خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 06 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

آغاز دومین دوره جایزه ادبی ساهر در شیراز

تسنیم | استان‌ها | دوشنبه، 07 اسفند 1402 - 17:12
آیین افتتاحیه دومین دوره "جایزه ادبی ساهر" با موضوع حافظان امنیت با اجرای میان پرده ای در راستای موضوع این رویداد فرهنگی در شیراز برگزار شد.
ساهر،ادبي،نويسندگان،ايده،جايزه،انجمن،جامعه،گستره،رويداد،مدير ...

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، حمید رضا قانعی؛ مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در آیین گشایش این رویداد، موضوع جایزه ادبی ساهر را، داستان‌های پلیسی و امنیتی اعلام کرد و گفت: ایده اولیه این رویداد فرهنگی که در ارتباط با موضوعاتی است که مغفول مانده و کمتر به آن پرداخته شده، از طرف انجمن ساهر بوده است.
وی با بیان اینکه مجموعه دستگاه‌های امنیتی، درخصوص این امر، قول همکاری داده‌اند، افزود: امیدواریم بتوانیم گستره این جایزه را وسیع کنیم و در پی آن، تلاش بر این است که مجموعه کارگاه‌هایی در سطح کشور برای آشنایی بیشتر جامعه مخاطب با موضوع حساس امنیت ملی داشته باشیم.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس ادامه داد: اوضاع کنونی جهان و پازلی که ایران در آن قرار گرفته نشان از این دارد که جامعه باید آگاه بر نقش دستگاه امنیتی شود و رسالت جامعه اطلاعاتی بر این است که برای ارتقای این آگاهی آموزش غیرمستقیم داشته باشد که در ساهر اتفاق می‌افتد، همانطور که تولید این آثار داستانی کمک به فرایند آموزشی کرده و گستره اطلاعاتی مخاطب را در این حوزه افزایش می‌دهد.
قانعی با اشاره به اینکه کسانی که دستی بر قلم دارند با ارائه موضوع و ایده به انجمن نویسندگان، کمک به ایده‌پردازی می‌کنند، گفت: دلیل انتخاب پلاتوی تئاتر برای این آیین و رونمایی این است که نشان دهیم اگر بستر داده‌های اولیه از جنس داستان و نمایشنامه فراهم باشد، به راحتی می‌شود برای نمایش و فیلم کوتاه ایده پردازی کرد.
دبیر علمی ساهر با بیان اینکه بخش عمده سینمای هالیوود، امنیت ملی است و تکرار این کلیدواژه برای شهروند اهمیت پیدا می‌کند، گزارشی از دوره اول این جایزه ادبی ارائه داد و گفت: بعد از تشکیل انجمن، از توان دوستانی که به داستان علاقمند هستند، استفاده شد و ایده برگزاری جایزه ادبی شکل گرفت.
گستره ملی مد نظر بود و فراخوان در سه بخش داستان کوتاه، داستانک و رمان سال امنیت، انتشار داده شد.
وی همچنین با اعلام اینکه بیشتر نویسندگان این حوزه و پیشتاز در این حوزه خانم‌ها هستند، افزود: آثاری که ارسال شد قابل توجه بود، هم از نظر کمی و هم کیفی که نشان از آمادگی اولیه جامعه برای ورود به گفتمان ادبی و هنری داشت و به وجود آمدن دغدغه مشترک بین شعرا و نویسندگان استان و شکل گیری مکتب شعر گمنامی منجر شد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس برگزاری کارگاه‌ها در بوشهر و البرز و شیراز را پربار دانست و ادامه داد: از طریق فضای مجازی موارد آموزشی در اختیار دوستان قرار گرفت و اکنون در حال آماده سازی درسنامه‌ای هستیم تا در اختیار علاقمندان قرار گیرد.
به گزارش تسنیم، در پایان این رویداد از برخی نویسندگان جوان انجمن ادبی ساهر، تقدیر شد.
انتهای پیام/424