خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 06 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

اهمیت اعتبارسنجی اصولی در سرعت پرداخت تسهیلات چه میزان است؟

باشگاه خبرنگاران | اقتصادی | یکشنبه، 06 اسفند 1402 - 14:31
کارشناس اقتصادی گفت: اعتبارسنجی اصولی علاوه بر کاهش تبعیضات در افزایش سرعت پرداخت تسهیلات هم موثر خواهد بود.
اعتبارسنجي،تسهيلات،بانكي،درصد،مدل،بناست،بازپرداخت

سیاوش غیبی‌پور کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص اهمیت اعتبارسنجی در شبکه نظام بانکی گفت: یکی از راه‌های مورد استفاده برای پرداخت تسهیلات اعتبارسنجی است؛ اقدامی که نه تنها در کشور ما بلکه در بسیاری از کشور‌ها نیز مرسوم است.
این کارشناس اقتصادی در ادامه بیان کرد: اعتبارسنجی اصولی و دقیق علاوه بر کاهش تبعیضات به سبب اطمینان خاطری که به نظام بانکی برای بازپرداخت تسهیلات توسط متقاضیان می‌دهد، می‌تواند در سرعت و روند پرداخت تسهیلات به ویژه تسهیلات خرد موثر واقع شود.
او می‌گوید: بنابر اعلام بانک مرکزی بناست مدل اعتبارسنجی جدید رونمایی شود.
در مدل جدید بناست که گزینه‌های مختلفی از جمله جرایم رانندگی هم لحاظ شود تا علاوه بر افزایش ضریب اطمینان، ریسک‌های عدم بازپرداخت را هم کاهش دهد، موضوعی که می‌تواند به سود متقاضیان باشد البته که همواره نظارت بر اجرای درست دستورالعمل‌ها حائز اهمیت است.
پیش از این مهران محرمیان معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی گفته بود: یکی از پروژه‌هایی که به شدت این روز‌ها جای آن خالی است و به امید خدا در سال ۱۴۰۲ اتفاق خواهد افتاد بحث اعتبارسنجی است که در حوزه تسهیلات خرد شاهد روان شدن خواهیم بود و همچنین نگرانی بانک‌ها از نکول رفع می‌شود.
پوشش اعتبارسنجی در مدل جدید از ۳۰ درصد به ۱۰۰ درصد و دقت آن از ۶۰ درصد به حدود ۸۰ درصد می‌رسد.
در روش جدید عواملی همچون جرایم راهنمایی و رانندگی، بدهی بانکی و سجلد محکومیت بانکی بررسی‌می‌شود.