خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 06 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

صف وام ازدواج تا پایان سال کاهش پیدا خواهد کرد؟

باشگاه خبرنگاران | اقتصادی | شنبه، 05 اسفند 1402 - 00:00
بنابر اعلام مسئولان بانک مرکزی، پیگیری به حداقل رساندن متقاضیان در صف تسهیلات مذکور (قرض‌الحسنه ازدواج) به جدیت در دستور کار بانک مرکزی و بانک‌های عامل قرار دارد و انتظار می‌رود تا پایان امسال شاهد کاهش متقاضیان در صف تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج باشیم.
تسهيلات،بانك،ازدواج،مركزي،پرداخت،وام،صف،خبرنگاران،متقاضيان،ب ...

در گزارش باشگاه خبرنگاران جوان گفت بخوانید؛
بنابر آمار بانک مرکزی از ابتدای سال تا ۱ اسفند ماه ۷۳۲ هزار فقره تسهیلات ازدواج به مبلغ ۱۴۹.۶ هزار میلیارد تومان پرداخت شده است؛ تسهیلات تکلیفی وام ازدواجی که بسیاری از افراد روی آن حساب باز کرد‌ه‌اند، اما گاهی با برخورد‌های سلیقه‌ای خارج مقررات از آن ناامید شدند پرداخت تسهیلات تکلیفی که بار‌ها مسئولان بر سهولت و سرعت پرداخت آن تاکید داشتند، اما گویا برخی شعب بانکی خیلی هم آن را جدی نمی‌گیرند!
به طور مثال ۱۳ دی ماه رئیس جمهور ابراهیم رئیسی در جلسه هیات دولت خواستار تلاش بیشتر بانک مرکزی برای تسریع در پرداخت وام ازدواج افرادی که در صف دریافت تسهیلات قرار دارند، شد.
البته در ماه‌های قبل هم بر این نکته تاکید داشتند.
تاکید بر تسریع روند پرداخت تسهیلات وام قرض‌الحسنه ازدواج و کاهش صف آن که بانک مرکزی ۱۱ دی ماه اعلام کرد: حسب دستور و تاکید ریاست محترم جمهوری و تاکید رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر تسریع اعطای تسهیلات قرض الحسنه ازدواج و فرزند و لزوم کاهش صف متقاضیان در یافت این تسهیلات بانک مرکزی تمهیداتی اندیشید که علاوه بر اعطای تسهیلات سهمیه‌های ابلاغی، بانک‌های عامل به منظور کاهش متقاضیان در صف نسبت به پرداخت ۱۲۵ هزار فقره تسهیلات قرض الحسنه ازدواج و ۱۱۰ هزار فقره تسهیلات قرض الحسنه فرزند مازاد بر سهمیه‌های قبلی تا پایان امسال اقدام کنند.
همچنین در طرح جدید بانک مرکزی بانک‌های قرض الحسنه مهر و رسالت نیز که امسال عامل پرداخت این نوع تسهیلات نبودند نیز در سامانه ازدواج و فرزند بانک مرکزی فعال شده و امکان ثبت نام متقاضیان در این دو بانک نیز فراهم شده است.
پرداخت تسهیلاتی که گرچه بر اساس آمار بانک مرکزی روند آن صعودی طی می‌شود، اما گویا در این بین برخی از بانک‌ها مقاومت‌هایی دارند در همین راستا یکی از مخاطبان باشگاه خبرنگاران جوان گفت: من و همسرم یکی از بانک‌ها برای وام ازدواج ثبت نام کردیم.
با کلی بدبختی اسم ما بعد از ۴ ماه آمد.
یکی دیگر از مخاطبان باشگاه خبرنگاران جوان ساعی گفت: من برای دریافت وام ازدواج اول در یکی از بانک‌ها که سامانه باز بود ثبت نام کردم، ولی ۳ ماه گذشت و خبری نبود مجدد مجبور شدن از بانک خارج و دوباره ثبت نام کنم که سرانجام توانستیم وام خود را بعد از مدت‌ها دریافت کنم.
اما یکی دیگر از مخاطبان باشگاه خبرنگاران جوان هم به شهروند خبرنگاران ما گفت: ده پانزده روزی است که بنده در بانک سپه شهرستان سلماس تمام مراحل تشکیل پرونده از امضای ضامنین گرفته تا همه چی را به طور کامل انجام دادم، اما هنوز پرداخت وام ازدواج من انجام نشده از آن روز به بعد هرچی به بانک مراجعه می‌کنم می‌گویند که جلوی پرداخت وام بسته است معلوم نیست کی باز می‌شود.
در همین خصوص علیرضا قیطاسی دبیر کل شورای هماهنگی بانک‌های دولتی و نیمه دولتی در گفت‌وگو باشگاه خبرنگاران جوان گفت: برای تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای بانک‌ها سهمیه مشخص می‌شود و ثبت‌نام هم به شکل سامانه‌ای صورت می‌گیرد و در این روند توقفی وجود ندارد.
در ادامه هم مهدی صحابی؛ مدیر اداره اعتبارات بانک مرکزی می‌گوید: پیگیری به حداقل رساندن متقاضیان در صف تسهیلات مذکور (قرض‌الحسنه ازدواج) به جدیت در دستور کار بانک مرکزی و بانک‌های عامل قرار دارد و انتظار می‌رود تا پایان امسال شاهد کاهش متقاضیان در صف تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج باشیم.
حالا باید منتظر ماند و دید صف تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج که بناست گره‌گشا باشد تا پایان سال براساس وعده مسئولان بانک مرکزی کاهش خواهد یافت و برخی از بانک‌ها از سخت گیری‌های خارج قاعده خود دست خواهند کشید؟