خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 06 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

مسابقه "ساختمان آینده" برگزار می‌شود - تسنیم

تسنیم | اجتماعی و حوادث | دوشنبه، 07 اسفند 1402 - 17:48
مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، نخستین دوره مسابقه ساختمان آینده با کاربری مدرسه را برگزار می کند.
مسابقه،انرژي،طرح،سازه،مرحله،تاسيسات،برگزيده،معماري،طراحي،ساخ ...

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم و به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست‌جمهوری، ساختمان آینده، ساختمانی است که فناوری‌ها و رویکردهای نوظهور در حوزه ساخت‌وساز در طراحی و احداث آن به کار گرفته شده باشد.
فناوری‌ها و رویکردهای اصلی در نخستین دوره مسابقه، معماری، سازه (مباحث مربوط به بهینه سازی و مقاوم به زلزله)، انرژی و تاسیسات (با تمرکز بر کاهش اتلاف انرژی و بازچرخانی آب)، هوشمندسازی (بهره‌گیری از IOT و فناوری‌های مشابه) هستند.
در قالب این مدل، فناوری‌ها و مصالح نوینی در ساختمان‌ها به کار گرفته خواهند شد.
هدف از این برنامه کمک برطرف کردن چالش‌های موجود در این صنعت و ایجاد مطلوبیت‌های سبک‌سازی، کاهش اتلاف انرژی، کاهش اثرات منفی زیست محیطی، تولید انرژی، افزایش ایمنی است.
مسابقه در دو بخش برگزار می‌شود.
بخش نخست مسابقه با محوریت معماری و با در نظر گرفتن سه شاخص سازه، هوشمند سازی، انرژی و تاسیسات بین اشخاص حقیقی و حقوقی برگزار می‌شود که مرحله طراحی آثار از یکم اسفندماه ماه آغاز شده و تا آخر خرداد 1403 پایان می‌یابد و طی آن طرح برتر توسط هیئت داوران برگزیده و در سایت مسابقه اطلاع رسانی می‌شود.
بخش دوم، مسابقه‌ای است که میان متخصصان سه رشته سازه ، هوشمند‌سازی، انرژی و تاسیسات ساختمان به طور مستقل برگزار می‌شود تا مناسب‌ترین طرح برای طرح برگزیده مرحله اول به دست آید.
محصول نهایی فرایند مسابقه، مدرسه‌ای خواهد بود که طرح‌های معماری، سازه، انرژی و هوشمندسازی آن نتیجه رقابت صدها گروه تخصصی و قضاوت چندین متخصص خبره برای برگزیدن بهترین طرح است.
مسابقه «ساختمان آینده» (با کاربری مدرسه) به لحاظ محتوایی، «مسابقه طراحی تفصیلی» به لحاظ نوع و دامنه شرکت‌کنندگان، «آزاد ملی» و از لحاظ مرحله و نحوه داوری، «یک مرحله‌ای» است.
از میان طرح‌های رسیده به دبیرخانه مسابقه حداکثر سه طرح در بخش اول مسابقه و سه طرح در بخش دوم مسابقه برگزیده و رتبه‌بندی خواهد شد و جوایزی به آن‌ها تعلق خواهد گرفت.
جایزه برگزیدگان بخش اول مجموعا چهار میلیارد ریال است و به آثار برتر در مرحله دوم نیز مجموعا مبلغ شش میلیارد ریال جایزه نقدی اهداء خواهد شد.
متخصصان علاقه‌مند می‌توانند کسب اطلاعات بیشتر و ثبت‌نام به پایگاه اینترنتی دبیرخانه مسابقه به نشانی www.futurebuilding.ir مراجعه کنند.
انتهای پیام/