خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 06 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

شوق نیمه شعبان در کوچه‌های انتظار لرستان/ موکب‌ها به برات ظهور آمده‌اند/ گزارش تسنیم را ببینید + فیلم - تسنیم

تسنیم | استان‌ها | یکشنبه، 06 اسفند 1402 - 15:53
کوچه ها و خیابان های لرستان به رسم هر ساله های بی تکرار در نیمۀ شعبان چراغانی و آذین بندی شده است.
لرستان،شعبان،صلوات،فرج،حضرت،انتظار،كودكان

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، کوچه‌ها و خیابان‌های لرستان به‌رسم هر ساله‌های بی‌تکرار در نیمۀ شعبان چراغانی است و سینه‌سوختگان انتظار میان موکب‌ها کمر ارادت را برای ظهور خم‌ کرده‌اند.
مردم به موکب‌ها که می‌رسند صدای صلوات و بوی اسپند تو را می‌برد به حال‌وهوای اربعین، به گوشه‌های دلتنگی که سر ساییده‌است به آستان حضرت دوست، به آنجا که دست نیاز است و زمزمه‌های «یا حسین».
خوی مردم لرستان را با اهل‌بیت آمیخته‌اند، آن‌هنگام که اذان را در گوش کودکان می‌نوازند مِهر الست را نیز در دست‌های آنان به امانت می‌گذارند تا هر وقت که نوای آل یاسین آمد از خود بیخود شوند.
حالا نیمۀ شعبان گل سرسبد اعیاد برای لرستان است.
هر کسی از هر گوشه‌ای با مهر و تسبیحی در دست ذکر می‌گوید و نذر صلوات را به‌یاد فرج تسبیح می‌کند؛ آن‌ طرف‌تر مادری 70 ساله آمده‌است با شکلات‌های نذری و با کِل می‌افشاند روی صورت دختران دم‌بخت.
گُل از گونه‌های مسجد می‌شکفد و کودکان دست‌دردست مادران دعای فرج را آن‌گونه بلند می‌خوانند که به گلدسته‌های انتظار برسد، به آمین‌های جمعه‌های بی‌سوار، به بقیع و دعاهای همیشۀ مادر برای دوری فرزند.
مردم لرستان نیمۀ شعبان را آذین بسته‌اند و چراغی از دست‌های دعا را در حسینیه‌ها و تکایا روشن کرده‌اند تا روزی آتش طور از پشت سال‌های وعده بیرون بیاید تا حضرت موسی دوباره برایمان سر بدهد:«إِنِّی آنَسْتُ نَارًا لَّعَلِّی آتِیكُم مِّنْهَا بِقَبَسٍ أَوْ أَجِدُ عَلَى النَّارِ هُدًى».
.
انتهای پیام/ 644