خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 06 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

جزئیات مذاکرات پاریس از زبان رسانه‌های مختلف رژیم صهیونیستی - تسنیم

تسنیم | بین‌الملل | شنبه، 05 اسفند 1402 - 19:54
رسانه های رژیم صهیونیستی اعلام کردند، پس از بازگشت هیئت اسرائیلی از پاریس جزئیاتی از چارچوب کلی توافق با حماس رسانه ای شده است.
توافق،حماس،مذاكرات،رابطه،پاريس،عبري،بس،پايگاه،آتش،خبر،بررسي، ...

به گزارش گروه عبری خبرگزاری تسنیم، رسانه‌های عبری زبان اعلام کردند، در نشست چهارجانبه اخیر در پاریس به چارچوب‌های کلی برای توافق با حماس دست یافته ایم و این پیشرفت به حدی است که آمریکا ترجیح داده است برای تمرکز بر توافق با حماس، تلاش‌های آتش بس در شمال با حزب الله را فعلا به حال تعلیق در آورد، این رسانه‌ها همچنین خبر دادند، نتانیاهو در نشست کابینه که روز سه شنبه برگزار می‌شود، این توافق را مورد بررسی قرار خواهد داد.
پایگاه عبری زبان موازیک در خبری در این رابطه اعلام کرد: در نشست گفتگوهای پاریس چارچوب‌های کلی برای توافق با حماس شکل گرفته است.
در ادامه این خبر آمده است، بعد از بازگشت اعضای هیئت اسرائیلی حاضر در نشست گفتگوهای پاریس که در میان آنها دیدی برنیاع رئیس موساد و رونین بار رئیس شاباک به چشم می‌خورند، اخباری در رابطه با دستیابی به چارچوبی برای توافق منتشر شده است.
یک منبع آگاه سیاسی بعد از بازگشت صبح امروز شنبه این هیئت اعلام کرد، به چارچوب‌های کلی به عنوان بستر مشترکی با خواسته‌های حماس رسیده ایم که اجازه می‌دهد مذاکرات به سوی بررسی جزئیات توافق پیش رفته تا منجر به آزادی گروگان‌ها از اسارت در غزه در مقابل آزای اسرای فلسطینی و آتش بس شود.
قرار است این چارچوب کلی در نشست آتی کابینه جنگ و نیز کابینه اسرائیل مورد بحث و بررسی قرار بگیرد و در صورات تصویب شدن وارد مرحله بعدی از مذاکرات که در برگیرنده نام ربوده شدگان و نیز اسرای فلسطینی که باید آزاد شوند و نیز شرایط آتش بس شویم.
پایگاه خبری‌ای 24 هم در گزارشی در این رابطه اعلام کرد اخباری که هیئت اسرائیلی به اخود به همراه آورد، امیدواری محتاطانه‌ای را در رابطه با انجام توافق مبادله اسرا به وجود می‌آورد و همین امر باعث شده است تا واشنگتن نیز برای تمرکز بر این موضوح تلاش‌های میانجیگرانه خود را با حزب الله را تا زمان دستیابی به توافق آتش بس در غزه به حال تعلیق در آورد.
این رسانه صهیونیستی خاطر نشان کرد، امروز در اسرائیل این امیدواری محتاطانه وجود دارد که این بار مذاکرات نتیجه بخش خواهد بود، چون بنیامین نتانیاهو نخست وزیر به این هیئت پیش از عزیمت به پاریس اختیارات بیشتری داد و همین اختیارات باعث شدند تا نسبت به تلاش‌های قبلی نتایج بهتری را به دست آورند.
روزنامه یدیعوت آحارانوت هم در خبری در این رابطه به نقل از مسئولین آگاه اسرائیلی خبر داد، مذاکرات پاریس بیش از حد انتظار پیشرفت داشته است، اما با این حال یک پروسه در این زمینه باید به طور کامل طی شود.
به نوشته این رسانه چارچوب کلی توافق جدید با توافق سابق کاملا متفاوت است.
رادیو ارتش رژیم صهیونیستی هم در گزارشی در این رابطه به برخی از جزئیات این توافق اشاره کرده و در پایگاه اطلاع رسانی خود در فضای مجازی تاکید کرد، اکنون می‌توان گفت که فاصله بین اسرائیل و حماس در مذاکرات مربوط به آزادی اسرا، کاهش پیدا کرده است.
این رسانه عبری زبان افزود: اکنون سخن از مذاکرات در رابطه با مرحله اول از مبادله است که شامل آزادی 45 اسیر زن و افراد بیمار است.
منابع آگاه به این رسانه خبر دادند، اگر این مرحله به شکل خوبی پیش برود می‌توان وارد فاز اجرایی توافق بزرگتری شد که تمامی اسرای اسرائیلی را در بر خواهد گرفت.
پایگاه خبری واللا نیوز هم تاکید کرد، نمایندگان اسرائیل، ایالات متحده، مصر و قطر در مورد نقشه راه جدید و به روز شده‌ای برای توافق مبادله اسرا دست یافتند و این پیشرفت به حدی است که به گفته دو نفر از مسئولین مطلع از این مذاکرات، می‌توان اکنون اعلام کرد که وارد فاز جزئیات توافق خواهیم شد.
رسانه‌های عبری زبان با استناد به گفتگوی محمد نزال عضو دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس با پایگاه خبری العربی الجدید هم خبر دادند، طی ساعات آینده مشخص خواهد شد که آیا امکان دستیابی به آتش بس پیش از آغاز ماه رمضان وجود خواهد داشت ویا خیر، حماس در حال بررسی تفاهم صورت گرفته در پاریس است، این بررسی هم توسط رهبری حماس در داخل غزه انجام خواهد شد و هم رهبران حماس در خارج این کار را خواهند کرد.
انتهای پیام/