خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 06 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

رد صلاحیت ترامپ در ایالت «ایلینوی»

مشرق | بین‌الملل | پنجشنبه، 10 اسفند 1402 - 11:18
قاضی آمریکایی به حذف نام دونالد ترامپ از فهرست نامزدهای جمهوری‌خواه در انتخابات ایالت ایلینوی رای داد اما اجرای این حکم را به بعد از اعلام رای دیوان عالی آمریکا موکول کرد.
رد،آمريكا،ايلينوي،ايالت،صلاحيت،حكم،كلرادو،تحريك،ديوان،راي،اساسي

به گزارش مشرق، پس از کلرادو و مین، ایلینوی هم به صف ایالت‌هایی که خواهان حذف کردن نام ترامپ از فهرست نامزدهای جمهوری‌خواه انتخابات ریاست جمهوری 2024 هستند، اضافه شد.
به گزارش واشنگتن تایمز، قاضی ایالتی در ایلینوی تریسی پورتر روز چهارشنبه حکم داد که رئیس جمهور سابق آمریکا نمی‌تواند در رای گیری مقدماتی نامزدهای جمهوری‌خواه این ایالت حاضر شود اما حکم خود را به حالت تعلیق درآورد تا رای دیوان عالی آمریکا درباره شکایت قبلی ترامپ از ایالت‌هایی که او را رد صلاحیت کردند، صادر شود.
پیش از این ابتدا ایالت کلرادو و سپس ایالت مین اقدام به رد صلاحیت ترامپ کردند.
آنها اقدامات او در روز ۶ ژانویه ۲۰۲۱ را مصداق تحریک به شورش و اغتشاش می‌دانند.
در آن روز، هنگامی که قانونگذاران برای تأیید نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ در کنگره حضور داشتند گروهی از هواداران دونالد ترامپ به تحریک او به کنگره حمله کردند.
طرفداران رد صلاحیت ترامپ با استناد به بند 3 متمم 14 قانون اساسی آمریکا می‌گویند او مجاز به قبول مناصب فدرال نخواهد بود.
در این بند قانونی که در زمان جنگ داخلی آمریکا به تصویب رسیده آمده است که کسانی که سوگند یاد می‌کنند از قانون اساسی ایالات متحده حمایت کنند در صورت «تحریک به اغتشاش یا شورش» حق حضور در مناصب فدرال را نخواهند داشت.
در ایلینوی، پیش از این اعضای شورای انتخاباتی این ایالت به اتفاق آرا تصمیم گرفته بود که صدور حکم درباره نقض یا عدم نقض قانون اساسی در اختیار این شورا نیست.
سخنگوی ستاد انتخاباتی ترامپ در بیانیه‌ای در رد رای قاضی ایالت ایلینوی گفت که «این یک حکم غیرقانونی است و ما به سرعت به آن اعتراض خواهیم کرد».
دیوان عالی آمریکا در حال حاضر در حال بررسی اعتراض ترامپ به رد صلاحیتش در کلرادو است.
در اولین جلسه دیوان که اواسط بهمن ماه برگزار شد، قضات موضع‌گیری‌هایی اتخاذ کردند که بیشتر به نفع رئیس‌جمهور سابق آمریکا بوده است.
رد صلاحیت ترامپ در ایلینوی که یکی از دموکرات‌ترین ایالت‌های امریکا شناخته می‌شود، در شرایطی انجام شده که او با اختلاف بالا نامزد پیشتاز جمهوری‌خواهان است و نیکی هیلی تنها رقیب او در این حزب تاکنون توفیقی برای به چالش کشیدن ترامپ نداشته است.