خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 03 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

اهمیت حضور در انتخابات از زبان امام جمعه زاهدان/ نگذارید دیگران جای شما تصمیم غلط بگیرند

تسنیم | استان‌ها | جمعه، 04 اسفند 1402 - 15:12
امام جمعه زاهدان با اشاره به اینکه مشارکت در انتخابات و انتخاب اصلح به سرنوشت روز مره ما ارتباط دارد، گفت: شرکت در انتخابات و انتخاب با بصیرت و چشم باز بهترین گزینه پیش روی ماست.
انتخاب،اسلامي،قوه،مجلس،دنبال،امام،نماينده،چشم،استان،جامعه،شر ...

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زاهدان، آیت‌الله مصطفی محامی در خطبه چ‌های نماز جمعه زاهدان اظهار داشت: جامعه ما محل طمع و نظر دشمنان است و هدفشان این است امنیت را از ما بگیرند و کار در سیستان و بلوچستان سخت تر است چرا که همجوار کشورهایی هستیم که دشمنان ما در آن جا حضور دارند.
امام جمعه زاهدان ادامه داد: امنیت پیش نیاز همه نیازها و فوری‌ترین نیاز برای ماست و طبعأ حفظ آن با همه این دشمنی‌ها بسیار حساس و دارای ارزشی مضاعف است.
وی گفت: کار دستگاه‌های امنیتی ما دارای حساسیت است چرا که وقتی به فردی مشکوک می‌شوند اگر سهت گیری نکرده و او را رها کنند ممکن است به امنیت جامعه و مردم آسیب بزند و حق مردم ضایع شود و اگر سخت گیری کنند در صورتی که فرد مشکلی نداشته باشد حق او ضایع خواهد شد و این نیروهای ارزشمند باید خط میانه و اعتدال را شناخته و افراط و تفریط نداشته باشند که افراط باعث می‌شود حق افراد ضایع شود و تفریط به حق مردم نطام لطمه وارد خواهد کرد.
آیت‌الله محامی گفت: وقتی کار ارزش پیدا می‌کند و دقیق و حساس می‌شود شیاطین هم به دنبال وسوسه خواهند بود و در دستگاه‌هایی که موقعیت حساس و وظیفه مهم دارند شیاطین جن و انس به دنبال وسوسه و نفوذ هستند تا آنها را از راه حق منحرف کنند و سپس ضربه کاری خود را بزنند و لذا دستگاه‌‌های امنیتی باید به طور خاص برای تربیت نیروها کار کنند و نیروها برای تقویت ایمان، معنویت و بصیرت خود تلاش کنند و مسئولان محترم جهت تقویت این ایمان، معرفت، اخلاق، معنویت، تعهد و بصیرت در دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی برنامه‌ریزی داشته باشند تا جلوی نفوذ‌ را گرفته و بتوانند در مسیر حق و عدل حافظ امنیت نظام اسلامی باشند.
نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: سه شنبه هشتم اسفندماه روز امور تربیتی و تربیت اسلامی نامگذاری شده که اهمیت آن بر کسی پوشیده نیست و باید سبک زندگی ما اسلامی و ایرانی باشد و این فرهنگ حاکم بر جامعه و خانوده‌ها باشد و در این جهت همه از جمله خانواده، آموزش و پرورش، دانشگاه، حوزه‌های علمیه و سایر سازمان‌های فرهنگی و دینی مسیول هستند و همه باید به وظیفه عمل کنیم و نسل جدید و جوانان و نوجوانان را به درستی تربیت کنیم و این فرهنگ ناب اسلامی در جامعه ما حاکم شود.
نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان با اشاره به انتخابات پیش رو، عنوان کرد: انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری را در پیش داریم و ابتدا باید بدانیم نقش مجلس چیست.
وی افزود: نظام جمهوری اسلامی بر اساس تفکیک قوا به سه قوه تقسیم شده قوه مقننه، اجراییه‌ و قوه قضائیه و قوه مقننه باید قانون اداره درست مملکت را تصویب کند و قوه مجریه به قانون ملتزم و آن را به درستی اجرا و قوه قضائیه نیز هم باید ناظر بر مردم باشد و در دعواها قضاوت کند و هم ناظر بر دستگاه مجریه باشد که اگر تخلف صورت گرفت به حق و عدل قضاوت کند و لذا یکی از سه رکن مهم بر اساس تفکیک قوا، قوه مقننه است.
وی گفت: قوه مقننه و مجلس از نمایندگانی تشکیل می‌شود که شما در انتخابات انتخاب می‌کنید و اگر فردی شایسته و توانمند انتخاب شود مجموعه و برآیند کار مجلس به نفع نظام اسلامی و مردم خواهد بود و اگر نمایندگان به درستی انتخاب نشوند و از عهده کار بر نیایند طبیعتا قانون درست نخواهد بود و کشور و مردم آسیب می بینند پس انتخاب نماینده مجلس شورای اسلامی کار مهمی است و به سرنوشت روز‌مره ما ارتباط پیدا می‌کند.
امام جمعه زاهدان افزود: در سفرها و دیدارهای مردمی گاهی برخی گلایه می‌کردند که در پاسخ می‌گفتم خودتان رأی دادید و جای گلایه نیست و باید صبر کنید دوره بعد با استفاده از این تجربه و با چشم باز کسی را انتخاب کنید که بتواند توقعات شما را پاسخ دهد و به درستی کار کند.
