خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 06 اسفند 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

53 درصد از داوطلبان مجلس در کرمانشاه تأیید صلاحیت شدند

تسنیم | استان‌ها | سه شنبه، 24 بهمن 1402 - 15:30
رئیس ستاد انتخابات استان کرمانشاه، گفت: 53 درصد از داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان کرمانشاه تأیید صلاحیت شدند.
نفر،كرمانشاه،انتخابات،داوطلبان،كرسي،استان،اشاره،شعباني،تبليغ ...

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، علی شعبانی در نشست خبری که امروز در استانداری برگزار شد، اظهار داشت: نظام مقدس جمهوری اسلامی که در آغاز 46 مین سال خود قرار دارد به برکت ایثارگری و فداکاری این مردم ایجاد شد و اکنون در بالاترین قلل عالم ایستاده و خود را به عنوان الگویی برای ملل مختلف معرفی کرده است.
وی با اشاره به اینکه نقش سپاه پاسداران در این زمینه بی‌بدیل است و ماهیت مردمی آن نقش عجیبی است و در تمام دنیا نظیر این سازمان وجود ندارد عنوان کرد: این نهاد فرهنگ پاسداری را ایجاد کرد و این فرهنگ اکنون توانسته فرهنگ مقاومت منطقه را تقویت کند.
شعبانی با بیان اینکه هرکسی که در پاسداری از ارزش‌ها و انقلاب در هر لباس و سنگری تلاش کند پاسدار است گفت: همه در این زمینه وظیفه داریم و مختص به افرادی نیست که لباس سپاه را بر تن دارند.
وی با اشاره به اینکه امروز ملت به دنبال انتخاب است و به قله‌ای رسیده که سال‌ها آرزوی آن را داشتند بیان کرد: اینکه افراد از احزاب و گروه‌های مختلف در انتخابات حضور دارند محصول انقلاب اسلامی و شیرین است.
رئیس ستاد انتخابات استان کرمانشاه گفت: 1068 نفر در استان کرمانشاه پیش ثبت‌نام و 561 نفر ثبت‌نام نهایی را انجام دادند که از این تعداد 18 درصد معادل 100 نفر شرایط ثبت نام را نداشتند.
شعبانی با بیان اینکه 294 نفر معادل 53 درصد داوطلبان تأیید صلاحیت شدند گفت: در حوزه اسلام‌آبادغرب 44 نفر برای یک کرسی، سنقر و کلیایی 29 نفر برای یک کرسی، در حوزه قصرشیرین، سرپل‌ذهاب و گیلانغرب 30 نفر بیا یک کرسی، در حوزه روانسر، جوانرود و ثلاث‌باباجانی 19 نفر برای یک کرسی، در حوزه کنگاور، صحنه و هرسین 31 نفر برای یک کرسی و در حوزه کرمانشاه نیز 141 نفر برای سه کرسی رقابت می‌کنند.
وی با اشاره به اینکه در شهرستان کرمانشاه به ازای هر کسی 47 نفر با هم رقابت می‌کنند افزود: در استان کرمانشاه نیز به ازای هر کرسی نمایندگی در مجلس شورای اسلامی 37 نفر با هم رقابت می‌کنند.
شعبانی با بیان اینکه در مجموع حدود 30 درصد از کل داوطلبان احراز صلاحیت نشدند یا رد صلاحیت شدند که بخش زیادی مربوط به عدم احراز است عنوان کرد: افرادی که در 21 بهمن تأیید نشدند سه روز برای اعتراض فرصت داشتند و شورای نگهبان تا یکم اسفند ماه برای رسیدگی فرصت دارد و در یکم اسفند ماه نیز احراز صلاحیت‌های قطعی به ستاد انتخابات اعلام می‌شود و ستاد انتخابات دوم اسفند ماه اسفند ماه طی اطلاعیه‌ای رسمی اسامی داوطلبان را به فرمانداران اعلام می‌کند.
