خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 06 اسفند 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

صادرات ۲ میلیون لیتر اسانس گل محمدی به ۹ کشور دنیا

باشگاه خبرنگاران | اقتصادی | سه شنبه، 24 بهمن 1402 - 14:55
مجری طرح گیاهان دارویی از صادرات سالانه حدود ۲ میلیون لیتر اسانس گل محمدی به ۹ کشور دنیا خبر داد.
گل،محمدي،غنچه،مجري،گياهان،دارويي،طرح

حسین زینلی، مجری طرح گیاهان دارویی گفت: بنابر آمار سالانه ۶۳ هزار تن گل محمدی در کشور تولید و حدود ۲ میلیون لیتر اسانس گل محمدی به ۹ کشور صادر می شود.
به گفته او، تاکنون به ۳۳ کشور دنیا غنچه گل محمدی صادر کرده‌ایم و همواره فرهنگ استفاده از غنچه در چای و دمنوش را اشاعه داده‌ایم.
زینلی با تاکید بر اینکه چین یکی از بازارهای هدف اصلی ما در صادرات غنچه گل محمدی است، افزود: ما باید تمام نکات فنی را رعایت کنیم تا کشاورز که سرمایه خود را برای احداث مزارع به کار گرفته متضرر نشود.
مجری طرح گیاهان دارویی ادامه داد: برای گل محمدی استان فارس استان معین و استان‌های آذربایجان شرقی، اصفهان و کرمان استان‌های پشتیبان هستند.
او افزود: گردش مالی گل محمدی در بلغارستان ۲ میلیارد دلار است، اما در ایران بیشتر مصرف گل محمدی در داخل است.
همچنین بسیاری از کارخانجات عطرسازی فرانسوی به این گل علاقه دارند و فرصت مناسبی برای تولید این گل در بلغلرستان ایجاد شده اما ما به خوبی برای این جایگاه تلاش نکرده‌ایم.
مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی بر ایجاد بورس گلاب برای معرفی این محصول به کشورهای مختلف و گسترش تبلیغات توسط رسانه ها و گردشگری گل محمدی تاکید کرد.