آیت‌الله محامی اظهار داشت: مجلس خبرگان محدودتر است و تعداد آن‌ها کمتر است اما وظیفه مهمتر و حساس تر دارند و زمانی که نیاز به انتخاب رهبر باشند این نمایندگان خبره منتخب مردم باید رهبر انتخاب کنند چنانچه پس از رحلت امام خمینی(ره) خداوند متعال دل‌های نمایندگان خبرگان آن زمان را هدایت کرد و شخصیتی ارزشمند و فرزانه مثل مقام معظم رهبری را انتخاب کردند.
اگر نمایندگان خوب انتخاب کنند تاثیر مطلوب و اگر بد انتخاب کنند تاثیر بد خواهد داشت.
وی عنوان داشت: بنده در صدا و سیما مشاهده کردم که زمان انتخاب مقام معظم رهبری توسط اعضای مجلس خبرگان وقتی حضرت آقا برای عرض تسلیت رحلت امام به خانه ایشان رفته بودند فرزند امام خمینی مرحوم سید احمد خمینی عنوان می‌کردند با انتخاب شما در امر رهبری اتفاقی نیفتاده است جز اینکه امام چهل سال جوان شده و شما همان جایگاه و مسیر را دنبال خواهید کرد و ما این حرف و حقیقت را تجربه کرده‌ایم که رهبر انقلاب به درستی مسیر انقلاب را پیمود و پرچم انقلاب همچنان سرافراز برافراشته است.
نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان تبیین کرد: ما در برابر این انتخابات چه گزینه‌هایی داریم و چه راهی را باید انتخاب کنیم آیا عدم حضور و شرکت نکردن و یا شرکت کردن و رأی چشم بسته و یا مشارکت پر شور و رأی با چشم باز و تلاش برای انتخاب اصلح که اگر شرکت نکنیم دیگران شرکت کرده و عده‌ای انتخاب می‌شوند و ممکن است آن فردی که ما شایسته می‌دانیم انتخاب نشود و حق خود را ضایع کرده‌ایم و طبعأ انتخاباتی که با نشاط و پر شور نباشد دشمن را شاد می‌کند و به پایگاه نظام ضربه می‌زند و دست به توطئه و فتنه می‌زند و ما آسیب می‌بینیم.
آیت‌الله محامی گفت: شرکت کردن با چشم بسته و بدون بصیرت باز به خود ما آسیب می‌زند چرا که فرد نامناسب انتخاب می‌شود و لذا باید با چشم باز و به دنبال شناخت نماینده اصلح باشیم و به او رأی بدهیم آن هم به کسی که به انقلاب و اسلام معتقد و ملتزم باشد، استعدادهای جوانان را بشناسد، به خط رهبری پایبند و به دنبال صلاح جامعه باشد و منافع ملی را بر منافع شخصی، حزبی، گروهی و طایفه‌ای ترجیح دهد و به دنبال خدمت به مردم باشد نه اینکه فرصتی پیدا کند برای رسیدگی به خود و اطرافیانش و کسی باشد که ملتزم به قانون باشد نه اینکه به دنبال دخالت در عزل و نصب‌ها باشد.
امام جمعه زاهدان افزود: این گزینه عاقلانه است که انسان با بصیرت و چشم باز در انتخابات شرکت کند و امیدواریم انتخاباتی پر شور و انتخاب اصلح داشته باشیم تا زمینه رشد بیشتر جامعه اسلامی در کل کشور و استان ما فراهم شود.
نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان به بیان گزارشی از مسائل استان پرداخت و افزود: در هفته‌‌ای که گذشت هم همایش ائمه جمعه، جماعات و مدرسان مدارس دینی اهل سنت و هم همایش روسای قبایل، طوایف و معتمدان را داشتیم و بر حضور پر شور در همه عرصه‌های دفاع از انقلاب و نظام جمهوری اسلامی و تلاش برای پیشرفت استان با همکاری همه مردم و مسئولان تاکید شد.
وی ادامه داد: به مناسبت روز جوان جلسه‌ای با جمعی از دبیران جوان تشکل‌های مردم نهاد داشتیم که عمده صحبت این بود که جوانان استعداد کار بیشتری دارند و انتظار این است مسئولان و بزرگترها زمینه رشد آن ها را فراهم کنند و نمونه کارهای آنها کاری کارستان بود که یک جوان از احساس، تعهد و دغدغه برای کمک به مردم بهره‌مند و با همت بلند کارهای بزرگی انجام می‌داد و مشکلاتی از جمله وام ازدواج، فرزند‌آوری، ضمانت‌ها را ارائه نمودند.
آیت‌الله محامی گفت: روز گذشته با برخی مسئولان بانکی کشور جلسه داشتیم و توضیحاتی ارائه دادند و وعده کردند این مشکلات را پیگیری کنند و دستور رئیس جمهور محترم نیز پیگیری و حل این مشکلات است.
وی اظهار داشت: مشکل دیگر کاهش سوخت استان است که با توجه به پهناوری استان مشکلاتی را به همراه خواهد داشت که کار از طریق استانداری پیگیری شده و پاسخ ارائه شده این است که برای افزایش سهمیه استان وعده‌هایی داده شده هر چند کار سخت است چرا که این یک قانون کلی برای کشور است و در حال حاضر اقدام به توزیع کارت بنزین آزاد بین جایگاه‌ها شده تا مردم و مسافران حداقل به بنزین آزاد دسترسی داشته باشند و با مشکل سوخت مواجه نشوند.
انتهای پیام/