خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 03 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

امام جمعه اردبیل: هر کاندیدایی خودش را به من منسوب کرد دروغگوست؛ به او رأی ندهید‌

تسنیم | استان‌ها | جمعه، 04 اسفند 1402 - 16:30
امام جمعه اردبیل گفت: دشمن بیشتر از ما منتظر نتیجه انتخابات است چون نتیجه انتخابات و درجه مشارکت برای آنها بسیار مهم است و آنها برنامه های خود را بر اساس مشارکت ما عملیاتی می کند.
دولت،مجلس،راي،آمريكا،عاملي،اردبيل،اسرائيل،امام،انتخابات،غزه، ...

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، آیت الله سیدحسن عاملی در خطبه های این هفته نماز جمعه شهر اردبیل با تبیین یکی از جنایت های اخیر آمریکا و آثار آن در افکار عمومی اظهار داشت: این هفته آمریکا جنایت بسیار وحشتناکی را مرتکب شد و سبب بزرگترین نفرت جهانی به دولت آمریکا شد.
وی خاطرنشان کرد: دولت الجزایر از شورای امنیت سازمان ملل تقاضای نشست و دستور آتش بس در غزه را داده بود ولی آمریکا آن را وتو کرد معنی آتش بس این است که اطفال و زنان بی‌گناه کشته نشوند و معنی وتو این است که به اسرائیل می‌گوید هر چقدر می‌توانید از زنان و اطفال و کودکان را بکشید.
امام جمعه اردبیل با اشاره به اینکه جبین بشریت معاصر از این جنایت خیس است و همه متحیرند که چرا بشریت معاصر با آن همه ادعای آزادی، دموکراسی و حقوق بشر به این نقطه عفن، سیاه و مشمئز کننده رسیده است، تصریح کرد: از وتوی آمریکا کاملاً معلوم شد که حمایت‌های جزئی آمریکا از فلسطینی‌ها مثل لزوم ادخال مساعدات به غزه و مثل مخالفت با بمباران رفح و مثل دفاع ازحقوق مدنی فلسطینی‌ها و...
همه آنها نفاق، فریب و دو رویی است.
عاملی گفت: آمریکا و کشورهای اروپایی و تمام کشورهای عربی و اسلامی به جز ایران و محور مقاومت در حل مسئله فلسطین قائل به دو دولت هستند اخیراً گروه بیست نیز در نشست خود راه حل دو دولت را تاکید کرد محور مقاومت اعتقاد دارد اسرائیل باید کل فلسطین را ترک و آن را به صاحب اصلی آن که فلسطینی‌ها هستند واگذار کند.
وی افزود: اصرار آمریکا در راه حل دو دولت تا به اینجا رسیده که می‌خواهد یک طرفه آن را در سازمان ملل به ثبت برساند و دولت فلسطین به صورت رسمی به عضویت سازمان ملل در آید اما اسرائیلی ها به شدت با این اقدام مخالف هستند و به فلسطینی‌ها اجازه نمی‌دهند حتی در بخش کوچکی از فلسطین کشوری داشته باشند این هفته پارلمان اسرائیل وارد میدان شد و با رای قاطع راه حل دو دولت را رد کرد و بن غفیر این وزیر ناپاک، خبیث، رادیکال و تندرو که تماماً از سخنانش بوی خون می‌آید گفت تا من زنده‌ام اجازه دو دولت را نخواهم داد و نتانیاهو نیز گفت رای پارلمان اسرائیل به بطلان راه حل دو دولت یک رای تاریخی است و ما به هیچ وجه به تروریسم هدیه نخواهیم داد.
آیت الله عاملی گفت: سموتریش دومین وزیر تندرو که کینه وحشتناکی نسبت به فلسطینی‌ها دارد بدتر و شدیدتر از آنها به راه حل دو دولت حمله کرد نتانیاهو در علت مخالفت خود با راه حل دو دولت گفت کسانی که می‌خواهند دو دولت تشکیل شود می‌خواهند اسرائیل محو شود چون در صورت تشکیل دو دولت "هفت اکتبر"های متعدد درست خواهد شد و در نهایت اسرائیل از بین خواهد رفت توجه شود که آمریکا و اروپا نیز تا قبل از طوفان الاقصی بر ضد راه حل دو دولت بودند اما طوفان الاقصی آنها را وادار به عقب نشینی کرد بنابراین تنازل آمریکا و اروپا محصول طوفان الاقصی است و این پیروزی بزرگی است.
وی اضافه کرد: هرچند اسرائیل باید کل فلسطین را ترک کند واقعاً عجیب است که غاصب وارد خانه شده و به صاحب خانه حتی این اجازه را نمی‌دهد که در بخش کوچکی از خانه خود حکومت تشکیل دهد و بی‌شرمانه از "وطن ما، وطن ما" صحبت می‌کند در حالی که صهیونیست‌ها اصلاً وطن ندارند.
