خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 03 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

دوا‌طلب انتخابات در بیرجند: در مسئولیت فرمانداری ‌خانه‌ای را ویران نکرد‌م/ تهمت‌های بسیاری به من نسبت دادند + فیلم - تسنیم

تسنیم | استان‌ها | جمعه، 04 اسفند 1402 - 15:12
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات مجلس گفت: گرچه تهمت های بسیاری در این راستا به بنده نسبت داده شد اما ما هیچ خانه ای را ویران نکردیم و با اعطای زمین و وام کم بهره به افرادی که متصرفات غیرمجاز داشتند افراد را تشویق به ساخت خانه کردیم.
بنده،بحث،انتخابات،تسنيم،استان،كشور،خراسان،نداف،جنوبي،درصد،من ...

به گزارش خبرگزاری تسنیم ازبیرجند، با آغاز تبلیغات نامزدهای دوازدهمین دوره انتخابات مجلس، تکاپوی گروه‌ها و جریان‌های سیاسی مختلف شدت یافته است.
در این میان دو طیف اصول‌گرایان و اصلاح‌طلبان درصددند با تکیه بر چهره‌های شاخص وابسته به جناح فکری خود و بیان مسائل اساسی جامعه در مصاحبه‌ها و اظهارنظرها بتوانند از همین حالا اقبال و نظر مردم را برای مشارکت در انتخابات جلب کنند.
در همین راستا، خبرگزاری تسنیم براساس رسالت خود و در گفت‌وگو با نامزدهای مجلس، به بررسی راه‌های افزایش مشارکت مردم در انتخابات، فعالیت‌های انتخاباتی احزاب و گروه‌های سیاسی، تدابیر جریانات مختلف برای مشارکت حداکثری و...
پرداخته است.
محمدعلی قاسم‌زاده نداف، نامزد دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه بیرجند ، خوسف ودرمیان و جزو چهره‌های شناخته شده سیاسی واجرایی خراسان جنوبی وشهرستان بیرجند است که دغدغه معیشت مردم، دوبانده شدن راه‌ها و توسعه اقتصادی استان وبسیاری از خواسته های بر زمین مانده مطالبه دارد.
وی در گفت‌وگوی تفصیلی با خبرگزاری تسنیم به برنامه‌های خود برای توسعه استان وپیشرفت استان ، معیشت ، اشتغال، توسعه حمل ونقل هوایی ف زمینی وریلی و ارزیابی عملکرد دولت یازدهم پرداخته است.
در ادامه این گفت‌وگو را می‌خوانید.
.
تسنیم: آیا به طور کامل نسبت به وظایف و اختیارات یک نماینده مجلس اشراف دارید؟
قاسم‌زاده نداف: از آنجایی که اولین دوره شرکت و حضور بنده در انتخابات به عنوان نامزد است، شاید نتوان ادعا کرد اشراف کامل دارم اما قانون را خوانده و به وظایف نمایندگی آشنا هستم.
از جمله مهمترین وظایف نمایندگان مجلس وضع قانون و نظارت بر اجرای قانون توسط دوایر دولتی و دستگاه‌های اجرایی است، نماینده بر حسب این دو ماموریتی که دارد شاید یکی از افراد قدرتمند باشد، زیرا قدرتی که نمایندگان دارند شاید سایر ارکان حاکمیت نداشته باشند، بنابراین نمایندگان می‌توانند از قدرت خود در جهت تصویب قوانین متناسب با نیاز جامعه و نظارت بر عملکرد دستگاه‌های اجرایی به منظور جلوگیری از هرگونه تخلف یا کم کاری استفاده کنند.
تسنیم: تخصص شما در چه حوزه‌ای است و در نظر دارید در چه کمیسیونی عضو شوید؟
قاسم‌زاده نداف: بنده در رشته مطالعات استراتژیک در مقطع دکتری و رشته علوم سیاسی و روابط بین الملل در مقطع لیسانس و فوق لیسانس هستم.
بنده تمایل دارم در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی حضور داشته باشم اما اگر این امکان فراهم نشود کمیسیون اقتصادی را ترجیح می‌دهم.
تسنیم: اولویت‌های مجلس دوازدهم در حوزه قانون گذاری چیست؟
قاسم‌زاده نداف:به نظر بنده ابتدا باید یک سری اصلاحات و تغییر در قوانین صورت بگیرد و برخی قوانین دست و پاگیر حذف شود، زیرا ما به لحاظ کمی مشکل قانون نداریم اما باید قوانین اصلاح شوند.
