خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 05 اسفند 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

سالانه ۲۶۰ هزار میلیارد تومان مستمری و حقوق به بازنشستگان پرداخت می‌شود

باشگاه خبرنگاران | اجتماعی و حوادث | سه شنبه، 24 بهمن 1402 - 14:37
وزیر کار از پرداخت سالانه ۲۶۰ هزار میلیارد تومان مستمری و حقوق به بازنشستگان خبر داد.
بازنشستگي،صندوق،دولت،همت،پرداخت،كشوري،بودجه،حقوق،نگاه،بهره،و ...

آیین رونمایی از خدمات نوین و دستاورد‌های ارزش آفرین امروز سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۲ در کتابخانه ملی برگزار شد.
مهدی مسکنی مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری نیز در این نشست گفت: بحران بازنشستگی وجود دارد، دو نگاه وجود دارد آیا صندوق بازنشستگی را باید به سمتی برد که تمام شود و یا اینکه می‌توان مسیری را باز کرد و مشکلات را حل کرد این دو نگاه و رویکرد است.
وی افزود: نگاه نخست می‌گوید بحران‌های صندوق‌های بازنشستگی مانند بمب است و دامن کشور را می‌گیرد که خروجی آن به صندوق‌ها بر می‌گردد.
در نگاه دوم رویکرد ایثار است.
این نگاه می‌گوید پدیده سالمندی یک فرصت است و می‌توان آن را مدیریت کرد.
مسکنی با اشاره به ظرفیت‌های صندوق‌های بازنشستگی گفت: آنجا که دولت تصمیم گرفت که شیر رایگان را به مدارس بفرستد، بخش خصوصی کمتر توان خود را ظهور و بروز داد، اما مجموعه‌های ما این مشکلات را حل و وعده دولت را عملی کردند.
وی یاداور شد: می‌شود بحران بازنشستگی را تبدیل به فرصت کرد، اما باید تغییر نگاه داد.
بیماری که بپذیرد که کارش تمام است کار او تمام است و از دنیا می‌رود.
مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری گفت: ما توفیق این را داریم که مستمری و موظفی بگیر بیش از ۲میلون و ۲۰۰ هزار را ۲۳ همت را به طور ماهانه پرداخت می‌کنیم.
وی با اشاره به تلاش‌های جدید برای ورود افراد به صندوق بازنشستگی ابراز کرد: اصلاح شاخص‌های بیمه‌ای در صندوق فرصت پیش روی صندوق است.
بیش از ۶۳۲ هزار نفر بازنشسته کارمند دولت قرارداد مدت معین و پیمانی در دولت داریم که بیمه آن‌ها صندوق بازنشستگی نیست.
اگر ورودی آن‌ها به صندوق بازنشستگی بیاید، سالانه قریب به ۳۰ همت منابع وارد صندوق بازنشستگی می‌شود.
سید صولت مرتضوی وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی هم گفت: صندوق‌های بازنشستگی مرجع و پناهگاه معیشت جامعه هدف است، انسان‌های توانمندی که با تدبیر‌های خود و ایده پردازی‌ها و خلاقیت سال‌ها تلاش کردند و اکنون چشم امیدشان به صندوق‌های بازنشستگی است.
نه در کشور ما بلکه اغلب کشور‌ها یکی از مشکلات فرا روی دولت‌ها چالش‌های صندوق‌های بازنشستگی است.
به ویژه در ایران در سال پایانی دولت دوازدهم بدهی‌ها و مطالبات انباشته‌ای بر عهده صندوق‌های بازنشستگی و دولت قرار دادند.
وی افزود: بودجه دهه ۹۰ نشان می‌دهد معدل افزایش سنوات جاری کشور حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد بوده، اما در سال پایانی دولت مجموعه بودجه کشور در سال پایان دولت ۱۲۶ درصد رشد داشته است.
