خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 02 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

گفت‌وگوی تسنیم با کاندیدای نمایندگی مجلس از هرمزگان؛ کارآفرینی که به دنبال تحول در حوزه نمایندگی است+فیلم - تسنیم

تسنیم | استان‌ها | جمعه، 04 اسفند 1402 - 21:30
محمدرضا وجدان حقیقی کاندید دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه مرکزی هرمزگان در گفتگو با خبرگزاری تسنیم، برنامه های خود برای نمایندگی در مجلسی شورای اسلامی را تشریح کرد.
مجلس،نماينده،انتخابات،دوره،قرار،وجدان،حقيقي،نمايندگي،اسلامي، ...

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بندرعباس، 11 اسفند ماه سال جاری، جمهوری اسلامی ایران بار دیگر با برگزاری دو انتخابات همزمان، اوج مردم سالاری دینی و بهره گیری از نظر مردم در اداره کشور را به رخ جهانیان خواهد کشید.
انتخابات مجلس شورای اسلامی و انتخابات مجلس خبرگان رهبری قرار است در هفته آینده برگزار و از بین داوطلبان ورود به این مجالس، تعداد مشخصی با رای ملت روانه این دو مجلس مهم و اساسی در کشور شوند.
در استان هرمزگان برای انتخابات مجلس شورای اسلامی سه حوزه انتخابیه شامل حوزه مرکزی، حوزه شرق و حوزه غرب وجود دارد که در حوزه مرکزی 64 داوطلب، در حوزه شرق 25 و در حوزه غرب نیز 24 داوطلب تایید صلاحیت شده‌اند و خود را در معرض رای و انتخاب ملت قرار داده‌اند.
خبرگزاری تسنیم دفتر استان هرمزگان در راستای انتخاب اصلح و تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص کمک به انتخاب اصلح، تلاش دارد با گفتگو و دریافت و ارائه برنامه‌های داوطلبان این دوره، نقش خود را به عنوان رسانه جریان‌ساز ایفا کند و در همین زمینه باب گفتگو در این خبرگزاری برای تمام کاندیداها وجود دارد.
در همین راستا در ادامه برنامه‌های شور انتخابات دفتر تسنیم هرمزگان میزبان محمدرضا وجدان حقیقی فعال اجتماعی و سیاسی و کاندید نمایندگی از حوزه انتخابیه مرکزی استان است بود، وی در سوابق خوب فعالیت در بخش خصوصی و کارآفرینی برای بسیاری از جوانان استان را دارد.
کارآفرینم،با افتخار هیچ سمت، عنوان و پست سازمانی تاکنون نداشته‌ام
وجدان حقیقی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در معرفی خود و بیان کارنامه فعالیت‌های خود اظهار داشت: کارآفرین اجتماعی و مربی کسب و کار عنوان کلی است که میتوان به فعالیت‌های من داد، بنده فعال اقتصادی بخش خصوصی هستم با افتخار هیچ سمت، عنوان و پست سازمانی تاکنون نداشته‌ام و ان شاء الله نخواهم داشت و مثل مردم عادی در خدمت مردم هستم و با برنامه‌هایی که دارم میخواهم وضعیت از آنچه فعلا هست بهتر شود.
وی افزود: من به عنوان یک معترض به وضع موجود و اینکه انتظار زیادی کشیدیم که شرایط به نفع مردم تغییر کند اما علیرغم دستاوردهای خوب اما هنوز با نقطه مطلوب هنوز فاصله‌های زیادی وجود دارد، تصمیم گرفتم با ایده‌ها و برنامه‌هایی که دارم خدمت هم استانی‌های عزیز باشم.
انتخابات شب قدر سیاسی کشور است
این کاندید دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی در رابطه با چرایی تاکید فراوان رهبری بر حضور حداکثری مردم در پای صندوق های رای افزود: انتخابات شب قدر سیاسی کشور است و در این شب قدر تمام اعمالی که قضا شده و جا مانده باید انجام شود و با دست پر برای ورود به یک اتفاق جدید آماده شویم.
