خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 02 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

یک نماینده اصلح چه شاخصه‌هایی دارد؟ - تسنیم

تسنیم | استان‌ها | پنجشنبه، 10 اسفند 1402 - 11:12
دبیر سیاسی انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه هرمزگان گفت: کارآمدی و برنامه محوری و فساد ستیزی مهم ترین شاخصه یک نماینده است و باید بر این اساس افراد شایسته روانه مجلس شورای اسلامی شوند.
انتخابات،راي،كانديد،احزاب،سياسي،دانشجويان،مجلس،اسلامي،عاشوري ...

زهرا عاشوری دبیر سیاسی انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه هرمزگان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم در بندرعباس در رابطه با انتخابات 11 اسفند اظهار داشت: خداوند در قرآن اشاره دارند که سرنوشت انسانها به دست خودشان رقم می‌خورد بنظر من این آیه مبارکه به خوبی مردم سالاری رو به تصویر کشیده و نقش و حضور مردم در سرنوشتشان را شرح داده است.
وی افزود: فکر نمی‌کنم اصل انتخابات ‌و ضرورت مشارکت برای هرکسی که حتی ذره ای دغدغه «ایران» داره چیز پوشیده‌ای باشدمسئله ای که در این روزها و در این فضاهای انتخاباتی دیده میشود چندان خوشایند نیست لیست بندی است نحوه لیست بستن، در سطح شهرستان ها بر اساس طایفه‌ای و در پایتخت هم سیاست زده است که برخی از این لیست‌ها سهمیه‌ای و توزیع نابرابر رانت هست.
دبیر سیاسی انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه هرمزگان با اشاره به اینکه در انتخابات باید فارغ از برخی لیست‌ها به کارآمدی و برنامه مدون کاندیداها رای داد گفت: باید کاندید برنامه محور باشد تا از دل این برنامه ببینیم این افراد توانایی دارند به شرایط فعلی کشور کمکی کنند و آیا درک درستی دارند که این مجلس که جدید چه مسائلی را بابد حل کند تا شرایط کشور بهبود یابد.
وی با بیان اینکه اگر برنامه محوری وجود نداشته باشد نمی‌توان امیدوار به پیشرفت بود تصریح کرد: سوالات زیادی در ذهن وجود دارد که پاسخ به این سوالات می‌تواند به انتخاب ایراد شایسته کمک کند باید ایده‌های هر جریان سیاسی و لیست‌های ارائه شده بررسی و مشاهده شود این لیست‌ها بر اساس سوابق و کارایی می‌توانند به کشور کمک کنند یا خیر، باید به شایسته سالاری و انتخاب افراد احترام گذاشت.
عاشوری با بیان اینکه انتخابات مجلس شورای اسلامی با انتخابات ریاست جمهوری تفاوت زیادی دارد گفت: لیست بندی یا حزب گرایی بد نیست هرچند در لیست بستن امکان سو استفاده خیلی زیاد است در انتخابات ریاست جمهوری نهایتا چند فرد شاخص با ایده کلی وارد صحنه نیستند اما شناخت کامل کاندیداهای بسیار زیاد مجلس وجود ندارد که این مسئله با کمک احزاب حل می‌شود.
وی در پاسخ به سوالی در رابطه با کارکرد احزاب اظهار داشت: در ایران متاسفانه پاسخگویی از سوی احزاب در مورد کاندیداهای مورد حمایت وجود ندارد و این امر چندان نهادینه نشده یک ذهنیت تاریخی منفی از حزب هم وجود دارد.
دبیر سیاسی انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه هرمزگان گفت: برخی احزاب فصلی هستند، این احزاب پیش از انتخابات شکل می‌گیرند، بعد از انتخابات هم منحل، در این صورت اگر ما به فردی بر اساس حزب رای دادیم ممکن است بعدا نتوانیم از حزب در مورد آن نماینده مطالبه کنیم که چرا مثلا نماینده 50 درصد جلسات مجلس رو غایب بود و چرا به طرح شفافیت رای نداد.
وی تصریح کرد: یکی از لوازم دموکراسی وجود احزاب ، وجود مطبوعات و وجود فرهنگ رای دادن هست که باعث می‌شود به خاطر شام و یا پول و وعده به کسی رای ندهیم و از فساد مالی و لابی گری جلوگیری می‌کند.
وی در مورد نحوه انتخاب کاندید اصلح گفت: به نظر من در شرایط فعلی باید به سوابق گذشته فرد توجه کنیم که آیا فساد مالی یا سواستفاده از جایگاه داشته یا خیر باید دید این کاندید در حال حاضر چه میزان در ستادها هزینه می‌کند چرا که با حقوق نمایندگی نمی‌توان از پس این هزینه‌های سنگین برآمد.
عاشوری ادامه داد: برخی‌ها بیش از 10 میلیارد هم هزینه می کنند که مشخص است یک جای کار می لنگد اگر کسی در جریان انتخابات پول زیادی خرج می‌کند این آدم قطعا چشم دوخته به این که بعد از مجلس این هزینه‌ها را چه برای خود و چه برای اسپانسر جبران کند.
وی افزود‌: مورد بعدی هم که می‌تواند کمک کننده باشد این مطلب است که ببینیم چه افرادی از آن کاندید حمایت میکنند اگر کاندید را نمی‌شناسیم به افرادی نگاه کنیم که شناخته شده هستند و از یک کاندید حمایت می کنند مثلا امام جمعه ، فعالان فرهنگی، سیاسی و افرادی که به سلامت آنها اعتماد داریم.
دبیر سیاسی انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه هرمزگان گفت‌: من به عنوان یک دانشجوی ایرانی یقین دارم ملت آزاده و غیور ایران باز هم در انتخابات حماسه آفرینی و با آگاهی کامل در عرصه انتخابات شرکت می‌کنند البته که مسىولین فعلی و بعدی هم باید به این نکته توجه کنند و قدردان ملتی که همیشه به بهترین نحو به تکلیفش عمل کرده باشند محقق شدن حقوق مردم تکلیف مسئولین هست و این توازن دو طرفه باید حفظ شود.
وی افزود‌: من معتقدم حضور در هر عرصه کلان ملی، خط مرز و دیواری بین ما و دشمنان این مرز و بوم می‌کشد و تکلیف ما، صیانت از هویت ملی چه از دروازه هفت متری فوتبال یا اسلحه میدان جنگ و یا مدبرانه پای صندوق رای رفتن هست.
زهرا عاشوری در پایان با تاکید بر اینکه برای اعتلای پرچم کشور خون هزاران شهید تقدیم شده و دانشجویان در خط این شهدا قدم بر میذارند گفت: این‌بار هم با حضوری دشمن شکن پای صندوق رای خواهیم رفت تا خط بطلانی به یاوه گویی دشمنانی بکشیم که چشمان هرز طمعکارشان، به همت این مردم دوخته شده تا مغول وار این مرز و بوم را به ویرانی بکشانند.
انتهای پیام/864/.