خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 06 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

تسریع در جمع‌آوری میوه درختان مرکبات در مازندران/ آفت مگس میوه مدیترانه‌ای در کمین است - تسنیم

تسنیم | استان‌ها | پنجشنبه، 10 اسفند 1402 - 11:53
سرپرست سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: با توجه به آغاز فصل گرما مبارزه با آفت مگس میوه مدیترانه ای ضروری است و باید کشاورزان نسبت به جمع آوری میوه مرکبات اقدام کنند.
آفت،مركبات،مگس،ميوه،مبارزه،درختان،برداشت،نارنج،مومني،باقيمان ...

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ساری، بابک مومنی سرپرست سازمان جهاد کشاورزی مازندران خواستار چیدن مرکبات باقی ماند سر درختی شد و با بیان اینکه مبارزه زمستانه با آفت مگس مدیترانه‌ باید انجام شود اظهار داشت: باید در برداشت میوه‌های باقیمانده مرکبات و رسیده شده سرعت بخشی داشت.
وی به شرایط ویژه آب و هوایی و گرمای هوا در فصل پاییز و زمستان اشاره کرد و افزود: این وضعیت سبب تداوم چرخه زندگی آفت می‌شود.
وی تصریح کرد: آفت مگس میوه مدیترانه‌ای در باغات استان با وجود میوه‌های مرکبات باقیمانده روی درختان طغیان می‌کند و به ویژه در خصوص درختان نارنج که میزبان اصلی آفت در اوایل فصل بهار هست مبارزه اهمیت دارد.
وی ادامه داد: کانون‌های اولیه آلودگی از میوه‌های نارنج سال قبل شکل می‌گیرد و بنابراین مبارزه با این آفت ضروری است.
سرپرست سازمان جهاد کشاورزی مازندران با توجه به اهمیت کاهش جمعیت به مقابله با آفت زمستانگذران تاکید کرد و با بیان اینکه پیشگیری از شکل گیری کانون‌ اولیه آلودگی حائز اهمیت است گفت: مبارزه گسترده با مگس میوه در فصل زمستان با مشارکت باغداران و همکاری همه نهاد‌های اجرایی انجام شد.
مومنی با تاکید بر تسریع برداشت میوه‌های باقیمانده مرکبات که در حاشیه جاده‌ها و پیاده رو و در شهر‌ها و شهرک ها روی درخت مانده است تصریح کرد: جمع آوری این میوه ها و اقدام برای دفن میوه‌های ریخته شده پای درختان در عمق 50 سانتیمتری خاک مهمترین نکات فنی است که باید مورد توجه قرار بگیرد.
وی با تاکید بر مبارزه زمستانه با آفت مگس مدیترانه‌ای تصریح کرد: با توجه به حساسیت رشد آفت به ویژه شفیره آفت به سرما،شخم سایه انداز درختان سیاه ریشه و مرکبات برای از بین بردن شفیره‌های موجود در خاک موثر است.
سرپرست سازمان جهاد کشاورزی مازندران بیان کرد: باید از ریختن میوه‌های پوسیده و ضایعاتی انبار و سورتینگ‌ در حاشیه رودخانه‌ها، فضای باز و جاده خودداری کرد.
وی رعایت ضوابط بهداشتی دفن میوه‌ها در عمق 50 سانتیمتری خاک را خواستار شد و ادامه داد: برداشت کامل میوه‌های نارنج حداکثر تا پایان اسفند ماه باید انجام شود.
به گفته وی برداشت میوه از ویلاسراها،ادارات دولتی، شهرک‌های ساحلی، پارک‌ و فضای سبز شهری و روستایی ضرورت دارد.
مومنی گفت: میزبان مگس میوه مدیترانه هلو و شلیل، مرکبات، خرمالو، انجیر، انار، سیب و گلابی است.
انتهای پیام/