خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 03 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

2 هفته از طرح کالابرگ "فجرانه" گذشت، صف‌ها همچنان پابرجاست - تسنیم

تسنیم | اجتماعی و حوادث | پنجشنبه، 03 اسفند 1402 - 11:48
طرح کالابرگ "فجرانه"، با هدف حمایت از خانواده های دهک های اول تا هفتم، از 17 بهمن ماه آغاز شده است. با وجود گذشت بیش از دو هفته از آغاز این طرح، خانواده های مشمول برای دریافت اقلام خود با صف های طولانی روبرو هستند.
تومان،دهك،طرح،درصد،يارانه،افزايش،كالابرگ،خريد،سبد،17،تأمين،ر ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، طرح فجرانه کالابرگ به مناسبت ایام دهه فجر از 17 بهمن‌ماه 1402 آغاز شد و تا 17 اردیبهشت ماه 1403 ادامه دارد.
در این طرح، اعتبار تشویقی کالابرگ از 120 هزار تومان به 220 هزار تومان افزایش یافته است.
سبد کالایی این طرح شامل 11 قلم کالای اساسی (گوشت مرغ، گوشت قرمز، برنج، روغن، ماکارونی، شیر، پنیر، ماست، قند و شکر، تخم‌مرغ و حبوبات) با قیمت‌های مبنای سال 1401 است که مابه‌التفاوت آن با قیمت روز (1402) از محل یارانه جدید دولت تأمین خواهد شد.
این سبد کالایی با هدف تأمین حداقل کالری، پروتئین، ریزمغذی و ویتامین‌های لازم برای هر فرد انتخاب شده است.
قیمت روز سبد مشتمل بر ١١ قلم، 743 هزار و 750 تومان است.
خانوارهای دهک‌های اول تا هفتم درآمدی در صورت خرید این بسته، 523 هزار و 300 تومان از این مبلغ را باید از جیب خود پرداخت کنند و مابه‌التفاوت آن تا قیمت روز (220 هزار و 450 تومان) از محل اعتبار جدید دولت تأمین می‌شود.
دولت با افزایش اعتبار تشویقی، یارانه پرداختی خود را به شرح زیر افزایش داده است:
گروه‌های یک تا سه درآمدی: در صورت خرید اقلام تعریف شده در سبد غذایی، یارانه از 400 هزار تومان به 620 هزار تومان افزایش می‌یابد.
دهک‌های چهار تا هفت درآمدی: یارانه از 300 هزار تومان به 520 هزار تومان افزایش می‌یابد.
استفاده از طرح کالابرگ الکترونیک اختیاری است، اما خانوارهایی که از آن استفاده کنند، یارانه بیشتری دریافت خواهند کرد.
بر اساس این گزارش، سیّد صولت مرتضوی، وزیر رفاه، از استقبال 37 میلیون نفری از طرح فجرانه کالابرگ تا روز دوم اسفندماه خبر داد.
وی در تشریح جزئیات طرح فجرانه کالابرگ، از خرید 34 هزار و 600 میلیارد تومان (34.6 همت) کالا در این مدت خبر داد که 7.8 همت از آن از محل یارانه و 26.8 همت از منابع خود مردم تأمین شده است.
مرحله اول این طرح تا 17 اسفند ادامه دارد و تاکنون دهک اول 85.7 درصد، دهک دوم 68 درصد، دهک سوم 69 درصد، دهک چهارم 84 درصد، دهک پنجم 43 درصد، دهک ششم 46 درصد و دهک هفتم 42 درصد از آن استفاده کرده‌اند.
به گزارش تسنیم، گرچه طرح فجرانه از 17 بهمن‌ماه 1402 آغاز شده و مورد استقبال خانواده‌های دهک اول تا هفتم قرار گرفته است، اما همچنان مشکلاتی در فرایند اجرای آن وجود دارد.
خانواده‌ها برای دریافت اقلام مورد نیاز خود مجبورند ساعت‌های زیادی را در صف‌های طولانی منتظر بمانند.
مسئولان وزارت رفاه در روزهای گذشته وعده حل این مشکلات را داده بودند، اما تاکنون این وعده‌ها عملی نشده است.
بر اساس اعلام وزارت رفاه، سرعت برنامه کاربردی «شما» با افزایش پهنای باند ارتقا یافته است، اما هنوز هم خانواده‌ها برای ورود به این برنامه و خرید اقلام خود با مشکلاتی روبرو هستند.
انتظار می‌رود مسئولان مربوطه برای رفع این مشکلات و تسهیل فرآیند خرید برای خانواده‌ها، اقدامات اساسی‌تری را انجام ‌دهند.
انتهای پیام/