خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

جمعه، 04 اسفند 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

محیط زیست و منابع طبیعی به دروس دانشگاه علوم قضایی اضافه شد

باشگاه خبرنگاران | اجتماعی و حوادث | سه شنبه، 24 بهمن 1402 - 14:55
به پیشنهاد دادستان کل کشور «محیط زیست و منابع طبیعی» به دروس دانشگاه علوم قضایی اضافه شد.
محيط،زيست،طبيعي،منابع،جرايم،درسي،تخصصي،جمله

صیانت از محیط زیست و منابع طبیعی از جمله مصادیق مهم حقوق عامه بوده که دادستانی کل کشور نیز به این امر مهم توجه کرده و بر حفاظت و مراقبت از محیط زیست و منابع طبیعی تاکید فراوان داشته است.
برگزاری جلسات مختلف با مدیران و مسئولان سازمان محیط زیست و برگزاری وبینار تخصصی از جمله اقدامات دادستانی کل در راستای حمایت از محیط زیست است.
تعیین شعب ویژه رسیدگی به جرایم این حوزه و بهره‌مندی از قضات مجرب و متخصص از جمله دغدغه‌های مهم مدیران و مسئولان سازمان محیط زیست است که در جلسات مختلف به آن پرداخته شده و حجت الاسلام و المسلمین موحدی نیز بر اهمیت این دو مسئله تاکید داشته‌اند.
باید گفت که به منظور تخصصی شدن رسیدگی به جرایم حوزه محیط زیست، در حال حاضر شعب تخصصی این جرایم در دادسرا و دادگاه‌های کشور ایجاد شده است.
با این حال دادستان کل کشور با هدف آموزش تخصصی و هدفمند جرایم محیط زیستی پیشنهاد افزوده شدن واحد درسی حقوق محیط زیست و منابع طبیعی را با رئیس دانشگاه علوم قضایی مطرح و بر کارکرد و اثرگذاری بالای آن در افزایش سطح علمی دانشجویان تاکید کرد.
رئیس دانشگاه علوم قضایی با استقبال از این پیشنهاد در دیدار با دادستان کل کشور از افزوده شدن عنوان درسی محیط زیست و منابع طبیعی به دروس مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته این دانشگاه خبر داد.
تجزیه و تحلیل مبانی حقوق محیط زیست داخلی و بین المللی و مقررات مربوط به آن و همچنین نظام حقوقی حاکم بر منابع طبیعی و اراضی ملی از جمله اهداف اصلی افزوده شدن این عنوان درسی به واحد‌های درسی کارشناسی ارشد دانشگاه علوم قضایی می‌باشد.