خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 06 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

دومین سالگرد درگذشت «سیدمحسن مصطفی‌زاده» برگزار می‌شود

مشرق | فرهنگی و هنری | دوشنبه، 07 اسفند 1402 - 16:55
دومین سالگرد درگذشت سیدمحسن مصطفی‌زاده شخصیت چند وجهی و ممتاز کشور در عرصه‌های فرهنگی، هنری و علمی به همراه رونمایی از کتاب «آسید محسن» در مشهد برگزار می‌شود.
مشهد،علي،كشور،سيدمحسن،شاگردان،محسن،دومين،استاد،كتاب،نويسندگي ...

به گزارش مشرق، دومین سیدمحسن مصطفی‌زاده، نویسنده، معلم، شاعر، عارف و پژوهشگر فقید مشهدی با حضور فرزندان، خانواده، جمعی از شاگردان، علاقه‌مندان، استادان و مسئولان سه‌شنبه ۸ اسفندماه در جهاد دانشگاهی مشهد برگزار می‌شود.
در این مراسم قرار است از کتاب «آسید محسن» به قلم‌حمیدرضا سهیلی که دومین جلد از مجموعه‌کتاب‌های شخصیت‌نگاری تئاتر مشهد است و به زندگی و آثار استاد سید محسن مصطفی‌زاده می‌پردازد، رونمایی شود.
در این کتاب، با توجه به علاقه استادمصطفی‌زاده به امام هشتم و عدد هشت، شخصیت‌ها و هنرمندان مختلف در هشت بخش نظرات و نوشته‌های خود در مورد استاد را طرح کردند.
سیدمحسن مصطفی‌زاده معلم، شاعر، عارف، نویسنده، فیلسوف، پژوهشگر، منتقد، نمایشنامه‌نویس و هنرمند پیشکسوت خراسان و کشور متولد پنجم مهرماه ۱۳۳۵ در مشهد بود.
مصطفی‌زاده بعد از اتمام تحصیلات و استخدام در آموزش و پرورش با تربیت شاگردان فراوانی در کسوت معلمی بازنشسته شد؛ اما او فارغ از تدریس، در پژوهش، هنر، شعر و نویسندگی نیز صاحب سبک و عنوان شد.
وی یکی از مهمترین منتقدان عرصه تئاتر کشور به حساب می‌آمد که نگارش صدها مقاله و تصحیح بیش از ۵۰ مجلس تعزیه را نیز در کارنامه هنری خود داشت و برخی او را نفر اول تعزیه کشور می‌دانند.
کتاب‌های «الفبای حسن»، «حدیث ولایت مالک»، «آیینه حق نما»، «منتخب مناقب امیرالمومنین در شعر فارسی»، «یاعلی»، «سیری در ۱۲۱ حدیث نبوی (ص) با مطلع یا علی (ع)»، «یک یا علی دیگر»، «لبیک یا علی» و نمایشنامه‌های «محاکات» و «ابدال» و مجموعه اشعار وی ازجمله‎ آثاری است که تاکنون از وی به چاپ رسیده است و ده‌ها عنوان مطلب کتاب نیز آماده انتشار دارد.
سیدمحسن مصطفی‌زاده پس از سال‌ها پژوهش و نویسندگی چهارشنبه، ۱۱ اسفند ۱۴۰۰ به صورت ناگهانی دچار عارضه قلبی شد و پس از انتقال به بیمارستان قائم (ع) مشهد جان به جان‌آفرین تسلیم کرد.
پیکر وی دو روز بعد یعنی در ۱۳ اسفندماه ۱۴۰۰ در میان بهت و اندوه خانواده، شاگردان، دوستداران و هنرمندان کشور در حرم مطهر رضوی تشییع و در بهشت رضا (ع) قطعه میرزا جوادآقای تهرانی به خاک سپرده شد.
یادمان دومین سالگرد استاد سید محسن مصطفی‌زاده، روز سه‌شنبه ۸ اسفند ساعت ۹ صبح در سالن فردوسی جهاد دانشگاهی مشهد به نشانی سه‌راه ادبیات مجتمع دکتر علی شریعتی جهاددانشگاهی مشهد به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در مشهد برگزار خواهد شد.