خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

جمعه، 11 اسفند 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

زایش یک جشنواره جدید در حوالی خزر/ چرا به تقویت بخش بین‌الملل فجر کمک نمی‌کنید - تسنیم

تسنیم | فرهنگی و هنری | سه شنبه، 24 بهمن 1402 - 15:31
تنوع و تعدد جشنواره های سینمایی به قدری زیاد شده که گاهی رسانه ها هم فرصت پوشش این رویداد ها را پیدا نمی کنند چه برسد به تشریح و تفسیر آنها. همچنین جای سوال است که اگر توان برگزاری اینگونه جشنواره ها وجود دارد چرا به کمک بخش بین الملل فجر نمی آید!
جشنواره،سينمايي،برگزاري،فيلم،كشور،توليد،روسيه،رئيس،سازمان،اش ...

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم؛ صبح امروز رئیس سازمان سینمایی کشور در حالی از برگزاری یک جشنواره جدید تحت عنوان جشنواره بین المللی خزر خبر داده است که هنوز بررسی عملکرد برگزاری جشنواره فیلم فجر توسط رسانه‌ها و کارشناسان باقی مانده‌است و گفت‌وگو ها بر سر برگزاری آن و حواشی اختتامیه باقی است.
این جشنواره به‌ بیان رئیس سازمان سینمایی قرار است در سطح بین‌الملل و نیمه دوم سال آینده برگزار شود.
گویا همکاری‌هایی هم با سینمای روسیه و ترکمنستان صورت گرفته؛ اما سوال اصلی اینجاست که ماهیت و لزوم برگزاری چنین جشنواره‌ای در کنار انبوه جشنواره‌های سینمایی کشور چیست؟
چرا اگر پتانسیل سینمایی در این منطقه وجود دارد به کمک بخش بین‌الملل جشنواره فیلم فجر نیامده و در همین جشنواره امکان بروز و ظهور نداشته باشد!
پیش از این سالها جشنواره‌های متعدد سینمایی در شمال کشور برگزار شده و هنوز از میزان تاثیرگذاری آنها بر روند تولید فیلم و توسعه صنعت سینما گزارشی در دست نیست که یکهو جشنواره‌ای جدید با نامی تازه ظاهر می‌شود!
البته محمد خزاعی دوباره از مدل برگزاری اسکار برای این جشنواره یاد کرده است و هنوز مشخص نکرده که چگونه با مشارکت دو کشور روسیه و آذربایجان قرار است چنین اتفاقی بیفتد.
لازم به یادآوری است اگر هم توافقاتی بین چند کشور ایجاد شده می‌تواند به تولید فیلم و توسعه سینمایی منجر شود و چرا حتما باید به سمت برگزاری جشنواره حرکت کرد؟
زمانی این توافقات نتیجه خواهد داد که بروز آن را در اکران و بزرگتر شدن سبد اقتصادی سینما ببینیم.
سالهاست از اشتراکات سینمایی ایران و روسیه سخن به میان می‌آید اما این اشتراکات تا به حال به تولید چند فیلم سینمایی منجر شده‌است که حالا تصمیم بر برگزاری جشنواره مشترک گرفته شده!؟
البته رئیس سازمان سینمایی تاکید کرد که «هدف ما صرفا برگزاری جشنواره نیست بلکه بیشتر به دنبال همکاری و مشارکت با کشورهای منطقه هستیم.
ساخت فیلم درباره جامی و بوعلی سینا در این مدت مطرح شده و از سوی چین، ترکیه، هند و یونان هم درخواست‌هایی برای تولید مشترک مطرح شده است.»
نتیجه این گفته‌ها را باید در سال آینده پیگیری کرد.
انتهای پیام/