خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 06 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

رشد 3 برابری مقالات داخلی و افزایش شرکت‌کنندگان خارجی در جشنواره خوارزمی - تسنیم

تسنیم | استان‌ها | یکشنبه، 06 اسفند 1402 - 15:53
دبیر جشنواره خوارزمی از افزایش شرکت کنندگان خارج از کشور در جشنواره خوارزمی خبر داد و گفت: رشد سه برابری مقالات داخلی رسیده به جشنواره علی رغم تحریم ها در حوزه های علمی، گام مهمی در جهت مرجعیت علمی و دیپلماسی بوده است.
جشنواره،خوارزمي،برگزيدگان،فناوري،كنفرانس،علم،كشور،هفتمين،علم ...

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اسلامشهر، حسن زمانیان در کنفرانس بین‌المللی علم و فناوری که در حاشیه سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی خوارزمی برگزار شد، با اشاره به اینکه جشنواره امسال تغییرات بسیاری داشت، اظهار داشت: برای نخستین بار در سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی خوارزمی، کنفرانس بین‌المللی علم و فناوری با حضور برگزیدگان جشنواره خوارزمی و دانشمندان، اساتید، دانشجویان و صنعتگران مطرح کشور برگزار شد.
وی افزود: در نخستین کنفرانس بین‌المللی علم و فناوری خوارزمی سه گروه به سخنرانی و ارائه آثار علمی و صنعتی می‌پردازند، مرحله نخست برگزیدگان جشنواره خوارزمی در ادوار گذشته و در جشنواره امسال هستند که مقاله‌شان برگزیده شده، مرحله دوم صنعتگران و مدیران اقتصادی مطرح و موفق کشور در قالب تلفیق علم و صنعت به معرفی صنعت خود می‌پردازند و گروه سوم سخنرانی دانشمندان به نام میهن عزیزمان ایران است.
زمانیان با اشاره به اینکه ترکیب برگزاری این کنفرانس و جشنواره خوارزمی نوآوری خوبی بود، تأکید کرد: امسال در مجموع 1500 اثر به دبیرخانه رسید، در حالی که سال گذشته در حدود 500 طرح داشتیم که رشد سه برابری داشته، همچنین در این دوره طرح‌های خارجی رسیده 10 برابر شد، سال گذشته 48 طرح از 22 کشور داشتیم که امسال به 480 طرح از 47 کشور رسیده است.
مبلغ جایزه هم 10 برابر شده و برای برگزیدگان ایرانی یک میلیارد تومان و برای برگزیدگان خارجی 20 هزار دلار است.
رئیس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران در مورد تعداد برگزیدگان نیز گفت: امسال در مجموع 20 برگزیده داریم، در بخش جشنواره بین‌المللی خوارزمی 12 نفر شامل 8 ایرانی و 4 خارجی که از کشورهای آفریقایی جنوبی، آلمان، پاکستان و ترکیه هستند.
وی با بیان اینکه این کنفرانس به مدت دو روز در حال برگزاری است و آیین اختتامیه سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی خوارزمی هشتم اسفند با حضور رئیس‌جمهور در سالن اجلاس سران برگزار می‌شود، تصریح کرد: افزایش شرکت‌کنندگان خارج از کشور در جشنواره و رشد سه برابری مقالات داخلی رسیده به جشنواره علی‌رغم تحریم‌ها در حوزه‌های علمی، گام مهمی در جهت مرجعیت علمی و دیپلماسی بوده است.
زمانیان خاطرنشان کرد: در سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی خوارزمی امسال 12 طرح برگزیده شد که جزو طرح‌های توسعه‌ای، پژوهش‌های کاربردی و پژوهش‌های بنیادی است.
طرح‌های توسعه‌ای در 2 گروه تخصصی فناوری‌های شیمیایی و مهندسی مکانیک، پژوهش‌های کاربردی در دو گروه تخصصی مدیریت آب، کشاورزی و منابع طبیعی و فناوری اطلاعات و ارتباطات و پژوهش‌های بنیادی در گروه‌های تخصصی فناوری‌های شیمیایی، مواد، متالورژی و انرژی‌های نو و زیست فناوری دسته بنده شده‌اند.
به گزارش تسنیم، در حاشیه برگزاری کنگره بین‌المللی علم و فناوری خوارزمی نمایشگاهی از آثار و محصولات برگزیدگان جشنواره و نمایشگاهی از آخرین دستاوردهای هوایی و دفاعی متخصصین و دانشمندان ایرانی به معرض نمایش شرکت‌کنندگان درآمد.
انتهای پیام/