خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 06 اسفند 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

برلین: اسرائیل حق دارد از خود دفاع کند

مشرق | بین‌الملل | سه شنبه، 24 بهمن 1402 - 15:24
وزیر خارجه آلمان درباره تصمیم رژیم صهیونیستی برای حمله به رفح می‌گوید که اسرائیل حق دارد از خود دفاع کند اما آوارگان نباید از شهر بیرون رانده شوند.
غزه،رفح،اسرائيل،خودگردان،تشكيلات،حمله،شهر،آوارگان،تخليه،رژيم ...

به گزارش مشرق، وزیر خارجه آلمان با بیان اینکه شهرک سازیهای اسرائیل غیرقانونی است آن را مانع بزرگی در مسیر راه حل دو دولتی خواند.
«آنالنا بائربوک» به رسمیت شناخته شدن کشور فلسطینی را بخشی از راه حل جامع برای درگیری و نزاع میان اسرائیل و فلسطینیان خواند.
وی در همین زمینه از تشکیلات خودگردان فلسطین خواست که به سمت اصلاحات بیشتر حرکت کند.
بائربوک اضافه کرد: تشکیلات خودگردان اصلاح شده کسی است که درباره آینده غزه پاسخ خواهد داد و از نظر ما اصلاحات در تشکیلات خودگردان پاسخی برای آینده غزه است.
«تشکیلات خودگردان اصلاح شده» بخشی از ادبیات و پروژه آمریکا و اسرائیل برای بعد از جنگ غزه و سپردن اداره نوار غزه به این نهاد در دوران پساجنگ است.
بائربوک با اشاره به جنگ غزه نیز گفت: ما به آتش بس انسان دوستانه در غزه نیاز وافر داریم؛ غیرنظامیان باید محافظت شوند و کمکهای بشردوستانه باید ادامه یابد.
وی درباره تصمیم رژیم صهیونیستی به حمله به شهر رفح در جنوب غزه و طرح این رژیم برای تخلیه جمعیت آوارگان از این شهر ابراز نگرانی کرد و گفت: «اسرائیل حق دارد از خود در برابر تروریسم دفاع کند، اما این به معنای اخراج جمعیت غزه نیست».
وی پیش از این درباره حمله اسرائیل به رفح هشدار داده و گفته، «هرگونه حمله ارتش اسرائیل به رفح به فاجعه انسانی منجر خواهد شد».
بنیامین نتانیاهو در آستانه آغاز عملیات نظامی به این منطقه، روز جمعه گذشته به ارتش دستور داد طرحی برای تخلیه غیرنظامیان از رفح ارائه کند.
دستور تل آویو برای تخلیه رفح درحالیست که به گفته مقامات اتحادیه اروپا و انگلیس که از متحدان رژیم صهیونیستی محسوب میشوند مردم غزه دیگر جایی برای رفتن ندارند.
جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با انتقاد شدید از طرح اسرائیل برای حمله به رفح گفته، مردم غزه باید به کجا بروند، به کره ماه!؟
رفح در مرز مصر جنوبیترین شهر نوار غزه است که اکنون پذیرای بیش از 1.5 میلیون آواره از مناطق شمالی و مرکزی غزه که به دلیل تجمع زیاد چادرهای آوارگان به «شهر چادری» معروف شده است.
بسیاری از آوارگان در چادرها به سرمی‌برند و شمار زیادی نیز بدون هیچ سرپناه در خیابان و بیابان شب و روز را سپری می‌کنند.