان لحظه اعلام برخی رسانه‌ها خداحافظی و کناره‌گیری او از بازیگری را اعلام کردند.
به‌فاصله چند روز بعد که متقارن با سیزده‌بدرِ معروف یا همان روز طبیعت شد مرجانه گلچین فیلم دیگری را به این مناسبت در فضای مجازی منتشر کرد و تحت عنوان «دروغ 13» منکر کناره‌گیری‌اش از بازیگری شد.
(ماجرا از این قرار است: در چند روز گذشته مرجانه گلچین بازیگر سینما و تلویزیون با انتشار ویدئویی در صفحه اینستاگرامی‌اش به‌صورت رسمی از خداحافظی‌اش با دنیای بازیگری خبر داد.
او گفته است که پس از 46 سال بازیگری، خداحافظی از این حرفه برایش «تصمیم سخت و ناگوار» بوده است.
اما چند روز بعد، همین خانم با انتشار یک ویدئوی جدید در صفحه شخصی‌اش چنین بیان کرد که خداحافظی او دروغ 13 بوده است!
حال فارغ از اینکه ویدئوی خداحافظی مرجانه گلچین چند روز قبل از سیزدهم فروردین‌ماه منتشر شده بود و خیلی نمی‌توان این ادعا را (دروغ سیزده) بنامیم اما او در این ویدیوی جدید گفته است که قصد کناره‌گیری از بازیگری را ندارد و ضمن عذرخواهی از هوادارانش تأکید کرده است که قصدش از گفتن این دروغ این بوده که ببیند چقدر در دل مردم ایران جا دارد!)
این اتفاق باعث انتقاد برخی از رسانه‌های رسمی شد که برای جا نماندن از یک جریان رسانه‌ای به بازنشر خبرهای مندرج از صفحات مجازی اقدام کرده بودند، استوری‌هایی که به‌راحتی و با یک اشاره دست پاک می‌شوند و یا به‌سبکِ مرجانه گلچین با ویدئوی دیگری منکر ویدئوی قبلی‌شان می‌شوند.
اما تبعات آنها مدت‌ها دامن‌گیر رسانه‌ رسمی می‌شود و گاه به‌قیمت از دست رفتن مرجعیت و اعتماد مخاطب تمام می‌شود.
اما این نکته اینجاست که هر روز بازی جدیدی را از سوی سلبریتی‌ها و چهره‌های شناخته‌شده در فضای مجازی شاهدیم، روزی شاهد شائبه‌سازی‌هایی از سوی این قشر هستیم که باعث ایجاد حواشی و تشویش اذهان عمومی می‌شود، روزی اظهارنظرهای عجیب و غریب و روزی هم برای ماندن در فضای مجازی برای بالا بردن فالوور و جلب توجه افکار عمومی دست به بازی‌های رسانه‌ای می‌زنند که در نوع خودش قابل تأمل است.
انتشار استوری اشتباه و پاک کردن بعد از چند ساعت که در رسانه‌ها منتشر شد یا ویدئوهای این‌چنینی که بعد از چند روز هیاهو به‌عنوان «دروغ 13» از آن یاد می‌شود، نمی‌توان عبارتی غیر از دیده شدنِ صرف،‌ بالا بردن میزان فالوورها و اتفاقاتی از این دست نکته‌ای دیگر را به میان آورد.
به‌نظر می‌رسد این فضا نیازمند نظارتی جدّی است که جلوی انتشار و انعکاس این خبرهای اصطلاحاً «فیک» و صرفاً برای رساندن چهره‌ها به منافع شخصی‌شان و حتی کسب درآمد گرفته شود.
انتهای پیام/+