خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 06 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

هشدار لاوروف درباره عواقب اقدامات آمریکا در قبال فلسطین و اوکراین

تسنیم | بین‌الملل | شنبه، 12 اسفند 1402 - 09:54
رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه گفت: به دلیل سیاست آمریکا، فلسطینی ها کشور خود را به دست نمی آورند، واشنگتن در فکر جنگ با روسیه است،  مسکو می داند که افسران انگلیسی و فرانسوی از مدتها قبل در اوکراین حضور دارند و مقامات برلین باید به مردم خود پاسخ دهند.
روسيه،ناتو،اوكراين،لاوروف،ايالات،متحده،رئيس،نظامي،وزير،كشوره ...

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه عصر روز جمعه در مجمع دیپلماتیک در آنتالیای ترکیه، تاکید کرد که دولت ایالات متحده با اقدامات خود تضمین خواهد کرد که فلسطینی‌ها هرگز نتوانند کشور مستقلی برای خود داشته باشند.
لاوروف با اشاره به اینکه ایالات متحده وظیفه "مذاکرات زیرزمینی درباره فلسطین" را بر عهده گرفته، گفت: «این وضعیت منجر به ماجرای دیگری خواهد شد و فلسطینی‌ها هیچ کشوری بدست نخواهند آورد.
البته اظهارات زیبایی وجود خواهد داشت، مثل اینکه فلسطین به عنوان عضوی از سازمان ملل پذیرفته خواهد شد، اما در واقعیت و رخدادهای روی زمین همه چیز دقیقاً به همان شکل قبلی باقی خواهد ماند و وضعیت مردم فلسطین تغییری نمی‌کند.»
لاوروف: واشنگتن برنامه‌هایی برای درگیری نظامی بین روسیه و ناتو دارد
وزیر خارجه روسیه همچنین هشدار داد که سخنان لوید آستین، رئیس پنتاگون در مورد امکان درگیری نظامی بین ناتو و روسیه، نشان می‌دهد که ایالات متحده چنین نقشه‌ای را در سر می‌پروراند.
سرگئی لاوروف با اشاره به ادعای آستین در خصوص عدم توقف روسیه بعد از شکست اوکراین و حمله به کشورهای حوزه بالتیک و شرق اروپا، تاکید کرد: ما چنین برنامه‌هایی نداریم و نمی‌توانیم داشته باشیم، اما آمریکایی‌ها دارند.
زیرا احساس می‌کنند اروپایی ها در حال دور شدن از آنها هستند.
در حال حاضر، بهتر است بگوییم که اروپا به سادگی قربانی اصلی سیاست واشنگتن شده است، قربانی سیاست کشاندن اوکراین به ناتو.»
او با یادآوری اینکه سخنان وزیر دفاع آمریکا در تناقض با گزارش‌های قبلی در مورد قصد ادعایی روسیه برای حمله به کشورهای دیگر است، افزود: «چرا که قبل از این همه می گفتند: نباید اجازه داد اوکراین شکست بخورد، زیرا پوتین [رئیس جمهور روسیه] آرام نمی‌شود و کشورهای حوزه دریای بالتیک، لهستان، فنلاند را هم تصرف خواهد کرد.
به نظر می‌رسد که طبق بیان باز و مبهم آقای آستین، همه چیز کاملاً برعکس است و این واشنگتن است که قصد ایجاد درگیری بین ناتو و روسیه را دارد.»
یک روز قبل، لوید آستین گفت که ناتو در صورت پیروز شدن روسیه در اوکراین مجبور به «درگیر شدن با روسیه» خواهد شد.
رئیس پنتاگون ابراز نگرانی کرد که مسکو "در صورت پیروزی در اوکراین، متوقف نخواهد شد!".
روسیه به خوبی از فعالیت‌های ناتو در اوکراین آگاه است
وزیر خارجه یادآور شد که روسیه به طور قطع از فعالیت‌های نظامی ناتو در اوکراین اطلاع دارد و این موضوع جدیدی نیست.
سرگئی لاوروف گفت: «من قبلاً در پاسخ‌های قبلی به سؤالاتی اشاره کرده‌ام که به طور قطع ما از مشارکت پرسنل نظامی ناتو که یا به عنوان مزدوران و یا به روش‌های دیگر به عنوان افرادی که به نیروهای مسلح کشورهای ناتو تعلق ندارند، ظاهر می‌شوند، آگاه هستیم.»
لاوروف همچنین به موضوع ضبط صوتی مقامات نظامی آلمانی در مورد حمله به پل کریمه اشاره و تاکید کرد که مقامات برلین باید در این خصوص پاسخگوی شهروندان آلمانی باشند.
وی افزود: «صورت همکاران ما در ناتو کاملاً پوشیده از کرک است.
من نمی‌دانم آنها چگونه می خواهند اقداماتشان را برای مردم کشورهای خود توضیح دهند.»
افسران انگلیسی و فرانسوی ناتو از مدتها قبل در اوکراین حضور دارند
رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه همچنین گفت: «حتی قبل از کودتای میدان [در کی‌یف]، صدها آمریکایی در وزارتخانه‌های اوکراین می‌نشستند، همانطور که اکنون واضح است که مزدورانی در جبهه نبرد دارند، البته آنها در واقع افسران حرفه‌ای هستند: انگلیسی و فرانسوی.
ما به خوبی این مسئله را می‌دانیم.»
به گفته او، پس از سخنان امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه در مورد امکان اعزام سرباز به اوکراین، تمایل غرب برای اعزام نیرو به منطقه درگیری به طور رسمی ثبت شد، ولی به طور غیررسمی آنها اکنون هم در آنجا حضور دارند.
او افزود که بدون مربیان غربی، نیروهای اوکراینی نمی‌توانند از سلاح‌های دوربرد علیه شهرهای روسیه استفاده کنند.
روسیه انتظار تغییری در روابط دوجانبه پس از انتخابات آمریکا را ندارد
سرگئی لاوروف اعلام کرد که مقامات مسکو واقعاً منتظر تغییراتی پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده نیستند و می‌دانند که وضعیت روابط دوجانبه هیچ تغییری نخواهد کرد.
وی یادآور شد که در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ هم دولت آمریکا تحریم‌هایی را علیه روسیه اعمال کرد که در آن زمان «یکی از شدیدترین» به نظر می‌رسید.
با این حال، همانطور که وزیر خارجهیادآور شد، دولت جو بایدن، رئیس جمهور کنونی ایالات متحده "از همه آنها پیشی گرفته است".
پیش از این نیز لاوروف گفته بود که عملا هیچ تماسی بین مقامات روسیه و ایالات متحده وجود ندارد و مسکو و واشنگتن در موضوع ثبات استراتژیک چیزی برای گفتگو ندارند.
انتهای پیام/