اولویت دوم این است که باید برنامه‌های مربوط به بهبود وضعیت اقتصادی و به ویژه معیشت مردم در دستور کار نمایندگان قرار گیرد.
تسنیم: مهمترین دغدغه‌های مردم حوزه انتخابیه را چه می‌دانید؟
قاسم‌زاده نداف: معیشت، مهمترین دغدغه مردم و به ویژه 3 دهک پایین جامعه است، امروز دهک‌های 3 جامعه با حداکثر درآمد 7 میلیون و 200 تومانی که مصوب قانون کار است تعداد 4 نفر را اداره می‌کنند و اینها زیر خط فقر که هیچ بلکه فقیر مطلق هستند.
البته یک سری موارد خاص استان ما است، مانند مشکل اشتغال که یک مشکل جدی است در صورتی که ما ظرفیت‌های اشتغال را داریم.
مشکل بی آبی و کم آبی بحران اصلی استان ما است و روستاها به تدریج خالی از سکنه می‌شوند، زمانی ترکیب جمعیت روستایی 70 به 30 (70 درصد روستایی و 30 درصد شهری) بود، اما امروز در روستاها 54 درصد جمعیت را داریم.
اگر بتوانیم اشتغال روستایی را سامان دهیم گام بزرگی برداشته خواهد شد.
تسنیم: نقش احزاب، تشکل‌ها و چهره‌های سیاسی به منظور تأثیرگذاری بیشتر در انتخابات و بالابردن میزان مشارکت را چگونه می‌بینید؟
قاسم‌زاده نداف:بنده معتقدم که خیلی ساختار حزبی در خراسان جنوبی نداریم، اما فلسفه همین جریانات سیاسی که وجود دارند تنوع بخشی به سلایق انتخابات و کاندیدا است که هر جریانی با نمایندگی کردن یک سلیقه سیاسی و کاری خود را در معرض انتخاب مردم قرار دهد.
البته بنده معتقدم این هم رعایت نشده است، یعنی انتخابات حداکثری و رقابتی به تعداد و تکثر کاندیداها نیست بلکه به تنوع سلایق کاندیداها است.
معاندین جایی در انقلاب و نظام ندارند، اما نباید در عرصه رقابت نگران حضور مخالفینی که در نظام هستند و نظرات سیاسی دارند باشیم، زیرا اولین دستاوردی که دارد مشارکت حداکثری است و این مشارکت حداکثری می‌تواند دلیلی بر استحکام پایه‌های نظام باشد.
تسنیم: برخی در صدد تخریب شما به اشکال گوناگون هستند، واکنش شما به این افراد چیست؟
قاسم‌زاده نداف:ترجیح می‌دهم به جای اینکه به شایعات پاسخ بدهم خودم را ثابت کنم و به اعضای دفتر و ستاد خود اعلام کردم هر کس درصدد تخریب دیگر کاندیداها بر می‌آید باید ستاد بنده را ترک کند.
به نظر بنده باید از همه افرادی که به عنوان کاندیداها در عرصه رقابت حضور پیدا کردند تقدیر و تشکر کرد، زیرا انتخابات حداکثری را رقم خواهند زد.
بنده در مقام چالش با آنان نیستم و سعی می‌کنم از کنار تهمت‌ها و اکاذیبی که علیه بنده منتشر می‌شود و بداخلاقی‌های انتخاباتی به سادگی بگذرم.
تسنیم: ارزیابی شما در زمینه میزان مشارکت مردم در انتخابات چیست؟
قاسم‌زاده نداف: بنده معدل انتخابات کشور را بین 40 تا 50 درصد ارزیابی می‌کنم و معتقدم هرچه به انتخابات نزدیک می‌شویم شرایط فرق می‌کند.در راهپیمایی یوم الله 22 بهمن مردم علیرغم دلخوری‌ها ومشکلات به عشق رهبر و نظام به میدان آمدند، وشکوهی بی نظیر را خلق کرد ه اند.بنده معتقدم یک دفعه موتور جامعه به حرکت در خواهد آمد و انشالله حرکتی 50 درصد را رقم خواهد زد.
تسنیم: به عنوان چهره شاخص و مستقل هدف گذاری و اولویت برنامه‌ریزی شما در انتخابات پیش رو چیست؟
قاسم‌زاده نداف: ما یک اهداف ملی و یک اهداف منطقه‌ای داریم.
در بحث اهداف ملی، اجماع نظرات نمایندگان مجلس در ادوار گذشته و حتی آینده بر روی برخی مسائل اعم از ساماندهی وضع اقتصادی کشور، کاهش تورم، افزایش اشتغال و فرزندآوری و جمعیت (که امروز به عنوان یک معضل است)، بحث مسکن و توجه بیشتر به اقشار پایین دست جامعه بوده است.
