خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 06 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

برف و باران در راه تهران از فردا ۶ اسفند ماه

باشگاه خبرنگاران | اقتصادی | شنبه، 05 اسفند 1402 - 18:53
مدیرکل پیش بینی سازمان هواشناسی گفت: از فردا یکشنبه همزمان با ورود سامانه بارشی شاهد بارش باران و برف و کاهش دما در تهران خواهیم بود.
برف،سامانه،بارش،موقت،كاهش،تهران،كولاك،سردسير،ارتفاعات،گيلان، ...

صادق ضیائیان، مدیرکل پیش‌بینی سازمان هواشناسی کشور گفت: از امشب تا دوشنبه ۷ اسفند شاهد بارش باران و برف، رعد و برق، وزش باد شدید موقت، کاهش محسوس دما و کولاک برف خواهیم بود.
به گفته وی، این شرایط امشب استان‌های گیلان، غرب مازندران، نیمه شمالی فارس، ارتفاعات گلستان، کهگیلویه و بویراحمد، شمال خراسان رضوی و شمال ایلام را در بر می‌گیرد.
وی با بیان اینکه فردا یکشنبه فعالیت سامانه بارشی گسترده‌تر می‌شود گفت: استان‌های قم، تهران، البرز، مازندران، گیلان، ارتفاعات گلستان، اصفهان، نیمه شرقی لرستان، شمال و شرق خوزستان، فارس، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، یزد، کرمان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و بوشهر شاهد این بارش ها خواهند بود.
او می گوید: برای دوشنبه این شرایط در استان‌های قم، البرز، تهران، غرب مازندران، گیلان، نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان و شرق هرمزگان رخ خواهد داد.
مهم‌ترین اثرات مخاطره‌آمیز سامانه شامل «اختلال در ناوگان حمل‌ونقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، یخ‌زدگی و لغزندگی زمین در گردنه‌های کوهستانی به‌سبب بارش برف، انسداد گردنه‌های مسیرهای برف‌گیر، کاهش دید، بهمن، کولاک برف، سیلابی شدن مسیل‌ها، آب‌گرفتگی معابر و احتمال قطعی برق در نواحی روستایی در نقاط سردسیر و خسارت به سازه‌های موقت است.
وی به پرهیز از سفرهای غیرضروری به‌ویژه در گردنه‌های برفگیر و مجهز بودن خودروها توصیه کرده است و گفت: وسایل زمستانی در مناطق سردسیر، عدم توقف در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌‌ها و مسیل‌ها، خودداری از فعالیت‌های کوهنوردی و استحکام سازه‌های موقت توصیه کرد.
او گفت: دستگاه‌های اجرایی و امدادی آمادگی لازم برای شرایط پیشِ‌رو را داشته باشند، همچنین پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها و آمادگی راهداری جهت برف‌روبی در گردنه‌ها و نقاط سردسیر و صرفه‌جویی در مصرف حامل‌های انرژی و استحکام سازه‌های موقت به‌ویژه موکب‌های برپاشده از دیگر توصیه‌ها برای کاهش پیامدهای مخاطره‌آمیز سامانه پیشِ‌رو است.
وی در خصوص وضعیت هواشناسی در استان تهران هم گفت: با توجه به ورود سامانه بارشی جدید به کشور استان تهران هم از فردا شاهد بارش برف باران ،کولاک و کاهش دما خواهد بود.
بنابراین توصیه می شود تهرانی ها فردا از رفتن به ارتفاعات خودداری کنند.