خطیب جمعه اردبیل اضافه کرد: اسرائیل در تهجیر فلسطینی‌ها از غزه به مصر عاجز مانده و حالا به دو راهکار بسیار خطرناک متوسل شده است اول تسطیح کردن تمام خانه های دو و نیم میلیون فلسطینی است تا آنها دست از وطن خود بکشند همه جا را تسطیح کرده و حالا شهر رفح مانده است.
عاملی اظهار کرد: یک هفته است رجز می‌خواند که می‌خواهم به رفح حمله کنم اروپا و آمریکا در ظاهر با این حمله مخالفت می‌کنند اما نتانیاهو دیروز گفت؛ به ارتش تعلیم داده ام که چگونه در مرحله اول ساکنین رفح را مجبور به کوچ و خروج از رفح نمایند سپس آنجا را بمباران خواهیم کرد و به حرف هیچ کس گوش نخواهیم داد کارشناسان می‌گویند اهالی رفح بیرون نخواهند رفت و لذا یک فاجعه وحشتناک در راه است.
عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: دوم از طریق "تجویع" یعنی تحمیل گرسنگی است در حال حاضر گرسنگی در غزه بیداد می‌کند و کارشناسان احتمال می‌دهند که به زودی 600 هزار نفر در غزه در اثر گرسنگی جان خود را از دست خواهند داد این هفته چند نفر که به خاطر معالجه از غزه خارج شدند حرف عجیبی گفتند آنها اظهار داشتند که آنچه از اوضاع غزه توسط رسانه‌ها منتشر می‌شود یک جزء بسیار کوچک از جنایات وحشتناک اسرائیل در غزه است.
عاملی خاطرنشان کرد: اختصاص 14 میلیارد دلار به رژیم خون خوار صهیونیستی توسط مجلس سنای آمریکا جهانیان را به بهت و حیرت برد اگر بشریت به این اقدام خون گریه کند ملوم نیست.
امام جمعه اردبیل گفت: عشق به خونریزی، عشق به کوبیدن مظلوم، عشق به حمایت از جلادان عشق به محروم کردن انسان‌ها و ملت‌ها از حقوق اولیه انسانی، عشق به تفرعن، عشق به خون آشامی و عشق به درندگی مدیریت دنیای معاصر را فرا گرفته و دنیا با صدای بلند حضرت ولی عصر(عج) را ندا و استغاثه می‌کند.
الان باید گفت: " یا دَهرُ اُفّ لَکَ مِن خَلیلِ "یعنی همان مرثیه ای که امام حسین(ع) آن را در کربلا خوانده‌اند.
آیت الله عاملی در بخش دیگر از خطبه ها بر اهمیت مشارکت در انتخابات تاکید و اظهار کرد: دشمن بیشتر از ما منتظر نتیجه انتخابات است چون نتیجه انتخابات و درجه مشارکت برای آنها بسیار مهم است و آنها برنامه های خود را بر اساس مشارکت ما عملیاتی خواهند کرد.
وی افزود: مبادا کسی با عدم شرکت آنها را تشویق به طراحی توطئه علیه کشور ما کند انسجام ملی بزرگترین مولفه قدرت است و از تمام مولفه ها بالاتر می باشد و در تعبیری دقیق انسجام ملی ، سلاح ماست و هیچ عاقل سلاح خود را در برابر دشمن زمین نمی گذارد مخصوصاً اینکه ما در خطرناک ترین منطقه قرار گرفته ایم.
امام جمعه اردبیل تصریح کرد: در طول تاریخ هر ملتی که سلاح را در برابر دشمن زمین گذاشته بدون استثنا ذلیل شده است همه توجه کنند که امروز روز کاشتن است و فردا روز درویدن است.
آیت الله عاملی گفت: از اصرار دشمن بر عدم حضور در پای صندوق های رای باید بفهمیم که وظیفه ما چیست مبادا در صف دشمنان کشور عزیز قرار بگیریم هیچ انتخاباتی در دنیا مثل انتخابات ما مورد هجمه نیست.
وی اظهار کرد: همه توجه کنیم که انتخابات سنگر کشور است و ترک سنگر فرار از میدان جنگ است و یکی از گناهان کبیره"الفرار من الزحف" است خدای متعال در قرآن دستور داده که فرار از میدان جنگ ممنوع است مگر اینکه جهت تاکتیک جای خود را عوض کنید در هر دوره ای که ما سنگر را خالی کرده ایم سال های متمادی کشور در سراشیبی شدید افتاده است.
امام جمعه اردبیل بیان کرد: توجه کنیم که در صحنه ابدیت هم از رای و هم از عدم رای سوال خواهد شد بنابراین در هر دو شق باید حجت شرعی و عقلی داشته باشیم.