در بحث اهداف منطقه نیز یکی از مهمترین موضوعات ما بحث آب به عنوان یک موضوع زیرساختی و یک مولفه موثر در بحث تولید و کشاورزی است.
خراسان جنوبی یکی از استان‌های خشک کشور است که تقریبا 14 سال خشکسالی را تجربه کردیم و براساس مطالعات اقلیم حدود 4 تا 5 سال دیگر این خشکسالی‌ها را شاهد هستیم.
اگر با وضع موجود و همین میزان نزولات آسمانی ادامه دهیم تا 2 سال آینده به وضعیت بحرانی خواهیم رسید که مجبور به سهیمه بندی خواهیم شد و در این راستا باید فکر اساسی شود.
معتقدم انتقال آب از دریای عمان یک وعده کوتاه مدت و میان مدت هم نیست، ضمن اینکه اگر ما آب هم انتقال دهیم 10 درصد بیشتر نمی‌توانیم نیاز آب استان را تأمین کنیم زیرا این آب مربوط به کل کشور است.
بنابراین برای رفع مشکل باید تدبیر کرد، به نظر بنده باید استان‌های مرزنشین ما بحث آب‌های روان فصلی را مدیریت کنند و توجه ویژه‌ای به بخش کشاورزی جهت اهتمام به بخش آبخیزداری و آبخوان‌داری، اصلاح روش‌های کاشت، داشت و برداشت داشته باشند.
یعنی وزارت جهاد کشاورزی باید در استان خشکی مانند خراسان جنوبی به کشت‌های نوین اهتمام کند و با جایگزینی روش‌های قطره‌ای از روش‌های غرقابی فاصله بگیرد.براساس آمار موجود در خراسان جنوبی 90 درصد آب استان صرف آبیاری کشاورزی به شکل غرقابی می‌شود.
یکی از موضوعات مهم بحث استفاده از پساب صنعتی و پساب خانگی است که باید از این پساب‌ها استفاده کنیم.
امروز سیستم‌های تسویه‌ای فاضلاب به قدری پیشرفته شده که می‌توانند این آب را به حد شرب برسانند.
اگر تمام این اقدامات به شکل مطلوب انجام شود باز هم 30 درصد درآمد استان ما از بخش کشاورزی است، بنابراین ما ناگزیریم به سمت ایجاد فن آوری و صنعت برویم.
باید به سمت صنعتی که متناسب با اقلیم ما باشد برویم.
برای مثال نمی توانیم به سمت صنعت فولاد که به آب زیادی نیاز دارد برویم.
بلکه صنایع تبدیلی و صنایع فرآوری محصولات منطقه برای استان ما بسیار مفید است.
80 درصد زرشک جهان را تأمین می‌کنیم و رتبه دوم تولید زعفران و رتبه خوبی در بخش عناب داریم.
همچنین محصولاتی مانند گردو، عناب و آلو جزو محصولات پرثمر باغی ما هستند که اگر صنعت فرآوری این محصولات را بیاوریم و اشتغال ایجاد کنیم، می‌توانیم ارزش افزوده را تا 1000 درصد افزایش دهیم.
امروز ما با خام فروشی محصولات استراتژیک مواجه هستیم.
همچنین در بحث معادن نیز خراسان جنوبی بهشت معادن ایران است و همانگونه که خوزستانی‌ها و بوشهری‌ها بر روی نفت و گاز خوابیده‌اند ما نیز بر روی سنگ‌ها و مواد معدنی گرانقیمت و منحصر به فرد اعم از سنگ‌های ساختمانی، سنگ‌های تزئینی و گرانیتی قرار گرفته‌ایم.
در خراسان جنوبی 10 معدن طلا وجود دارد که 6 معدن در حال بهره‌برداری است، در بحث خاک‌های سفید و بنتونیت نیز جزو منحصر به فردترین معادن کشور و جهان هستیم.
اگر صنعت فرآوری سنگ را در این منطقه اجرا کنیم هم می‌توانیم بحث بیکاری را زیرپوشش قرار دهیم و هم ارزش افزوده و ثروت بالایی را در منطقه تولید کنیم.
خراسان جنوبی حدود 400 کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان دارد و در ادبیات سیاسی مرز یک ظرفیت بالا برای تولید ثروت است.
مرز یعنی منطقه ویژه اقتصادی، منطقه آزاد تجاری، ترانزیت، واردات، صادرات و دیپلماسی اقتصادی است اما متاسفانه ما در شرق کشور ضعیف‌ترین بهره‌برداری را از مرزها داریم، یعنی امروز تنها یکی از چهار گذر مرزی ما که همان مرز ماهیرود است آن هم نه در تراز یک مرز فعال، فعال است.
