خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 06 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

اسامه حمدان: صهیونیست‌ها به دنبال خرید زمان بیشتر هستند/ آمریکا شریک تجاوزات اسرائیل است نه میانجی مذاکرات - تسنیم

تسنیم | بین‌الملل | شنبه، 12 اسفند 1402 - 09:54
یکی از رهبران حماس با تاکید بر اینکه هر مذاکره ای باید متمرکز بر توقف دائمی تجاوزات صهیونیست ها علیه غزه باشد تاکید کرد صهیونیست ها به دنبال خریدزمان بیشتر هستند وهدف آنها تضمین تداوم تجاوزاتشان بوده و بنابراین چشم انداز جدی برای موفقیت مذاکرات نیست.
غزه،تجاوزات،فلسطين،فلسطيني،مذاكرات،اسرائيل،پايان،آمريكا،مقاو ...

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «اسامه حمدان» از رهبران ارشد حماس طی سخنانی درباره مذاکرات متعددی که اخیرا در خصوص آتش بس در غزه و تبادل اسرا مطرح شده است اعلام کرد که درحال حاضر صحبت درباره مسئله تبادل اسرا ما را به سمت و سوی نادرستی می‌برد.
ما اکنون تنها بر موضوع توقف تجاوزات رژیم صهیونیستی علیه نوار غزه، عقب‌نشینی نیروهای اشغالگر از غزه و پایان عملیات نظامی در این منطقه و بازگشت آوارگان فلسطینی به خانه‌هایشان،ورود کمک‌های انسانی و بازسازی غزه صحبت می‌کنیم.
صهیونیست‌ها به دنبال خرید زمان بیشتر هستند
اسامه حمدان در گفت‌وگو با الجزیره اظهار داشت که صهیونیست‌ها تا این لحظه همچنان در روند مذاکرات مانع‌تراشی کرده‌اند و در تلاش برای خرید زمان بیشتر هستند و فلسفه آنها در این مسیر، تضمین تداوم تجاوزات و عدم توقف آن در نوار غزه است.
چالش اصلی این است که اسرائیل نمی‌خواهد تجاوزگری به غزه را متوقف کند و به دنبال آن است که همچنان این تجاوزات را ادامه دهد.
وی افزود:نه ما و نه مردممان هرگز ادامه تجاوزات اشغالگران را نمی‌پذیریم و بنابراین اگر اسرائیل نخواهد تجاوزاتش را متوقف کند من فکر نمی‌کنم که چشم‌انداز جدی برای موفقیت در مذاکرات وجود داشته باشد.
درواقع مذاکرات نباید برای اجرای آنچه که اسرائیل می‌خواهد انجام شود بلکه هدف از هر مذاکره‌ای باید پایان تجاوزات صهیونیست‌ها علیه ملت فلسطین، ورود کمک‌های انسانی به نوار غزه، پایان محاصره غزه و آغاز روند بازسازی این منطقه باشد.
آمریکا شریک تجاوزات اسرائیل است نه میانجی مذاکرات
حمدان درباره مواضع و تحرکات آمریکا درباره وضعیت غزه گفت که دولت آمریکا به دنبال تحت فشار قرار دادن فلسطینی‌ها بوده و به گونه‌ای وانمود می‌کند که طرف فلسطینی در روند مذاکرات مانع‌تراشی می‌کند.
به عبارت دیگر آمریکا و جو بایدن رئیس جمهوری این کشور به هیچ وجه نقش میانجی را در مذاکرات ندارند؛ بلکه شریک تجاوزات صهیونیست‌ها علیه غزه هستند و در تلاش جهت تحقق منافع اسرائیل می‌باشند.
این رهبر حماس تصریح کرد: از نظر من توقف تجاوز علیه غزه نیاز به یک روز خاص ندارد بلکه اگر بایدن تصمیم به توقف حمایت نظامی و سیاسی و مالی خود از تجاوزات اشغالگران به غزه بگیرد، این تجاوزات به طور مستقیم متوقف خواهد شد.
اما آمریکا همچنان از تجاوزگری صهیونیست‌ها حمایت می‌کند و به همین دلیل این تجاوزات همچنان ادامه دارد.
بایدن به دلیل ملاحظات انتخاباتی خود در داخل آمریکا، ریاکارانه صحبت می‌کند اما در عمل همچنان کنار اشغالگران و جنایات آنها ایستاده و شریک واقعی این تجاوزات است.
وی افزود: از نظر من ممکن است آمریکایی‌ها روی این مسئله شرط بندی کرده باشند که ممکن است رژیم اشغالگر در از بین بردن مقاومت موفق شود اما امروز آمریکایی‌ها متوجه شده‌اند که حذف مقاومت هدفی غیرقابل دستیابی است؛ زیرا مقاومت صرفا یک گروه خاص در فلسطین نیست؛ بلکه مقاومت، کل ملت فلسطین است و هیچ کس نمی‌تواند مردمی را که 75 سال در برابر اشغالگری ایستاده‌اند و با وجود همه مصیبت‌هایی که متحمل شده‌اند همچنان به سرزمین و آرمان خودشان پایبند هستند، شکست دهد.
حزب‌الله نقش مهمی در حمایت از فلسطین ایفا کرده است