وی با اشاره به اینکه فعالیت تبلیغات انتخاباتی از سوم اسفند آغاز می‌شود و تا دهم اسفند ماه ادامه دارد گفت: صدا و سیما برای داوطلبان فرصتی را فراهم کرده که یک دسته پخش محتوای تولید شده توسط داوطلبان و بخش دیگر برنامه مناظره است.
شعبانی با بیان اینکه برای برنامه مناظره تاکنون 51 نفر ثبت‌نام کرده‌اند که 28 نفر از شهرستان کرمانشاه است افزود: برای برنامه مناظره هزینه‌ای دریافت نمی‌شود اما برای تبلیغات تلویزیونی 10 میلیون تومان از داوطلبان شهرستان کرمانشاه و پنج میلیون تومان از داوطلبان سایر حوزه‌ها دریافت می‌شود که چنانچه داوطلبی یک درصد آرا را کسب کند هزینه به او عودت داده می‌شود.
وی با اشاره به اینکه برای تبلیغات تلویزیونی تاکنون 105 نفر ثبت‌نام کرده‌اند که 47 نفر مربوط به کرمانشاه و 58 نفر سایر حوزه‌ها هستند عنوان کرد: هیئت استانی نظارت بر تبلیغات تشکیل شده و افرادی که تبلیغات داشته‌اند تذکر کتبی دریافت کرده‌اند.
رئیس ستاد انتخابات استان کرمانشاه با بیان اینکه هیچ مدیر و مجری انتخابات حق ندارد در جریان انتخابات مؤثر باشد و له یا علیه کاندیدایی موضع‌گیری کند گفت: در این راستا 9 مدیر شهرستانی تذکر دریافت کرده‌اند که 6 نفر از آن‌ها به مراجع قضایی معرفی شده‌اند و به سه مدیر استانی نیز تذکر داده شده است.
وی با اشاره به اینکه داوطلبان در برنامه‌های تلویزیونی باید محل تأمین هزینه‌های تبلیغات خود را اعلام کنند و مبلغ صرف شده نیز باید در سامانه قید شود افزود: کانال ارتباطی برای دریافت گزارشات مردمی از تخلفات انتخابانی راه‌اندازی شده و آدرس آن امروز به اطلاع عموم مردم خواهد رسید.
شعبانی با اشاره به اینکه در استان کرمانشاه 32 هزار نفر و در شهرستان کرمانشاه 16 هزار نفر مجری انتخابات هستند افزود: 1660 شعبه اخذ رای در استان جانمایی شده است.
رئیس ستاد انتخابات استان کرمانشاه با بیان اینکه تبلیغات داوطلبان مجلس خبرگان رهبری از فردا شروع می‌شود گفت: در استان کرمانشاه 6 نفر برای مجلس خبرگان رهبری ثبت‌نام کردند که از این تعداد آیت‌الله مصطفی علما، آیت‌الله امان‌الله نریمانی و حجت‌الاسلام مهدی خطیبی برای دو کرسی با هم رقابت می‌کنند.
وی بیان کرد: تفاوت نظام جمهوری اسلامی با تمام نظام‌های دنیا این است که مردم آن را ایجاد کردند و مردم نیز آن را نگه داشته‌اند و آن را پیش می‌برند و هر جا نظام نیاز داشته مردم پای کار آمده‌اند.
شعبانی بیان کرد: بنابر بیانات مقام معظم رهبری انتخابات امسال به ایران قوی کمک می‌کند و ما باید جای خود را در دنیا پیدا کنیم و مؤلفه مورد نیاز برای این کار قدرت به ویژه قدرت در حوزه قدرت نرم متکی به مردم است.
وی با اشاره به اینکه جوانترین طیف داوطلبان انتخابات جمهوری اسلامی در این دوره مشاهده می‌شود و این نشانه خوبی است گفت: حضور تمام گرایش‌ها و تفکرات در این دوره از انتخابات سبب شده فضا کاملا رقابتی باشد.
انتهای پیام/