خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 06 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

آمریکا: بیش از ۵۰۰ فرد و نهاد در روسیه تحریم شدند

باشگاه خبرنگاران | بین‌الملل | جمعه، 04 اسفند 1402 - 21:59
وزارت خزانه‌داری آمریکا به مناسبت دومین سالگرد جنگ روسیه و اوکراین اعلام کرد بیش از ۵۰۰ فرد و نهاد در روسیه به دلیل نقض حقوق بشر تحریم شدند.
روسيه،آمريكا،اوكراين،جنگ،خزانه،وزارت،تحريم،مرگ،حمايت،پوتين،ك ...

وزارت خزانه داری آمریکا روز جمعه به وقت محلی اعلام کرد: به مناسبت دو سال جنگ تمام عیار و غیرقانونی روسیه علیه اوکراین و در واکنش به مرگ الکسی ناوالنی، سیاستمدار مخالف و فعال ضد فساد، دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا تقریبا ۳۰۰ فرد و نهاد را تحریم کرد.
وزارت خزانه داری آمریکا افزود: این اقدامات که همراه با اقدام وزارت امور خارجه آمریکا انجام می‌شود، بیشترین تعداد تحریم‌های اعمال شده علیه روسیه از زمان تهاجم تمام عیار این کشور به اوکراین است.
این نهاد آمریکایی اضافه کرد: آمریکا سه مقام دولت روسیه را در ارتباط با مرگ ناوالنی تحریم می‌کند.
وزارت خزانه داری و دولت آمریکا به صورت مشترک بیش از ۵۰۰ هدف را برای تحمیل هزینه‌های اضافی برای سرکوب روسیه، نقض حقوق بشر و تجاوز آن به اوکراین تحریم می‌کنند.
وزارت بازرگانی همچنین بیش از ۹۰ شرکت را به لیست سیاه نهاد‌ها اضافه می‌کند.
وزارت خزانه داری آمریکا اضافه کرد: برای محروم کردن روسیه از منابع لازم برای حمایت از جنگ بی رحمانه اش علیه اوکراین، اهدافی از جمله یک پایگاه اصلی در زیرساخت‌های مالی روسیه را تحریم می‌کند.
این تحریم‌ها همچنین شامل بیش از ۱۲ نفر در کشور‌های ثالث در اروپا، آسیای شرقی، آسیای مرکزی و خاورمیانه و صد‌ها نهاد در پایگاه نظامی-صنعتی روسیه و سایر بخش‌های کلیدی می‌شود.
جانت یلن، وزیر خزانه داری آمریکا گفت: «این سالگرد بزرگ جنگ و مرگ آلکسی ناوالنی هنگامی که در بازداشت روسیه بود، یادآور بی‌توجهی وقیحانه پوتین به جان انسان‌ها از اوکراین گرفته تا مخالفان پوتین در روسیه است.»
وزیر خزانه داری آمریکا افزود: «اقتصاد روسیه و پایگاه نظامی-صنعتی روسیه نشانه‌های آشکاری از ضعف را نشان می‌دهد که بخشی از آن به دلیل اقداماتی است که ما همراه با شرکا و متحدانمان در سراسر جهان برای حمایت از دفاع شجاعانه اوکراین انجام داده‌ایم.»
یلن گفت: «پوتین حال و آینده مردم روسیه را به خاطر اهداف خود در اوکراین به خطر انداخته است.
کرملین ترجیح داده اقتصاد خود را به سمت ساخت سلاح برای کشتن همسایگان خود به قیمت آینده اقتصادی مردم این کشور تغییر مسیر دهد.»
او تصریح کرد: «ما باید به حمایت خود از اوکراین ادامه دهیم، تا ماشین جنگی روسیه را تضعیف کنیم.
بسیار مهم است که کنگره به متحدان ما در سراسر جهان بپیوندد تا ابزار لازم به اوکراین برای دفاع از خود و آزادی در برابر حمله بی رحمانه پوتین را ارائه دهد.»
پیش از این، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا با اعلام بیش از ۵۰۰ تحریم جدید علیه روسیه به دلیل جنگ اوکراین و مرگ الکسی ناوالنی رهبر مخالفان روسیه با تکرار ادعا‌های ضد ایرانی گفت: «اوکراین برای مقابله با حملات بی امان روسیه که با تسلیحات و مهمات ایران و کره شمالی ممکن شده است، به کمک‌های نظامی بیشتری از سوی ایالات متحده آمریکا نیاز دارد.»
الکسی ناوالنی منتقد سرشناس دولت روسیه و رهبر مخالفان این کشور که به‌دلیل محکومیت‌های قبلی زندانی بود، ۱۳ مرداد در پایان یک محاکمه دیگر به ۱۹ سال زندان محکوم شد.
خبرگزاری ریانووستی روسیه ۲۷ بهمن ماه ۱۴۰۲ برابر با ۱۶ فوریه ۲۰۲۴ گزارش داد او که در حال طی کردن دوران محکومیت خود در زندانی در منطقه یامالو-نِنِتس روسیه بود، «بعد از یک پیاده‌روی احساس کسالت کرد و بی‌درنگ هوشیاری خود را از دست داد.
کارکنان پزشکی زندان برای احیای وی وارد عمل شدند و یک تیم فوریت‌های پزشکی فراخوانده شد؛ آن‌ها سعی کردند ناوالنی را احیا کنند، اما موفق نشدند.
در نهایت، پزشکان اورژانس، مرگ او را تأیید کردند.»
آمریکا و کشور‌های غربی در پاسخ به حمله روسیه به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲ (اسفند ۱۴۰۰)، تاکنون تحریم‌های گسترده‌ای را علیه مسکو اعمال و میلیارد‌ها دلار تسلیحات و تجهیزات نظامی به کی‌یف ارسال کرده‌اند.
با وجود تحریم‌های بی‌سابقه و تلاش‌های غرب برای انزوای روسیه، کرملین توانسته اقتصاد خود را در شرایط جنگ پا بر جا نگه دارد.
آمریکا همچنین ایران را از ابتدای این جنگ متهم به حمایت از روسیه با ارسال پهپاد کرده است؛ اتهامی که بار‌ها مقامات جمهوری اسلامی ایران، آن را رد کرده اند.
این روزها، ایالات متحده آمریکا همزمان با دو بحران بزرگ یکی در شرق اروپا و دیگری در غرب آسیا (خاورمیانه)، یعنی جنگ اوکراین و دیگری جنگ در غزه و حمایت از رژیم اسرائیل درگیر است که ابعاد جنگ اسرائیل به یمن رسیده و این مسائل معادلات را در حوزه داخلی و نیز سیاست خارجی این کشور متحول کرده است.