خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 06 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

مهدویت و مدیریت گرایش‌ها

مشرق | سیاسی | شنبه، 05 اسفند 1402 - 20:19
مديريت،اجتماعي،نفساني،تربيتي،الهي،هواهاي

به گزارش مشرق، احمدحسین شریفی، مدرس سطوح عالی حوزه علمیه قم در مطلبی با عنوان مهدویت و مدیریت گرایش‌ها در کانال خود در ایتا نوشت:
از مهم‌ترین دغدغه‌های مصلحان اجتماعی و مربیان اخلاقی در طول تاریخ، فهم و کشف روش‌های اثرگذار و زودبازده برای تربیت اجتماعی و اخلاقی بوده است.
یکی از مهم‌ترین روش‌های تربیتی پیامبران الهی که در عصر حضور نیز از مهم‌ترین راهبردهای تربیتی مدیریت مهدوی(عج) است، «متعالی‌کردن گرایش‌»هاست.
از نظر تجربی و فلسفی نیز احساسات، عواطف و هیجانات نقشی جدی در مدیریت کنش‌ها و شکل‌گیری حالات نفسانی و تقویت یا تضعیف بینش‌های افراد دارند.
با مدیریت گرایش‌ها می‌توان هم کنش‌های فردی و اجتماعی را مدیریت کرد و هم بینش‌ها را دگرگون کرد.
گرایش‌های حیوانی، کنش‌ها و بینش‌ها را نیز حیوانی و سِفلی می‌کند؛ همانطور که گرایش‌های متعالی، کنش‌ها و بینش‌ها را نیز متعالی و عِلوی می‌کند.
به همین دلیل از مهم‌ترین کارهای تربیتی امام زمان علیه السلام، مدیریت گرایش‌هاست.
به تعبیر امیرمؤمنان علیه السلام:
«یَعْطِفُ‏ الْهَوَی‏ عَلَی الْهُدَی إِذَا عَطَفُوا الْهُدَی عَلَی الْهَوَی‏؛ هواهای نفسانی را به متابعت هدایت الهی بازمی‌گرداند، در روزگاری که هدایت الهی را به متابعت هواهای نفسانی در آورده باشند.»
*بازنشر مطالب شبکه‌های اجتماعی به منزله تأیید محتوای آن نیست و صرفا جهت آگاهی مخاطبان از فضای این شبکه‌ها منتشر می‌شود.