خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 06 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

رونمایی از 18 طرح نوآورانه شرکت‌های دانش‌بنیان در پارک ملی کشاورزی - تسنیم

تسنیم | اجتماعی و حوادث | شنبه، 12 اسفند 1402 - 10:30
رییس صندوق نوآوری و شکوفایی در بازدید از پارک ملی علوم و فناوری کشاورزی و منابع طبیعی از 18 طرح نوآورانه 9 شرکت دانش بنیان مستقر در این پارک رونمایی کرد.
كشاورزي،پارك،حوزه،صندوق،فناوري،مستقر،تات،علم،ملي،نوآوري،رييس ...

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، دکتر محمدصادق خیاطیان؛ رییس صندوق نوآوری و شکوفایی ضمن بازدید از دستاورد‌های شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک ملی علم و فناوری کشاورزی و منابع طبیعی اعلام کرد که این صندوق آماده ارائه بسته تأمین مالی ویژه این شرکت‌ها با هدف کمک به رشد شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در حوزه کشاورزی مستقر در این پارک است.
نشست مشترک دکتر محمدصادق خیاطیان؛ رییس صندوق نوآوری و شکوفایی و دکتر مجتبی خیام نکویی؛ معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی (تات) با هدف بررسی وضعیت شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک ملی علم و فناوری کشاورزی و منابع طبیعی (وابسته به تات) در محل پارک برگزار شد.
ضرورت توجه به بازار شرکت‌های دانش‌بنیان
رییس صندوق نوآوری و شکوفایی بعد از بازدید از دستاورد‌های شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در حوزه کشاورزی مستقر در پارک ملی علم و فناوری کشاورزی و منابع طبیعی (ماهدشت کرج)، ضمن تقدیر از تلاش‌های صورت‌گرفته توسط سازمان تات و مسئولان پارک گفت: با توجه به فعالیت‌های پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی (وابسته به تات) به خصوص کار‌های ارزشمندی که در حوزه تولید بذر انجام شده است، در صندوق نوآوری آمادگی داریم در موضوع تجاری‌سازی و اولویت‌های مدنظر پژوهشگاه در حوزه امنیت غذایی، حمایت‌های ویژه‌ای داشته باشیم.
می‌توانیم در زمینه چند بذر خاص متمرکز شده و همکاری و مشارکت جدی در این حوزه داشته باشیم و برنامه تامین مالی ویژه‌ای برای این پروژه درنظر بگیریم.
اختصاص بسته ویژه حمایتی از دانش‌بنیان‌های مستقر در پارک ملی علم و فناوری کشاورزی
خیاطیان تاکید کرد: محور دوم همکاری مشترک، در زمینه شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در حوزه کشاورزی مستقر در پارک ملی علم و فناوری کشاورزی و منابع طبیعی است.
زیرساخت‌های بسیار خوبی در این پارک فراهم شده و شرکت‌های خوب و توانمندی نیز در این مجموعه مستقر شده‌اند.
با هدف کمک به رشد این شرکت‌ها می‌توانیم بسته تامین مالی ویژه‌ای برای آن‌ها در نظر بگیریم.
گروهی از مدیران و کارشناسان صندوق می‌توانند بازدید ویژه‌ای را از شرکت‌های مستقر در پارک برنامه‌ریزی کنند تا شرایط و درخواست این شرکت‌ها بررسی شوند.
ظرفیت خوب پارک ملی علم و فناوری کشاورزی برای افزایش تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه کشاورزی
رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری درخصوص شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه کشاورزی گفت: باید برای افزایش تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه کشاورزی تلاش کنیم.
ظرفیت بسیار خوبی در پارک ایجاد شده است که به توسعه این شرکت‌ها کمک می‌کند.
در صندوق آمادگی داریم از برنامه‌های مرتبط با توسعه کمی شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در حوزه کشاورزی حمایت و در این برنامه‌ها مشارکت کنیم.
راه‌اندازی صندوق پژوهش و فناوری ویژه امنیت غذایی
وی با اشاره به تاسیس صندوق حمایت از توسعه پژوهش و فناوری در بخش کشاورزی گفت: معتقدم نیاز است که یک نهاد مالی تخصصی در کنار سازمان تات حضور داشته باشد.
به نظر می‌رسد امکان تغییر ساختار صندوق حمایت از توسعه پژوهش و فناوری در بخش کشاورزی وجود ندارد؛ بنابراین آمادگی داریم با موضوع امنیت غذایی، یک صندوق پژوهش و فناوری ویژه تاسیس شود.
این نهاد تخصصی مالی کمک می‌کند که همکاری بهتری در زمینه خط اعتباری و جعاله با سازمان تات داشته باشیم.
صندوق نوآوری از طریق این صندوقی که در پارک مستقر می‌شود، می‌تواند نیاز‌های شرکت‌های دانش بنیان مستقر در پارک را تامین کند.
شرکت‌های دانش‌بنیان، محفل مناسبی برای حضور و فعالیت اعضای هیات علمی بخش کشاورزی
معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی (تات) نیز در این نشست، حوزه امنیت غذایی را مستعد یک تحول بزرگ دانست و گفت: معتقدم مولفه‌های این تحول بزرگ در دولت سیزدهم فراهم شده است و به یک همت قوی برای تحقق این موضوع نیاز داریم.
خیام نکویی با اشاره به ظرفیت خوب پارک ملی علم و فناوری کشاورزی و منابع طبیعی گفت: این پارک ظرفیت استقرار 2000 شرکت دانش‌بنیان را دارد.
پتانسیل عظیمی در بین اعضای هیات علمی بخش کشاورزی وجود دارد و شرکت‌های دانش‌بنیان، محفل مناسبی برای حضور و فعالیت اعضای هیات علمی بخش کشاورزی محسوب می‌شوند.
وی با بیان اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان با دو چالش عمده مجوز و بازار روبرو هستند، گفت: حداقلِ بازار شرکت‌های دانش‌بنیان را باید به صورت منطقه‌ای ببینیم و برای تحقق این موضوع باید دو کار انجام شود: اول اینکه کالا‌های فناورانه ما استاندارد اروپا را اخذ کنند و دوم، امکان حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در نمایشگاه‌های بین‌المللی فراهم شود.
خیام نکویی تصریح کرد: همچنین می‌توانیم متولی برگزاری یک رویداد بین‌المللی در این حوزه باشیم و از کشور‌های منطقه برای حضور در این رویداد دعوت کنیم تا از نزدیک با دستاورد‌ها و توانمندی‌های شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه کشاورزی آشنا شوند و بازاریابی در سطح بین‌الملل برای این شرکت‌ها داشته باشیم.
با انجام این دست اقدامات، تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه کشاورزی رشد قابل ملاحظه‌ای پیدا خواهد کرد و تحول چشمگیری در بخش کشاورزی را شاهد خواهیم بود که آثار مثبت فراوانی برای کشور به همراه خواهد داشت.
انتهای پیام/