خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 06 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

«بیشه» لرستان در فهرست 8 روستای نامزد ایرانی برای ثبت جهانی

تسنیم | استان‌ها | دوشنبه، 07 اسفند 1402 - 17:12
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان از قرار گرفتن نام روستای «بیشه» در فهرست هشت روستای ایران برای ثبت جهانی جهانگردی خبر داد.
بيشه،ثبت،روستاي،گردشگري،جهاني

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، عطا حسن‌پور، عصر امروز، دوشنبه، با اشاره به ثبت روستای بیشه برای ثبت جهانی جهانگردی، گفت: این روستا برای ثبت در فهرست بهترین روستاهای جهانی جهانگردی در سال 2024 قرار گرفت.
او افزود: معاون گردشگری کشور تشکیل کمیتۀ ثبت جهانی روستای بیشه را طی نامه‌ای به استانداری لرستان پیشنهاد داده‌ است و اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی این استان جلسه‌ای را درخصوص این موضوع برگزار می‌کند.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان عنوان کرد: ثبت جهانی روستای بیشه نیاز به مشارکت دستگاه‌های اجرایی، تشکل‌های مردم نهاد و مردم این استان دارد تا بتوان نسبت به ارتقای شاخص‌های نه‌گانه در این روستا اقدام کرد.
او بیان کرد: روستای هدف گردشگری بیشه در حاشیۀ راه‌آهن سراسری تهران به جنوب و در کنار آبشاری زیبا به این نام در 70 کیلومتری خرم‌آباد قرار دارد.
آبشار بیشه با ارتفاع 48 متر و عرض 20 متر یکی از عریض‌ترین آبشارهای ایران است که در دامنۀ رشته‌کوه‌های زاگرس واقع شده‌ است؛ فاصلۀ این آبشار تا دورود 30 کیلومتر است.
انتهای پیام/ 644