مجلس قوی در گروی مشارکت پر شور مردم است
وی گفت: مشارکت بسیار مهم است، حرف حضرت آقا این است که مشارکت ضعیف مجلس ضعیفی ایجاد می کند بر همین مبنا اگر مجلس قوی می خواهیم باید مشارکت پر شور و کثیری داشته باشیم.
وجدان حقیقی اظهار داشت: در رابطه با مشارکت حداقلی و حداکثری باید این نکته را بگویم که مجلس فعلی و 290 نماینده فعلی با رای 11 میلیون نفر در مجلس هستند که خیلی پیام دارد یعنی اراده 11 میلیون نفر در 290 نفر نمود یافت و تبدیل به قوانینی شده که 85 میلیون ایرانی آن را چه در داخل و چه در خارج از ایران اجرا کنند.
وی افزود: بر همین مبنا حال که قرار است یک قانون در کشور تصویب و اجرا شود چه بهتر که اراده ما هم پشت آن قانون باشد و چه بهتر که 290 نماینده با رای 20 میلیون نفر در مجلس باشند پس باید برای مردم این مسئله مهم باشد.
آب خلیج فارس در فلات مرکزی است اما قشم محصور در آب گرفتار بی آبی!
ترک فعل است
داوطلب نمایندگی مجلس گفت: شنیدم که افرادی می گویند ما از کار سیاسی بدمان می آید و کنشگر سیاسی نیستیم اما من می‌خواهم بگویم حتی اگر سیاسی هم نیستید همین که در خانه هستید و شیر روشویی منزل را باز میکنید و آب به صورت می‌زنید اگر آب نبود شما مشمول سیاست های غلط آبی کشور و استان قرار گرفته‌اید همان سیاست‌هایی که باید توسط نماینده مصوب شده و باید نظارت شود و توسط وزارت نیرو در مثلا قشم محصور در آب اما بی آب اجرا می‌شده اما نشده است.
وی ادامه داد: پس ما در معرض سیاست‌های غلط آبی قرار گرفتیم یا خدای نکرده گرفتار ترک فعل ها و فسادی قرار گرفتیم که آن نماینده مردم باید از ابزار نظارتی خود استفاده می کرد و تذکر می داد که آب را به قشم برسانند اما نکردند، امروز فلات مرکزی ایران از آب خلیج فارس سیراب می‌شود ولی مردم در استان هرمزگان مشکل آب دارند اینها قطعا کم کاری و ترک فعل است و بخشی از آن ذی‌نفعانی دارد و فساد است.
وجدان حقیقی تصریح کرد: پس انتخاب نماینده مهم است و فرق دارد نماینده ما و شما در مجلس شورای اسلامی چه کسی باشد، اگر مشکلات محیط زیستی در بندرعباس وجود دارد یعنی ما دچار سیاست‌های غلط وزارت صمت شده‌ایم که صنایع آلاینده را در جوار این شهر قرار داده است.
وی افزود: امام راحل فرمود مجلس در راس امور است، مردم توجه کنند و وضعیت فعلی در حوزه تورم، وضعیت گرانی خانه و اجاره، وضعیت سوخت و حمل و نقل و کاهش سهمیه را نگاه کنند، وضعیت مدارس غیر دولتی و غیره را ببینید مردم این موارد را بهتر از مسئولین درک می کنند چرا که برخی مسئولان و نمایندگان زیست اجتماعی ندارند و خبری از زندگی من و شمای مردم عادی ندارند، این سیاست‌های غلط در مجلس مصوب و توسط دستگاه‌های اجرایی اجرا می‌شود.
دخالت در انتصابات منع قانون اساسی دارد
این کاندید دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی در رابطه با دخالت نمایندگان در انتصابات افزود: دخالت بیجای نمایندگان در انتصاب مدیران کل به واسطه فشار بر وزیر که در کل کشور حاکم است و حضرت آقا سفت روی این موضوع ایستادگی دارند و می‌فرمایند دخالت در انتصابات نکنید اتفاقا دخالت در انتصابات منع قانون اساسی دارد و دخالت قوا در کار هم قلمداد می‌شود.
