خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 06 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

نتایج انتخابات 1402 مجلس خبرگان رهبری در کردستان

تسنیم | استان‌ها | شنبه، 12 اسفند 1402 - 08:53
نتایج انتخابات 1402 ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری در استان کردستان مشخص شد.
مجلس،دوره،ماموستا،خبرگان،كردستان،انتخابات،استان،نامزدي،كد،شش ...

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، ششمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری همزمان با دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی یازدهم اسفندماه همگام با کشور در استان کردستان برگزار شد.
این دوره از انتخابات از ساعت 8 صبح روز گذشته در 1296 شعب اخذ رای در سراسر استان کردستان برگزار و رقابت تا ساعت 24 شب گذشته میان 4 نامزد انتخاباتی ادامه داشت.
در این دوره از رقابت‌ها «ماموستا فائق رستمی فرزند عبدالقادر با کد نامزدی 23، ماموستا محمود ابن الخیاط فرزند محمد سعید با کد نامزدی 13، ماموستا اقبال بهمنی فرزند ابراهیم با کد نامزدی 16 و سید محمد کاظم موسوی‌نسب با کد نامزدی 28 به عنوان نامزد ششمین دوره انتخابات مجلس خبرگان از حوزه انتخابیه کردستان از سوی شورای نگهبان تأیید صلاحیت و برای کسب 2 کرسی استان با یکدیگر رقابت می‌کردند.
با پایان یافتن زمان رای‌گیری و شمارش آرا، نتایج ششمین دوره از انتخابات مجلس خبرگان رهبری در استان کردستان مشخص و تا دقایقی دیگر رسما اعلام‌ می‌شود.
به گزارش تسنیم؛ اولین دوره مجلس خبرگان در سال 1362 پس از برگزاری انتخابات و أخذ رأی مردم و مشخص شدن نمایندگان منتخب و به ریاست مرحوم آیت الله علی مشکینی، با پیام امام خمینی(ره) افتتاح شد.
استان کردستان دارای 2 کرسی نمایندگی در این مجلس است و در طول پنج دوره گذشته از این دیار افرادهای خوشنام، عالم، مجتهد و مورد اطمینان و اعتماد و وثوق مردم از این دیار به این مجلس راه یافته‌اند که در دور اول و دوم مجلس خبرگان رهبری سید علی حسینی و عبدالله محمدی به عنوان نمایندگان کردستان راهی مجلس شده‌اند.
همچنین مردم کردستان در دور سوم عبدالقادر زاهدی از سقز و ماموستا محمد شیخ‌الاسلام از سنندج را به عنوان نماینده خود راهی مجلس خبرگان رهبری کردند و در دور چهارم نیز ماموستا حسام‌الدین مجتهدی و ماموستا عبدالرحمان خدایی را به عنوان نماینده خود در این مجلس برگزیدند.
در دوره پنجم نیز حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمد حسینی‌شاهرودی و ماموستا فائق رستمی به مجلس راه یافتند و اکنون نیز در آستانه انتخابات ششمین دوره این مجلس 4 نفر برای تصاحب دو کرسی در استان با هم به رقابت می‌پردازند.
طبق قانون هر دوره مجلس خبرگان به مدت 8 سال است.
انتهای پیام/481/