حمدان درباره عملکرد مقاومت لبنان در جریان نبرد طوفان الاقصی مقابل دشمن صهیونیستی گفت که از نظر من جبهه جنوب لبنان نقش بسیار مهمی در حمایت و پشتیبانی از مقاومت فلسطین ایفا کرده و حزب‌الله در این راه شهدای زیادی تقدیم کرده و فداکاری‌های زیادی انجام داده است.
من معتقدم که اسرائیل صراحتا می‌خواست تجاوز به لبنان را ادامه دهد اما موفق نشد و وضعیت فرسایشی که ارتش اشغالگر دچار آن شده، این رژیم را به سمت درخواست برای آتش‌بس موقت در غزه سوق می‌دهد.
این صراحتا بدان معناست که دشمن صهیونیستی قادر به تجاوز گسترده علیه لبنان نیست و کاملا می‌داند که چنین تجاوزی عواقب فاجعه‌بار خواهد داشت.
این رهبر حماس تصریح کرد: در هر صورت همه باید بدانند که مقاومت-چه در فلسطین و –چه لبنان هرگز به دنبال جنگ‌افروزی نیست؛ بلکه اقدامی که مقاومت انجام می‌دهد واکنش طبیعی به تجاوز و اشغالگری دشمن است و تمرکز همه باید به این مسئله معطوف باشد که چگونه می‌توان به اشغالگری پایان داد؛ زیرا تنها با پایان اشغالگری، منطقه به ثبات و آرامش می‌رسد.
آمریکا مقابل یمن شکست خورد
وی درباره عملکرد یمنی‌ها و جنبش انصارالله در حمایت از مردم غزه هم گفت که برادران ما در یمن تلاشی تاثیرگذار و مهم در تقابل با رژیم اشغالگر انجام دادند و معادله‌ای را ترسیم کردند با این مضمون که محاصره غزه باید برداشته شود، وگرنه کشتی‌های اسرائیلی یا هر کشتی که به سمت فلسطین اشغالی حرکت کند در امان نخواهد بود.
در این میان آمریکا به دنبال تحریک جامعه جهانی علیه یمن بود اما همانند گذشته شکست خورد.
اسامه حمدان درباره نشست گروه‌های فلسطینی در مسکو هم اظهار داشت که درباره این نشست باید به دو نکته توجه کنیم: اول اینکه ما نمی‌خواهیم درباره نتایج احتمالی این نشست خیلی امیدوار باشیم؛ زیرا این نشست هم مانند همه نشست‌های ملی فلسطین بوده ودر شرایطی که هدفی محقق نشود یعنی کار به پایان نرسیده است.
اما نکته دوم این است که باید این نشست را واقع‌بینانه بررسی کنیم؛ با توجه به این مسئله که اسرائیل کل فلسطینی‌ها را چه در غزه و چه کرانه باختری و چه قدس هدف قرار داده است.
هر مذاکره و نشست و فعالیتی باید در چارچوب پایان دادن به تجاوزات صهیونیست‌ها باشد
حمدان در ادامه تاکید کرد: در سایه تجاوزات آشکار اشغالگران علیه غزه نباید این نکته را فراموش کنیم که آنها از 5 ماه قبل تاکنون 400 مبارز فلسطینی را در کرانه باختری ترور کرده‌اند و همچنین شمار زیادی از دیگر فلسطینی‌ها در این منطقه به شهادت رسیده‌اند.
علاوه بر آن هزاران فلسطینی در کرانه باختری توسط صهیونیست‌ها اسیر شده‌اند.
وی ادامه داد: شاید تجاوزگری صهیونیست‌ها در کرانه باختری به شکلی که در غزه شاهد آن هستیم نباشد اما اشغالگران سراسر کرانه باختری را به شکل مداوم مورد تجاوز قرار می‌دهند؛ حتی مناطقی که تحت سیطره تشکیلات خودگردان قرار دارد.
همچنین شاهد تجاوز مداوم صهیونیست‌ها به قدس نیز هستیم.
این رهبر حماس تاکید کرد که بنابراین باید نشست مسکو هم متمرکز بر پایان تجاوزات اسرائیل علیه مردم فلسطین باشد و هر نشست و فعالیتی که در این راستا باشد، در مسیر درست است.
از نظر من هرگونه بحث یا مذاکره در جهت‌هایی غیر از توقف تجاوزات اشغالگران، بیانگر عدم احساس مسئولیت در قبال مردم و آرمان فلسطین است.
روز گذشته رهبران و نمایندگان گروه‌های فلسطینی شرکت کننده در نشست مسکو در بیانیه‌ای بر ضرورت مقابله با تجاوزات و جنگ نسل‌کشی رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه، کرانه باختری و قدس تاکید کردند.
نشست مذاکرات گروه‌ها و احزاب فلسطینی در چارچوب تلاش جدید برای دستیابی به پیشرفت در پرونده آشتی که از 17 سال قبل تاکنون در حال تزلزل بوده است روز پنجشنبه به میزبانی روسیه در مسکو برگزار شد.
پیش از این روسیه 24 بهمن‌ماه 1402 اعلام کرده بود که مسکو در نظر دارد نشستی با هدف گفت‌وگو میان گروه‌های فلسطینی با حمایت خود آنها در مسکو برگزار کند.
انتهای پیام/