بنابراین با فعال کردن گمرکات و مرزها و همچنین ایجاد بازارچه‌های مرزی و رونق دهی به بازارچه‌های مرزی موجود می‌توانیم اشتغال در مرز را به شکل صددرصد مرتفع کنیم.ما نیازی به صنایع سنگین نداریم و برای تثبیت جمعیت کافی است تدابیر اولیه را انجام دهیم.
ایجاد بازارچه‌های مرزی حتی با سرمایه بخش خصوصی و ایجاد کارگاه‌های زود بازده و صنعت فرآوری در روستاها بسیار اقدام بزرگی است.
اولویت سوم بنده بحث راه‌هاست، به طور کلی سیستم حمل و نقل و ناوگان زمینی، ناوگان ریلی و هوایی خراسان جنوبی و بیرجند که یکی از 3 فرودگاه اولیه کشور را داشته است و ظرفیت نشستن و برخاستن هواپیماهای پهن پیکر را دارد اما متاسفانه امروز استان ما از کم‌ترین بهره را این نظر برده است.
نبود ایرلاین‌ها یک معضل است، درصورتی که در کشور دو تا 3 ایرلاین وجود دارد که صاحبان آن بیرجندی هستند اما نتوانستیم از آنان درخواست همکاری کنیم.
ما روزانه 300 تا 400 مسافر هوایی داریم که به دلیل نبود پرواز مجبور هستند از اتوبوس استفاده کنند.
در بحث صنعت ریل همه منتظر هستند کریدور جنوب به شمال افتتاح شود، این یک پروژه کلان است.
چرا وقتی ما اولین خط آهن سراسری کشور در فاصله 3 ساعتی ما یعنی در طبس است، چرا ما از بیرجند به طبس ریل نمی‌کشیم.
بنده این طرح را در مجلس دنبال خواهم کرد و با اجرای این طرح خیلی سریعتر به خط آهن سراسری متصل خواهیم شد.
یکی از فواید این طرح افزایش چند صد درصدی واردات و صادرات به کشور افغانستان است.
در زمینه صنعت راه نیز طول راه‌های استان 590 کیلومتر است که از شوسف تا خضری، تنها 190 کیلومتر راه دوبانده داریم و مابقی راه دو طرفه است و این یعنی جاده مرگ زیرا تصادفات زیادی در این جاده‌ها اتفاق می‌افتد و تاکنون خانواده‌های زیادی داغدار شده‌اند.
تسنیم: جنابعالی در مدت حضور در سمت فرماندار بیرجند چه اقدامات مهم و زیربنایی را در کارنامه خود داشته‌اید؟
قاسم‌زاده نداف: ایجاد منطقه ویژه اقتصادی یکی از آرزوهای بنده بود که زمانی که وارد خراسان شدم این بحث را دنبال کردم.
در مدت حضورم در فرمانداری بیرجند تلاش کردم با رایزنی و پیگیری موضوع حکم مسئولیت موسس منطقه ویژه اقتصادی را برای خودم بگیرم.
تلاش شد موانع جلوی راه سرمایه گذار برداشته شود زیرا منطقه ویژه اقتصادی یک محور توسعه بود.
خراسان جنوبی اولین استانی بود که در آن زمان حاشیه نشینی را به صفر رساند.
یکی از اقدامات ماندگار بنده در آن زمان این بود که تلاش کردم جلوی حاشیه نشینی را بگیرم و بسیاری از خانه‌هایی که در قالب چهار دیواری بود، با قانونی که در شورای تأمین وضع کردیم تخریب شدند، گرچه تهمت‌های بسیاری در این راستا به بنده نسبت داده شد اما ما هیچ خانه‌ای را ویران نکردیم و با اعطای زمین و وام کم بهره به افرادی که متصرفات غیرمجاز داشتند افراد را تشویق به ساخت خانه کردیم و در آن زمان 3 هزار نفر خانه‌دار شدند.
در این راستا در سال 90 به عنوان فرماندار نمونه کشور معرفی شدم.
همچنین در آن زمان برنامه دهگردشی به شکل مرتب اجرا می‌شد و بنده هر هفته و یا هر دوهفته به همراه مدیران مرتبط برای رفع مشکلات مردم به تک تک روستاها سفر می‌کردیم تا مشکلات مردم را در همه حوزه‌ها رفع کنیم که خوشبختانه در این راستا توانستیم بسیاری از مشکلات مردم محروم را رفع کنیم.
انتهای پیام/255