خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 03 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

وزارت بهداشت تصمیم به تعویق قانون افزایش ظرفیت پزشکی نگیرد

تسنیم | سیاسی | یکشنبه، 06 اسفند 1402 - 14:12
فتح الله توسلی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی: وزارت بهداشت عاقل تر از این است که تصمیم به تعویق قانون افزایش ظرفیت پزشکی بگیرد چون خودش دچار مشکل می شود زیرا وزارت بهداشت مسئول تامین نیاز به کادر درمان است.
بهداشت،وزارت،پزشك،پزشكي،افزايش،قانون،درماني،تامين،توسلي،كادر

فتح الله توسلی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، درباره اظهارات وزیر بهداشت برای به تعویق انداختن قانون افزایش 20 درصدی ظرفیت پزشکی گفت: در حال حاضر وزارت بهداشت در برابر تماس های متعدد نمایندگان مبنی بر کمبود و نبود پزشک در حوزه های انتخابیه، هیچ جواب مشخصی نمی دهند‌.
وی ادامه داد: در شهرستان‌ها، روستاها و مراکز خدمات درمانی ما کلا با کمبود شدید پزشک عمومی و متخصص روبه‌رو هستیم و وزارت بهداشت هم اعلام می کند که پزشک نداریم و یا اینکه می گویند پزشکان به این مناطق محروم نمی‌آیند.
توسلی با بیان اینکه این اقدامات وزارت بهداشت نقض غرض است توضیح داد: وظیفه وزارت بهداشت تامین پزشک و کادر درمان برای پاسخگویی به نیازهای درمانی مردم است و باید متناسب با این وظیفه از قانون افزایش ظرفیت پزشکی استقبال کند نه اینکه در برابر اجرای قانون افزایش 20 درصدی پذیرش دانشجوی پزشکی مانع تراشی و ایستادگی کند.
وی در ادامه بیان کرد: قطعا مجلس در برابر این اقدامات وزارت بهداشت برای به تعویق انداختن قانون افزایش ظرفیت پزشکی ایستادگی خواهد کرد.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس بیان کرد: ما نمایندگان وقتی در حوزه انتخابیه حضور داریم گلایه غالب مردم کمبود پزشک و بهورز و کادر درمانی است.
چطور می شود مردم مشکلات بهداشتی و درمانی داشته باشند ولی در مراکز خدمات درمانی و بهداشتی هیچ پزشکی برای مداوای مردم وجود نداشته باشد.
توسلی بیان کرد: فقط در یکی از بیمارستان‌های حوزه انتخابیه من با کمبود 20 پزشک مواجه هستیم، چطور ممکن است وزارت بهداشت در صدد توقف افزایش قانون افزایش ظرفیت پزشکی باشد و مجلس هم در برابر این اقدامات سکوت کند.
وی با بیان اینکه نمایندگان در برابر این موضوع سکوت نمی‌کنند و برای حفظ حقوق مردم ایستادگی می‌کنند توضیح داد: وزارت بهداشت عاقل تر از این است که این چنین تصمیمی بگیرد چون خودش دچار مشکل می‌شود زیرا وزارت بهداشت مسئول تامین نیاز به کادر درمان است.
عضو کمیسیون اقتصادی در ادامه بیان کرد: وزارت بهداشت باید تمام امکانات لازم برای برای جذب پزشک، فضای آموزشی و اشتغال در نظر بگیرد.
وزارت بهداشت وظیفه تامین نیروی انسانی پزشکی را بر عهده دارد و اینکه بیمارستان ساخته شود ولی کادر درمان آن تامین نشود، عدم عمل به وظایف از سوی وزارت بهداشت است.
وی ادامه داد: وقتی پزشک به اندازه کافی تامین نشود مردم باید برای درمان باید چه کاری انجام دهند؟.
از سوی دیگر در فضای آموزشی بیمارستانی ما بیمار وجود دارد و این ادعای وزارت بهداشت کذب است.
توسلی با اشاره به حجم بالای بیمار در بیمارستان های دولتی گفت: حتی در بین بهانه‌ها و ادعای وزارت بهداشت برای عدم تمکین به قانون افزایش 20 درصدی پذیرش دانشجوی پزشکی هم تناقض وجود دارد.