خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 06 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

اعلام هشدار نارنجی برای استان سمنان؛ کولاک برف مناطق سردسیر کوهستانی را در بر می‌گیرد - تسنیم

تسنیم | استان‌ها | یکشنبه، 06 اسفند 1402 - 14:48
مدیرکل هواشناسی استان سمنان ضمن اعلام هشدار نارنجی گفت: کولاک برف ارتفاعات نواحی شمالی و مناطق سردسیر و کوهستانی استان را در بر می گیرد.
استان،نواحي،غربي،سمنان،شمالي،ارتفاعات،سامانه،برف،بارش

ایرج مصطفوی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سمنان ، با اشاره به ورود یک سامانه بارشی دیگر به استان، اظهار داشت: ضمن اعلام هشدار زرد چند روز گذشته در استان، شاهد تقویت فعالیت سامانه بارشی در نواحی غربی، جنوب غربی و ارتفاعات شمالی استان خواهیم بود.
وی با بیان اینکه این سامانه از امروز وارد استان شده و تا اواخر وقت فردا در استان فعال است، گفت: با فعالیت این سامانه شاهد بارش باران، برف، کولاک برف و وزش باد شدید خواهیم بود.
مدیرکل هواشناسی استان سمنان افزود: بارش باران با شدت بیشتر در نواحی غربی و جنوب غربی استان و بارش برف با شدت بیشتر برای نواحی شمالی، ارتفاعات و نقاط سردسیر و نواحی غربی استان پیش‌بینی می‌شود.
مصطفوی گفت: کولاک برف برای ارتفاعات و نواحی شمالی و مناطق سردسیر کوهستانی و همچنین وزش باد شدید برای برخی نقاط به ویژه نیمه شرقی و نواحی شمالی استان سمنان پیش‌بینی می‌شود.
وی با بیان اینکه منطقه اثر این سامانه بارشی مناطق غربی و جنوب غرب و ارتفاعات شمالی استان سمنان است؛ گفت: شاهد اختلال در تردد در محورها خواهیم بود؛ گفت: این اختلال به ویژه در نواحی غربی و شمالی و گردنه‌ها به دلیل بارش برف و باران وجود دارد.
مدیرکل هواشناسی استان سمنان افزود: لغزندگی، کولاک و مه آلودگی و کاهش دید افقی نیز برای این محورها محتمل است.
وی بر ضرورت کنترل و لایروبی شبکه آبراه‌های استان و لایروبی جوی‌ها، کانال‌ها و آبراه‌‎ها و پاک‌سازی دهانه پل‌ها تأکید کرد و گفت: دستگاه‌های اجرایی و امدادی باید آمادگی لازم را داشته باشند.
مدیرکل هواشناسی استان سمنان عدم توقف در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، عدم صعود به ارتفاعات و نواحی کوهستانی، عدم چرای دام‌ها در نواحی مرتفع و احتیاط در عبور از گردنه‌های برف‌گیر و مجهز بودن خودروها به تجهیزات زمستانی را توصیه کرد.
مصطفوی همچنین از مردم خواست تا از پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه‌کاره اجتناب کنند.
وی همچنین بر ضرورت اتخاذ تمهیدات پیشگیرانه لازم در بخش کشاورزی تأکید کرد و گفت: کشاورزان و دامداران حتماً کنترل دمای سالن‌های دامداری، مرغداری و گلخانه‌ها را مدنظر قرار دهند.
انتهای پیام/361/