وی افزود: دخالت در انتصاب نفی صریح فرمایش حضرت آقا است، ایشان فرمودند در انتصابات دخالت نکنید که اگر مدیری فساد داشت و مشکل داشت ما بدانیم یقه چه کسی را بگیریم، پس مهم است نماینده مردم چه کسی باشد.
سامانه "مجلس با مردم" گامی در جهت مشارکت حداکثری مردم در تصمیمات
وجدان حقیقی در رابطه با تشریح برنامه‌های خود برای تصدی کرسی نمایندگی مجلس شورای اسلامی، از ایجاد یک سامانه شفافیت به نام "مجلس با مردم" برای شفاف شدن تمام فعالیت های نماینده و هم فکری و در میان گذاشتن تمام آنچه در مجلس می گذرد به جز موارد امنیتی خبر داد گفت: این سامانه کاملا تعاملی است و کاربران می‌توانند بر رفتار نماینده نظارت کنند و او را در رای دهی به قوانین کمک کنند.
وی با تاکید بر اینکه این سامانه به شکلی طراحی شده که مباحث تخصصی در کارگروه‌های تخصصی مورد بحث قرار گیرد و افراد عادی هم بتوانند نظرات خود را در بخش‌های مختلف ارائه دهند گفت: طبق برآورد انجام شده در این سامانه هفته ای دو رای از مردم خواهیم گرفت که سالانه حدود 400 رای خواهد شد و تلاش شده در این سامانه نظام رتبه بندی لحاظ شود و کاربران با بیشترین تعامل نیز که نسبت به وضعیت جامعه احساس مسئولیت بیشتری دارند مورد تشویق قرار گیرند.
داوطلب نمایندگی مجلس تاکید کرد: این سامانه به شکلی طراحی شده که قوانین را با زبانی قابل فهم و عمومی با مردم در میان خواهد گذاشت تا اگر قرار است نماینده از جانب آنها رایی در مجلس دهد با نظر جمعی باشد.
وی افزود: نتیجه این سامانه این است که در چهار سال آینده با خیل عظیمی از افراد روبرو خواهیم بود که به نحوه فعالیت در مجلس و قانون گذاری آشنا شده‌اند و جوانان زیادی علاقمند به شرکت در انتخابات و حضور در مجلس خواهند شد.
صرفا برای یک دوره نمایندگی آماده‌ام/ با اقرار نامه محضری از خود سلب حق کردم
وجدان حقیقی در ادامه با بیان اینکه به دنبال صرف کردن تمام انرژی خود در 4 آینده برای مردم هرمزگان هستم گفت: آنچه که باید به مردم بگویم این است که من صرفا فقط برای یک دوره روانه مجلس شورای اسلامی خواهم شد یک اقرار نامه محضری امضا و از خودم سلب حق کرده‌ام در صورتی که وارد مجلس شوم دیگر اجازه کاندید شدن برای دوره بعدی را ندارم و اگر بتوانم سایر نمایندگان را هم قانع خواهم کرد دوران نمایندگی به یک دوره کاهش یابد.
نماینده باید با کار و تلاش به دنبال نام نیک باشد نه جذب اسپانسر تبلیغاتی
وی در تشریح چرایی این مسئله گفت: برخی از کارهای نمایندگان و سوءاستفاده‌هایی که گاها وجود دارد بخاطر انتخاب شدن در دوره بعدی است، چرا نماینده در انتصابات دخالت می‌کند و مدیرکلی انتخاب می‌کند که احتمالا حق مردم را هم بخورد و به خواص بدهد ؟
به این دلیل است که در دوره بعدی اسپانسر این آقای نماینده شود.
وی افزود: نمایندگان معمولا در سال آخر نمایندگی بیشترین فعالیت را دارند برای این است که دوباره انتخاب شدند اما اگر تمام 4 سال احساس کنند آخرین باری است که در مجلس هستند بیشتر به دنبال کار مردم خواهند بود و تلاش می‌کنند نام نیکی از خود برجای بگذارند.