عاملی اضافه کرد: انتخابات مجلس اهمیت بسیار ویژه دارد چون تاثیر مجلس از رئیس جمهور بیشتر است چون رئیس جمهور هر چه تصویب کند باید به تصویب نمایندگان مجلس برسد نمایندگان می توانند رئیس جمهور را عزل کنند اما رئیس جمهور نمی تواند مجلس را منحل کند بنابراین این جمله که امام می گوید مجلس در راس امور است دلیل کاملاً حقوقی هم دارد یک وظیفه مهم مجلس نظارت بر دولت است اما مجلسی می تواند بر دولت نظارت کند که خودش در برابر دولت مشکل نداشته باشد یعنی نباید این طور باشد که مثلاً 180 نماینده استیضاح وزیر را امضاء کند اما روز رای گیری عدد ریزش کند اینکه مجلس در برابر دولت مشکلی نداشته باشد این دست مردم است که چه کسی را انتخاب کنند.
امام جمعه اردبیل افزود: اراده ملی از طریق انتخابات مخصوصاً انتخابات مجلس در کشور تنفیذ می شود و لذا مجلس به تعبیر حضرت امام عصاره ملت است پس در هر شهر هم باید عصاره فضائل اهالی آن منطقه به مجلس برود حالا بینکم و بین الله کسی را که قصد دارید به مجلس بفرستید آیا عصاره فضائل منطقه ماست.
آیت الله عاملی با تاکید بر اینکه از کاندیدای خاصی در انتخابات پیش رو حمایتی انجام نمی دهد، خاطرنشان کرد: همه عزیزان دقت کنند بنده از کاندیدای خاصی حمایت نمی‌کنم حتی در مجالس خصوصی هم به سوال اطرافیان که به چه کسی رای دهیم جواب نمی‌دهم الحمدالله که ملت ما احتیاج به قیم ندارند و خودشان قدرت تشخیص دارند.
وی در خصوص معیارهای سلبی برای انتخاب نماینده اصلح برای مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: هر کسی را که دیدید خودش را به طور خاص به بنده منتسب می‌کند بدانید دروغگو است و به او رای ندهید اگر کسی با پول سراغ شما آمد حتما به او رای ندهید این اهانت بزرگ به شماست اگر وعده‌های غیر قابل عملی و خارج از طاقت خود داد حتماً به او رای ندهید اگر با تخریب دیگران می‌خواهد به مجلس برود حتماً به او رای ندهید اگر اطرافیان ناباب دارد به او رای ندهید اگر انسجام ملی را به هم می‌ریزد این ظلم به کشور و ظلم به ملت و ظلم به آینده فرزندان ماست در آنجا نیز حساس باشید اگر دیدید تبلیغات نامتعارف دارد حتماً به او رای ندهید .
نماینده مردم اردبیل در مجلس خبرگان رهبری روز سربازان گمنام که روز نیروهای اطلاعاتی است را یادآور شد و بیان کرد: حضرت امام به این عزیزان لقب سربازان گمنام نام داده اند ما در متلاطم ترین نقطه جهان در اوج امنیت هستیم ظاهر قضیه آسان به نظر می رسد ولی مدیون زحمات طاقت فرسای نیروهای اطلاعاتی و امنیتی هستیم.
عاملی گفت: آنها با توطئه های سازمان دهی شده از طرف سرویس های جاسوسی بسیار خطرناک و کارشناسان زبده عملیات روانی دست و پنجه نرم می کنند همه باید بدانیم که ایران عزیز ما مستهدف است نیروهای استخباراتی قدرت های بزرگ از یک طرف منافقین از طرف دیگر داعشیان از دیگر طرف عناصر تروریستی آموزش دیده از طرف موساد و سیا از طرف دیگر خیانت بعضی از همسایگان از یک طرف حصار اقتصادی و حصار تکنولوژی از دیگر طرف هجمه امپراطوری استکبار جهانی از دیگر سو و تضییقات نهادهای بین المللی که اجیر آمریکا هستند از طرف دیگر و ...
همه و همه خطرات بزرگی را برای کشور ما ایجاد می کنند از همین نقطه کاملاً می توان فهمید که امنیت موجود با چه زحمت عظیمی به دست آمده است و در نتیجه چه قدر ارزشمند است.
وی در پایان با اشاره به فضائل شب نیمه شعبان اظهار کرد: سفره با عظمتی در پیش است سفره ای که بعد از شب قدر نظیر ندارد "رزق و روزی" ها در آن شب نوشته می شود اجل ها در آن شب مقدر می گردد شبی است که خداوند به ذات خود قسم خورده که سائل را در آن شب دست خالی برنگرداند شبی است که خداوند در آن شب نفحات، جوایز، عطایا و مواهب دارد و آن شب نیمه شعبان است.
انتهای پیام/.