خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 05 اسفند 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

اجرای رزمایش بزرگ موشکی سپاه با شلیک انواع موشک‌های «فاتح، قدر و عماد» / بعد از دیمونا نوبت انهدام «پالماخیم» شد +عکس

مشرق | سیاسی | سه شنبه، 24 بهمن 1402 - 15:06
پس از تهدیدات اخیر رژیم صهیونیستی مبنی بر احتمال حمله نظامی به خاک کشورمان، نیروی هوافضای سپاه پاسداران با اجرای یک رزمایش بزرگ موشکی آمادگی خود برای انهدام هر تهدیدی در فلسطین اشغالی را اعلام کرد.
پايگاه،رژيم،نظامي،صهيونيستي،سپاه،هوايي،ارتش،ماكت،رزمايش،موشك ...

به گزارش سرویس دفاع و امنیت مشرق، در حالی که رژیم صهیونیستی در یکی از بدترین دوران خود به سر می برد و موج انزجار از نسل کشی گسترده و شهادت ده ها هزار کودک و زن و مرد بی گناه توسط ارتش این رژیم، در تمامی نقاط دنیا در حال افزایش است، نخست وزیر رژیم اشغالگر قدس در بازدید چندی پیش از محل استقرار جنگنده های اف -۳۵ بار دیگر جمهوری اسلامی ایران را تهدید به حمله نظامی کرد.
این تهدید بار دیگر نشان داد این رژیم هرگاه از لحاظ کارنامه حقوق بشر و کشتار مردم بی گناه تحت فشار افکار عمومی دنیا قرار می گیرد، اقدام به اجرای عملیات های تروریستی و نظامی یا نمایش جنگ افزارهای کشتار وسیع خود می کند.
بر این اساس، نیروی هوافضای سپاه پاسداران با اجرای یک رزمایش سنگین و گسترده موشکی، انبوهی از سامانه های بالستیک و نقطه زن خود را به کار گرفت تا ماکت شبیه سازی شده از یکی از مهمترین پایگاه های نظامی رژیم صهیونیستی را با خاک یکسان کند.
طی روزهای گذشته، تعداد قابل توجهی از موشکهای خانواده فاتح که به نقطه زنی و اکنون برد مناسب مجهز شده اند، در کنار موشکهای بالستیک مشهور قدر و عماد که با سرجنگی و برخی ارتقاء های دیگر همراه شده اند، با موفقیت ماکت هم سایز بخش آشیانه و محل استقرار جنگنده های اف-۳۵ رژیم صهیونیستی را مورد اصابت قرار دادند.
بخشی از نتایج حمله موشکی سپاه به ماکت پایگاه پالماخیم
بخشی از موشک‌های بکار گرفته شده در رزمایش اخیر سپاه
فقط در یکی از بخش های این رزمایش موشکی، بیش از ۱۰ موشک بالستیک به سمت هدف تعیین شده به صورت همزمان شلیک شد که با نابودی بخش بزرگی از محل تعیین شده به عنوان پایگاه رژیم اشغالگر قدس همراه بود.
تصاویر مربوط به حمله موشکی شبیه سازی شده سپاه به تاسیسات اتمی دیمونا در سرزمین های اشغالی در جریان رزمایش پیامبر اعظم (ص) ۱۷، تا مدتها مورد توجه رسانه ها و کارشناسان بین المللی بود.
پایگاه هوایی پالماخیم کجاست؟
این پایگاه را می‌توان به نام‌های متعددی نامید؛ چرا که وظایفی جدا از یک پایگاه هوایی نیز دارد.
پالماخیم یک پایگاه نظامی، آژانس فضایی و فرودگاه نظامی نیز محسوب می‌گردد و تنها پایگاه ارتش اسرائیل است که تخصص‌های مختلف و وظایف بسیار مهمی به‌عهده دارد، از همین رو فعالیت‌های آن نیز کاملاً محرمانه است.
موقعیت جغرافیایی این پایگاه به‌دلیل اهمیت استراتژیک آن بسیار با دقت انتخاب شده؛ زیرا در منطقه ساحلی دریای مدیترانه قرار دارد.
این پایگاه از شرق به شهرک «یبنا»، از جنوب به «اشدود» و از شمال به شهرک «ریشون لتصیون» متصل است.
نام این پایگاه از «کیبوتص پالماخیم» گرفته شده است که جنبش صهیونیستی «تاکوم» را در روستای «نبی روبین» در فلسطین تأسیس کرد.
پایگاه پالماخیم ۱۷ کیلومتر طول و بین ۵ تا ۶ کیلومتر عرض دارد که ماکت طراحی شده توسط نیروی هوافضای سپاه، بخش اصلی یعنی محل استقرار جنگنده ها را نشان می داد.
این پایگاه در ۴۵ کیلومتری نوار غزه، ۵۰ کیلومتری قدس اشغالی، ۱۵۰ کیلومتری شهر درعای سوریه و ۱۲۵ کیلومتری مرزهای لبنان قرار دارد.
کارشناسان فاصله این پایگاه تا تهران را ۱۶۵۰ کیلومتر تخمین می‌زنند.
این پایگاه از ۷ بخش اصلی تشکیل شده که شامل بسیاری از مراکز حیاتی و استراتژیک است و بخش مهمی از برنامه تهاجمی ارتش رژیم صهیونیستی بر آن استوار است.
نتانیاهو در حاشیه بازدید از پایگاه پالماخیم، بار دیگر کشورمان را به حمله نظامی تهدید کرد
فرودگاه نظامی پایگاه پالماخیم در دهه ۷۰ توسعه یافت و از آن به‌عنوان نقطه پرتاب هواپیماهای بدون سرنشین نیز استفاده می‌شد؛ به ‌طوری که بعداً به بزرگترین پایگاه پهپادهای ارتش اسرائیل و کارخانه توسعه و بهره‌برداری از این پهپادها تبدیل شد.
عناصر نیروی هوایی ارتش صهیونیستی که در فرودگاه نظامی پایگاه پالماخیم هستند در اکثر عملیات‌های نیروی هوایی مشارکت دارند لذا این فرودگاه یکی از پایگاه‌های نیروهای هوایی اسرائیل محسوب می‌گردد که بیشترین مشارکت را در عملیات‌ها و کشتار مردم مظلوم غزه در هفته های گذشته دارد.