خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 02 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

۲ حکم اعدام در آمریکا اجرا شد

مشرق | سیاسی | پنجشنبه، 10 اسفند 1402 - 13:24
حکم اعدام ۲ زندانی آمریکایی در ایالت‌های تگزاس و آیداهو به اجرا گذاشته شد که یکی از این اعدام‌ها ناموفق بود.
اعدام،آيداهو،كانتو،ناموفق،محكوم،زندان،كشنده،تزريق،زنداني،ايالت

به گزارش مشرق، ایالت تگزاس حکم اعدام ایوان کانتو، زندانی محکوم به اعدام را اجرا کرد؛ هرچند او تا زمان مرگش اصرار داشت که بی‌گناه است.
به گزارشی سی‎ان‎ان، وزارت دادگستری جنایی تگزاس در بیانیه‌ای اعلام کرد که کانتو ۵۰ ساله با تزریق کشنده اعدام شده است.
کانتو در آخرین سخنان خود گفت که در پرونده‌های قتل بی‌گناه است.
گِرگ ویلیس، دادستان ناحیه کولین، می‎گوید که کانتو پس از ۲ دهه «بررسی همه‌جانبه» پرونده، در نهایت با عدالت مواجه شد.
کانتو و وکلای او از جمله چند نفر از اعضای هیئت منصفه‌، خواستار توقف اعدام او شده بودند تا فرصتی برای ارزیابی شواهد جدید فراهم شود و زندانی بتواند استدلال کند که از یک محاکمه عادلانه محروم شده است.
اعدام ناموفق در آیداهو
در همین حال حکم اعدام توماس یوجین کریچ، زندانی ۷۳ ساله در ایالت آیداهو، که قرار بود اجرا شود، پس از تلاش‌های ناموفق برای تزریق کشنده، به تعویق افتاد.
این شهروند ۷۳ ساله محکوم به اعدام با طولانی‌ترین دوره زندان، قرار بود روز چهارشنبه به وقت محلی ۲۸ فوریه (۹ اسفند) در زندان بویز اعدام شود.
مقام‎های زندان با انتشار بیانیه‌ای گزارش دادند که تیم پزشکی نتوانستند خط وریدی را برای تزریق کشنده پیدا کنند و به همین دلیل اعدام پس از چندین بار تلاش متوقف شد.
مدافعان عمومی به نمایندگی از توماس یوجین کریچ و شاهدان گفته‎اند که مقام‎ها قبل از توقف تلاش، چند بار سعی کرده‌اند تزریق کشنده را انجام دهند.
این نخستین تلاش برای اعدام در آیداهو در بیش از یک دهه بود؛ این اعدام ناموفق آخرین مورد از مجموعه اعدام‌های ناموفق در سراسر آمریکا به شمار می‌رود که اغلب ناشی از مشکل تیم‌های پزشکی در یافتن رگ‌هاست.
در میان فشارهای قانونی، برخی از ایالت‌ها در حال بررسی جایگزین‌هایی از جمله گاز نیتروژن بوده‌اند و آیداهو یکی از ایالت‌هایی است که به‌تازگی استفاده از جوخه‌های آتش را برای اجرای مجازات اعدام تأیید کرده است.
پس از این اعدام ناموفق، وکلای کریچ درخواستی را به دادگاه فدرال برای توقف تلاش‌های بیشتر برای اعدام او ارائه کرده و شکست‌های اداره زندان‌های آیداهو را محکوم کردند.
این وکلا در بیانیه‌ای ضمن انتقاد از آزار فرد محکوم به اعدام در جریان اجرای حکم از سوی ماموران زندان، اعلام کردند که از این اقدام ایالت آیداهو خشمگین هستند.
کریچ به مدت ۵۰ سال در زندان بوده و در سال ۱۹۸۳ به دلیل قتل دیوید جنسن، هم‌بند خود، به اعدام محکوم شد.