خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 06 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

السودانی: پایان ماموریت حضور مستشاران خارجی طبق جدول زمان بندی صورت خواهد گرفت

تسنیم | بین‌الملل | یکشنبه، 13 اسفند 1402 - 22:47
نخست وزیر عراق اعلام کرد: پایان ماموریت حضور مستشاران خارجی طبق جدول زمان بندی شده ای که کمیته عالی مشترک مشخص می کند صورت خواهد گرفت.
عراق،تاكيد،كشورش،رابطه،وزير،حضور،ايران،ماموريت،ائتلاف،بغداد، ...

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم شبکه تلویزیونی العهد در گزارشی اعلام کرد، محمد شیاع السودانی نخست وزیر عراق در نشست گفتگوی رافدین که در بغداد برگزار شد، اعلام کرد گفتگو کلید مستدام و پایدار راه‌حل هاست و هیچ امتی نیست که از این راه نتواند خود را پویا کند.
نخست وزیر عراق بعد از آن به مسئله بحران غزه و جنایات رژیم صهیونیستی در این منطقه پرداخت و گفت: جامعه جهانی به وظایف اخلاقی و انسانی خود در قبال ملت فلسطین عمل کند، روز 7 اکتبر حاصل رفتارهای سرکوبگرانه‌ای است که علیه ملت فلسطین اعمال شده بود.
وی در مورد جمهوری اسلامی ایران هم تاکید کرد: ایران کشور همسایه و فیما بین ما بسترهای مشترک دینی و اجتماعی وجود دارد، ایران در جنگ علیه داعش در کنار ما ایستاد.
به گفته السودانی: عراق تلاش می‌کند تا دیدگاه‌های طرف‌های مختلف را به یکدیگر نزدیک کند.
او در رابطه با حضور نیروهای بیگانه در کشورش تاکید کرد: تمامی شرایط و مسایلی که باعث شد ائتلاف بین‌المللی در عراق حضور پیدا کند، منتفی شده است.
السودانی تاکید کرد به تلاش‌های خود برای پایان دادن ماموریت نیروهای ائتلاف بین‌المللی در عراق ادامه می‌دهیم، پایان ماموریت حضور مستشاران خارجی طبق جدول زمان بندی شده‌ای که کمیته عالی مشترک مشخص می‌کند صورت خواهد گرفت.
نخست وزیر عراق در رابطه شرایط کشورش هم گفت: ما تلاش کردیم تا انتخابات شوراهای شهر را بعد از 10 سال وقفه مجددا انجام دهیم که این کار را کردیم.
السودانی در مورد جریان صدر هم تاکید کرد این ساختار یک طرف سیاسی تاثیر گذار است که امکان تفاهم و ایجاد توازن سیاسی با آن وجود دارد.
او در عین حال خاطر نشان کرد که دولتش در فاصله‌ای مساوی با تمامی گروه‌ها در انتخابات اخیر ایستاده بود.
السودانی در مورد روابط کشورش با ترکیه هم خبر داد، کمیته‌های مشترکی بین دو کشور در رابطه با پرونده آب تشکیل شده است، اراده واقعی برای حل مشکلات و گذر از موانع موجود با ترکیه وجود دارد.
او همچنین خبر داد، پروژه‌های مهمی بین بغداد و ریاض برای دو سال آینده هدف گذاری شده است و به دنبال توسعه روابط با تمامی کشورهای منطقه هستیم.
انتهای پیام/