وجدان حقیقی تصریح کرد: نماینده ای که به دنبال تایید صلاحیت باشد قدرت نظارتیش کاهش پیدا می کند و در جایی که باید حامی مردم در مسائل معیشتی باشد با دولت خواهد بود، بر همین مبنا من حق کاندیداتوری در دوره‌های بعدی را از خود سلب کرده‌ام.
قول می‌دهم در تمام جلسات مجلس باشم / اگر نبودم به صورت لایو دلیلش را می‌گویم
وجدان حقیقی در خصوص غیبت نمایندگان در جلسات مجلس گفت: در مجلسی که اکثریت حدود 50 درصد جلسات را غایب بودند یک نماینده از شاهین شهر اصفهان بدون غیبت بود، بنده این قول را می‌دهم یا در تمام جلسات حاضر باشم و یا دلیل غیبت را حتما به صورت لایو به مردم گزارش دهم.
وی افزود: برای همین سخت گیری این که آدم تحمل بیش از 4 سال را ندارد، کسی که به دنبال تفریح است 20 سال در مجلس می‌رود من میخواهم در این 4 سال در مجلس اعتکاف کنم نه اینکه بشینم معیشت و آجیل شب عیدم را از مجلس بگیرم.
این داوطلب نمایندگی مجلس در خصوص شفافیت در مجلس شورای اسلامی افزود: در جریان همین عدم شفافیت سایت مجلس هم هک شد و منافقین هم از این ماجرا سواستفاده کردند، اما چه چیزی در آمد از این سایت؟
آجیل شب یلدا و آجیل شب عید باید به این نمایندگان گفت تحمل کن مگر گیر آجیل با سادگی با قیمت مناسب به مردم می‌رسد که تو دنبال آجیل شب عیدی؟
به دنبال دریافت حقوق مجلس نیستم/ حاضرم با خودروی خودم به مجلس بروم
وی افزود: من به دنبال حقوق مجلس هم نیستم، نمایندگی نباید شغل باشد باید کار باشد کار بر شغل متفاوت است باید در این 4 سال نمایندگی عملکرد خوبی داشت که نام نیکی از انسان باقی بماند باید ذائقه مردم در انتخاب نماینده تغییر کند تا هر فردی نتواند وارد این خانه ملت شود.
وجدان حقیقی با اشاره به اینکه اگر لازم باشد با ماشین 206 شخصی به مجلس میروم گفت: نماینده دارم برای خود و چند نفر از وابستگان خودروی فیدیلیتی ثبت نام کرده و آنها را فروخته و از سود مابه التفاوت این خودروها هم نگذشته است.
علت تبلیغات میلیاردی برای دریافت حقوق 25 میلیونی چیست؟
وی با اشاره به تبلیغات گسترده برخی کاندیداها گفت: سوال مردم این است اگر حقوق مجلس 25 میلیون است چرا 6 میلیارد هزینه فقط چاپ پوستر تبلیغات می کنند تخلفات تبلیغاتی وجود دارد.
این کاندید دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه با حذف انسان و کاغذ فساد از بین می‌رود گفت: رقیب اصلی ما افرادی هستند که رای نمی‌دهند، با چند نفر از کاندیداهای دور آوای هم پیمان شده‌ایم که اگر وارد مجلس نشدیم یک مجلس در سایه را در استان تشکیل دهیم و نماینده را موظف میکنیم اراده مردم را در مجلس پیاده کند.
مجلسی قوی خواهیم ساخت
وجدان حقیقی با تاکید بر لزوم شفافیت و تاباندن نور به فاسدان گفت: شفافیت مسئله مهمی است و من در اول ورود به مجلس پیگیر این مسئله خواهم بود و آن را مصوب می کنیم در این مسئله تنها نیستم و با افراد دیگری در سایر استان‌ها با همین تفکر جمع بندی کرده‌ایم برویم در مجلس ملحق شویم و در کنار نمایندگان عدالت خواه دوره فعلی قرار گیریم و مجلسی قوی را تشکیل دهیم.
گفتگوی کامل تسنیم را در ویدئو مشاهده خواهید کرد:
.
انتهای پیام/864