خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 06 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

سوریه: ثبات در خاورمیانه مستلزم پایان اشغالگری اسرائیل است

باشگاه خبرنگاران | بین‌الملل | شنبه، 05 اسفند 1402 - 06:55
نمایندگی دائم سوریه در اتحادیه اروپا در جلسه علنی دیوان بین المللی دادگستری در لاهه گفت ثبات در خاورمیانه مستلزم پایان اشغالگری رژیم صهیونیستی است.
رژيم،سوريه،اشغالي،فلسطين،اقدامات،اشغالگر،اسرائيل،پايان،اشغال ...

نمایندگی دائم سوریه در اتحادیه اروپا جمعه در جلسه علنی دیوان بین المللی دادگستری در لاهه گفت که ثبات در خاورمیانه مستلزم پایان اشغالگری رژیم صهیونیستی است.
به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، عمار العرسان رئیس نمایندگی دائم سوریه در اتحادیه اروپا در جلسه علنی دیوان بین‌المللی دادگستری، افزود: اقدامات تجاوزکارانه رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین و حملات مکرر آن به سوریه و لبنان آشکارترین بازتاب شکست جامعه جهانی در توقف جنایات اشغالگران محسوب می‌شود.
وی تاکید کرد که نباید صرفاً به تشریح اقدامات و سیاست‌های این رژیم بسنده کرد بلکه باید به اشغال فلسطین و بقیه اراضی اشغالی عربی از جمله جولان سوریه توسط نیرو‌های اشغالگر اسرائیل پایان داده شود.
العرسان در ادامه درباره پیامد‌های حقوقی ناشی از سیاست‌ها و اقدامات رژیم صهیونیستی در سرزمین‌های اشغالی فلسطین از جمله قدس اشغالی، گفت: حق تعیین سرنوشت مهمترین و اصیل‌ترین حقوق بشر است و (رژیم) اسرائیل مدت‌ها قبل از هفت اکتبر ۲۰۲۳ و از ۷۶ سال قبل این حق مردم فلسطین را زیر پا می‌گذارد و تبعیض نژادی را در نوار غزه اعمال می‌کند و از آن زمان جنگ نسل کشی به راه انداخته است و جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت را علیه بیش از ۲ میلیون فلسطینی در نوار غزه مرتکب می‌شود.
نماینده سوریه در اتحادیه اروپا افزود که این اقدامات رژیم اشغالگر بخشی از یک ساختار سرکوبگر و سازمان یافته و بسیار بزرگ است.
وی گفت: باید رژیم اشغالگر را در مورد نقض فاحش و مداوم مفاد حقوق بین الملل، منشور ملل متحد و قطعنامه‌های بین المللی پاسخگو کرد و تخلفات، نقض‌ها و شهرک نشینی‌ها متوقف و دیوار آپارتاید برچیده و خسارات وارده به مردم فلسطین جبران شود.
العرسان افزود: سوریه بر موقتی بودن اشغالگری تاکید می‌کند و حتی اگر به عنوان یک امر واقعی تلقی شود، این حق را به رژیم اشغالگر نمی‌دهد و نخواهد داد که بر سرزمین‌های اشغالی حاکمیت پیدا کند.
نماینده سوریه همچنین بر لزوم توجه سازمان ملل متحد به اقدامات اضافی لازم برای پایان دادن به اشغال سرزمین‌های عربی از سوی (رژیم) اسرائیل تاکید کرد.
وی افزود: ثبات خاورمیانه و اعتبار سازمان ملل متحد از جمله دیوان بین‌المللی دادگستری، مستلزم اتخاذ تدابیری برای تضمین اجرای تمام قطعنامه‌های بین‌المللی مربوطه برای پایان دادن به اشغال (رژیم) اسرائیل در تمامی اراضی اشغالی عربی است.