خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 06 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

امیرعبداللهیان خطاب به همتای دانمارکی: رژیم صهیونیستی برای توقف جنگ باید تحت فشار قرار گیرد

تسنیم | بین‌الملل | سه شنبه، 08 اسفند 1402 - 23:49
وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، خواستار فشار بر رژیم صهیونیستی برای توقف جنگ علیه غزه و نسل کُشی فلسطینیان شد.
دانمارك،خارجه،وزير،موضوعات،كشور،دوجانبه،سياسي،گفتگوها،اوكراي ...

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، وزیران خارجه جمهوری اسلامی ایران و دانمارک در ژنو با یکدیگر دیدار کرده و درباره روابط دوجانبه و تحولات منطقه‌ای و بین المللی به بحث و تبادل نظر پرداختند.
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه دیدارهای دوجانبه دیپلماتیک در ژنو، با لارس لوکه راسموسن وزیر خارجه دانمارک دیدار کرد.
امیرعبداللهیان با اشاره به گفتگوهای مشترک در بازه زمانی چند ماه اخیر، گفت شاهد پیشرفت‌هایی در موضوعات مورد علاقه دو کشور در نتیجه این گفتگوها و مشورتها هستیم و در برخی از موضوعات کنسولی نیز پیشرفت‌هایی داشتیم و آماده‌ایم گفتگوها و همکاریها را در چارچوب منافع مشترک ادامه دهیم.
وی با برشمردن برخی زمینه‌های همکاری دوجانبه در حوزه‌های اقتصادی و تجاری، آمادگی ایران برای توسعه این همکاری‌ها را اعلام داشت و امکان تقویت همکاری بخش‌های خصوصی دو کشور را با درنظرداشت منافع و ظرفیت‌های متقابل، میسر دانست.
امیرعبداللهیان موضع کشورمان در خصوص تحولات اوکراین و دریای سرخ را تشریح کرد و با حمایت از راهکار سیاسی برای حل بحران اوکراین، ریشه بی‌ثباتی در دریای سرخ را تداوم بحران غزه دانست و خواستار فشار بر رژیم صهیونیستی برای توقف جنگ علیه غزه و نسل‌کُشی فلسطینیان شد.
وزیر امور خارجه کشورمان با توجه به‌ موضوعات مختلف مورد اهتمام دو کشور، فعال سازی کمیته مشورتهای سیاسی دو کشور در سطح مدیران ارشد سیاسی وزارتخانه‌های خارجه دو کشور را خواستار شد.
وی تدابیر دولت دانمارک برای جلوگیری از تکرار اهانت به مقدسات اسلامی را اقدامی مهم و در مسیر درست ارزیابی کرد.
امیرعبداللهیان همچنین با اشاره به وضعیت خاص یک کودک ایرانی در دانمارک، از وزیر خارجه دانمارک خواست با نگاه انسانی به موضوع، نسبت به بازگرداندن این کودک به آغوش والدین او تلاش کند.
راسموسن وزیر خارجه دانمارک نیز با اظهار خرسندی از این دیدار، انجام این گفتگوها در چارچوب موضوعات مشترک دوجانبه را ضروری و مفید دانست و از آن استقبال کرد.
وی با اشاره به برخی بحران‌های منطقه‌ای از جمله اوکراین، فلسطین و دریای سرخ، بر تمایل دانمارک برای مشورت‌ها و تبادل نظر با جمهوری اسلامی ایران در این موضوعات تصریح کرد.
وزیر خارجه دانمارک بر لزوم تداوم تلاش برای یافتن یک راه حل سیاسی در غزه تاکید کرد و گفت لازمست از وقوع یک فاجعه انسانی جلوگیری شود.