خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 06 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

چرا برخی جریان‌های سیاسی و ‌افراد ردصلاحیت داوطلبان را "دلایل واهی" می‌دانند؟ + فیلم - تسنیم

تسنیم | استان‌ها | یکشنبه، 06 اسفند 1402 - 14:12
رئیس هیئت نظارت بر انتخابات استان همدان گفت: برای همه افرادی که ردصلاحیت شده و یا عدم احراز شده اند پیامک دعوت فرستاده شد یعنی از آنها خواستیم تا در هیئت نظارت حضور یافته و اگر دلیل یا مستندی دارند که سبب تایید صلاحیت آنها می شود، ارائه دهند.
صلاحيت،شوراي،انتخابات،نامزدها،اساس،نظارت،بررسي،هيئت،داوطلبان ...

حجت‌الاسلام جلال مرادی در گفتگو با خبرنگار تسنیم درهمدان درباره نحوه بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: امسال دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی بر اساس قانونی که اصلاح شده برگزار می‌شود و بر همین اساس در این دوره در بخش پیش ثبت نام در کشور 50 هزار نفر و در استان 1150 نفر شرکت کردند که این رقم بی‌سابقه بوده است.
وی با تشریح تفاوت مرحله پیش ثبت نام و ثبت نام اصلی و تاثیر آن در بررسی وضعیت دواطلبان افزود: متاسفانه عده‌ای از داوطلبان در مرحله پیش ثبت نام و به دلیل عدم بارگذاری مدارک و کوتاهی در این بخش با رای عدم ثبت نام مواجه شدند که این رای نیز بر اساس تبصره 2 ماده 53 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی است.
رئیس هیئت نظارت بر انتخابات استان همدان ادامه داد: بررسی صلاحیت‌ها نامزدها توسط هیئت اجرایی شهرستان، سپس در هیئت‌ نظارت استان، بعد از آن توسط هیئت مرکزی نظارت و بعد هم در شورای نگهبان انجام می‌شود که اگر در این مرحله این داوطلبی تایید صلاحیت نشود حق اعتراض برای محفوظ است و می‌تواند اقدامات لازم را انجام دهد.
.
وی در پاسخ به اینکه برخی جریان‌های سیاسی و یا افراد دلیل ردصلاحیت داوطلبان را دلایل واهی می‌دانند، گفت: برای همه افرادی که رد صلاحیت شده و یا عدم احراز شده‌اند پیامک دعوت فرستاده شد یعنی از آنها خواستیم تا در هیئت نظارت حضور یافته و اگر دلیل یا مستندی دارند که سبب تایید صلاحیت آنها می شود، ارائه دهند بر همین اساس حتی برخی افراد تا پنج نوبت مراجعه کرده و ادله خود را ارائه دادند که اسناد و دلایل آنها مورد قبول قرار نگرفت با این حساب اگر فردی رد صلاحیت شده، یا مراجعه نکرده و یا اینکه فرد در هنگام حضور مدارک و دلایلی ارائه داده که مثبت نبوده است.
رئیس هیئت نظارت بر انتخابات استان همدان با اشاره به اینکه نزدیک به 80 درصد داوطلبان دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی توسط شورای نگهبان تایید صلاحیت شدند که این رقم در کشور بی‌نظیر بوده است، درباره دلیل افزایش تعداد افراد تایید صلاحیت شده نسبت به دوره های قبل گفت: بر اساس قانون اصلاح شده انتخابات داوطلبان رد صلاحیت شده یا آنهایی که صلاحیت آنها احراز نشده بود فرصت داشتند تا اگر مدرکی برای دفاع از خود دارند ارائه دهند، همچنین زمان بررسی صلاحیت نامزدها نیز نسبت به دوره‌های قبل نیز بیشتر بود.
وی با اعلام اینکه پرونده بررسی صلاحیت نامزدها از 30 بهمن ماه با رای نهایی شورای نگهبان بسته شده است ادامه داد: در بحث رد صلاحیت نامزدها نیز بر اساس قانون شورای نگهبان تا زمان تصویب اعتبار نامه نمایندگان وظیفه نظارتی دارد یعنی ممکن است در زمان تبلیغات نامزد انتخاباتی مرتکب تخلفی گردد که این تخلف پس از بررسی توسط شورای نگهبان و نهادهای مسئول منجر به رد صلاحیت وی گردد.
مرادی با اشاره به اینکه بر اساس قانون انتخابات مردم در صورت برخورد با هر تخلفی از سوی نامزدها می‌توانند این تخلف را به هیئت‌های اجرایی، نظارت و مراکز اداری، انتظامی و قضایی ارسال کنند مطرح کرد: نامزدها تا 24 ساعت قبل از اخذ رای یعنی تا پنجشنبه 10 اسفند ساعت 8 صبح می‌توانند تبلیغات کنند و پس از آن هرگونه تبلیغاتی در فضای حقیقی و مجازی جرم بوده و تبعات هر گونه تخلفی متوجه نامزد انتخاباتی است و طبق قانون وی باید پاسخگو باشد.
وی درباره انصراف نامزدها نیز با این توضیح که این افراد باید تا 72 ساعت قبل از شروع اخذ رای یعنی تا سه شنبه 8 صبح این کار را انجام دهد متذکر شد: البته اگر این انصراف به نفع نامزد دیگری باشد به گونه‌ای که فرد انصراف دهنده به دلیل اخذ هرگونه امتیاز یا موارد انتفاعی این کار را انجام دهد فرد مرتکب تبانی شده و خاطی با مجازات درجه 6 روبه‌رو خواهد شد.
انتهای پیام/