خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 06 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

اعلام آمادگی چین برای میانجیگری میان روسیه و اوکراین

مشرق | بین‌الملل | یکشنبه، 13 اسفند 1402 - 21:57
یک مقام ارشد چین روز یکشنبه اعلام کرد که پکن آماده میانجیگری برای پیشبرد مذاکرات صلح بین روسیه و اوکراین است.
اوكراين،چين،اعزام،رد،بحران،خارجه،روسيه،تاكيد،نينگ،مائو،امانوئل

به گزارش مشرق از "خبرگزاری تاس" لی هوی نماینده ویژه دولت چین در امور اوراسیا در دیدار با میخائیل گالوزین معاون وزیر خارجه روسیه در مسکو گفت: چین مایل است تلاش های خود را با هدف میانجیگری و ترویج مذاکرات صلح بین روسیه و اوکراین و سایر طرف های درگیر ادامه دهد تا یک اجماع برای حل و فصل سیاسی نهایی بحران اوکراین بدست آید.
این مقام چین تاکید کرد: «تاریخ نشان می‌دهد که هر درگیری باید در نهایت از طریق مذاکره حل شود و هر چه اختلافات حادتر باشد، نیاز به گفت‌وگو بیشتر می‌شود.»
پیش از این چین در واکنش به اظهارات امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه در مورد اینکه نمی‌توان اعزام نیروهای غربی به میدان نبرد اوکراین را رد کرد، اعلان داشت که پکن از تمام طرفین می‌خواهد تا شرایط را برای کاهش تنش و دستیابی به یک آتش بس مهیا کنند.
مائو نینگ سخنگوی وزارت خارجه چین امروز چهارشنبه در یک نشست خبری تاکید کرد: موضع پکن در قبال بحران اوکراین مشخص و بدون تغییر بوده است.
سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به این اظهارات امانوئل مکرون که پس از میزبانی از نشستی با حضور سران و مقام‌های بلندپایه ۲۰ کشور در پاریس مطرح شد، بیان کرد: ما از تمام طرفین می‌خواهیم تا در راستای ایجاد شرایط برای کاهش تنش‌ها، ترویج آتش بس و توقف خصومت‌ها اجماع سازی کنند.
مکرون در سخنانی که روز دوشنبه به وقت پاریس مطرح شد، اظهار کرد:در حال حاضر، اجماعی برای اعزام نیرو به میدان نبرد وجود ندارد.
اما هیچ چیزی را نمی‌شود، رد کرد.
ما هر کاری که لازم باشد، انجام می‌دهیم تا روسیه پیروز نشود.
مائو نینگ با تاکید بر مواضع کشورش در قبال جنگ اوکراین خاطر نشان کرد: چین به ایفای نقش سازنده در راه حل سیاسی بحران اوکراین ادامه می‌دهد.
درحالیکه آندری دودا رئیس جمهوری لهستان نیز گفته است که کشورهای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) درباره اعزام نیرو به اوکراین اختلاف دارند و برای چنین اقدامی تصمیم گیری نکرده‌اند، آمریکا، انگلیس و آلمان وجود چنین طرحی را رد کردند.