خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 06 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

آلمان تحقیقات درباره مکالمه لو رفته حمله به پل کریمه را آغاز کرد

مشرق | بین‌الملل | شنبه، 12 اسفند 1402 - 09:59
نخستین واکنش برلین به افشای مکالمه میان ژنرال‌های آلمانی که درباره کمک به اوکراین برای حمله به روسیه صحبت کرده‌اند، این است که درباره چگونگی لو رفتن این مکالمه تحقیقاتی به راه انداخته است.
هوايي،آلمان،نيروي،مكالمه،افسران،تاروس،بيلد،رهگيري،مكالمات

به گزارش مشرق، «مارگاریتا سیمونیان» سردبیر راشاتودی نخستین بار متن این گفت‌وگو را که بین افسران ارشد نیروی هوایی آلمان درباره کمک به اوکراین صحبت کرده بودند، منتشر کرد.
این مکالمه ۳۸ دقیقه است.
به نقل از شبکه خبری راشاتودی، یکی از سخنگوهای وزارت دفاع آلمان به روزنامه بیلد گفت:‌ ما در حال بررسی این مساله هستیم که آیا مکالمات در نیروی هوایی کشور رهگیری می‌شوند یا خیر.
ما نمی‌توامیم درباره محتوای گفت‌وگوهایی که به نظر می‌رسد رهگیری شده باشند اظهارنظر کنیم.
در این میان، ارتش آلمان نیز به سانسور متوسل شده است.
چند حساب کاربری در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر) تا جمعه عصر که متن این مکالمات را منتشر کرد، مسدود شده‌اند.
روزنامه بیلد مدعی شد که «به نظر می‌رسد جاسوس‌های آلمانی یا یکی از شرکای ما در این قضیه دست دارند.»
این مکالمه ۳۸ دقیقه‌ای برای ۱۹ فوریه است و در آن، چهار افسر نیروی هوایی آلمان از جمله ژنرال «اینگو گرهارتز»، رئیس نیروی هوایی و معاون عملیاتی او «فرانک گرافه» با دیگر افسران ارشد صحبت می‌کنند.
این افسران تصور می‌کردند که آلمان تا ۵۰ موشک دوربرد تاروس به اوکراین ارسال خواهد کرد و راه‌هایی را به کی‌یف ارائه می‌دهد که نیروی هوایی می‌تواند اطلاعات هدف گیری اوکراینی‌ها را بدون دخالت مستقیم در درگیری با روسیه در اختیار اوکراینی‌ها قرار دهد.
آنها همچنین به ایده اوکراینی‌ها برای هدف قرار دادن پل «تنگه کرچ» در این گفت‌وگو اشاره کردند و گفتند که اهمیت آن سیاسی است تا نظامی.
گرهارتز اعتراف کرد که موشک‌ها «مسیر جنگ را تغییر نمی‌دهند»، در حالی که افسر دیگری ابراز تردید کرد که حتی ۲۰ موشک تاروس واقعا می‌تواند پل را نابود کند.
وزارت خارجه روسیه و پارلمان این کشور نیز اعلام کردند که خواستار توضیح از برلین درباره این مکالمه لو رفته هستند.
در بخشی دیگر از این مکالمه، یکی از مقام‌ها خاطرنشان می کند که لازم است در برنامه ریزی وظایف «از مشارکت مستقیم» خودداری شود.