وزیر کار ادامه داد: لذا در هفت ماه ابتدای دولت سیزدهم با کسری شدید بودجه در دو حوزه صندوق‌های بازنشستگی کسری بودجه روبرو بودیم.
به طوری که صندوق‌های کشوری و لشکری قریب به ۴۰۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه داشتند و اساسا در لایحه بودجه به صورت صوری پیش بینی شده بود و صادرات نفتی ما و صادرات غیرنفتی با چالش بسیار جدی روبرو بود و در آن زمان صادرات نفت کمتر از ۴۰۰ هزار بشکه بود و هزینه‌های تعریف شده بالغ بر یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه پیش بینی شده بود.
علاوه بر آن بدهی‌های انباشه وجود داشت.
از طرفی قریب به ۵۰۰ همت نیز دولت به تامین اجتماعی بدهی داشت و بدهی این صندوق به بانک‌ها تامین اجتماعی را به ابر بدهکارترین به شمار آورد.
دولت عزمش را جزم کرد و بخشی از منابع مسدود شده آزاد شد و صادرات غیرنفتی را افزایش داد و میزان صادرات نفتی و محصولات پتروشیمی روبه افزایش رفت.
وی یادآور شد: اکنون تقریبا یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه نفت صادر می‌شود اگر چه با دشواری، اما منابع آن بازمی‌گردد.
مرتضوی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به همسان سازی حقوق بازنشستگان اظهار کرد: بخش قابل توجهی در صندوق کشوری از جمله همسان‌سازی پرسنل وزارت بهداشت، طرح رتبه بندی معلمان بازنشسته انجام و تا پایان سال محقق خواهد شد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه امروز بالغ بر ۶۰۰۰ بنگاه کوچک و بزرگ تعطیل و نیمه‌تعطیل به بهره برداری رسیدند، گفت: باز تعریف تولید و ایجاد زنجیره ارزش در چرخه تولید، یکی از امورات مهم دولت در بخش خصوصی و شبه‌خصوصی و دولتی است.
در آینده نزدیک سالی را که مقام معظم رهبری به عنوان سال رشد تولید و مهار تورم نامگذاری کرده‌اند، در مجموعه شرکت‌های وابسته به وزارت تعاون ما گزارش آبرومندانه‌ای را ارائه خواهیم کرد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: ماهانه بالغ بر ۲۲ همت برای حقوق و مستمری بازنشستگان کشوری پرداخت می‌شود.
تقریبا از میزان۲۲ همت ۲۰.۵ همت از محل بودجه عمومی دولت تامین می‌شود این در حالی است که کسورات بازنشستگی در گذشته باید تجمیع و تبدیل به صنعت و ارزش افزوده میشد.
وی یادآور شد: باید امروز باید صدای استقلال اقتصادی را در صندوق بازنشستگی کشوری سر می‌دادیم و حال آنکه همه تلاش این است که معدل آن بین ۱۹ تا ۲۱ همت سود سال ۱۴۰۱ است که بابت حقوق بازنشستگان پرداخت می‌شود.
سالانه ۲۶۰ هزار میلیارد تومان باید بابت حقوق و مستمری و بیمه پرداخت شود.
ما نتوانستیم بهره وری را افزایش دهیم و شاید بخشی از منابع هم در حوزه ضریب پشتیبانی دریافت و پرداخت شود.
مرتضوی ادامه داد: فعالیت‌ها و اقدامات فراوانی صورت گرفته است و تعداد قابل توجهی طرح جدید به بهره برداری رسیده و حلقه‌های مفقوده در حال پیدا شدن و اتصال است تا به بهره وری مناسب برسیم، اگرچه کل سرمایه صندوق بازنشستگی بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار میلیارد تومان، اما امیدواریم با تدبیر مدیران جهادی بتوانیم به صورت سنواتی در هر سال ۱۰ الی ۱۵ درصد از وصول کمتر کنیم.
وزیر کار ادامه داد: سالانه ۶۰ همت بابت بیمه تکمیلی و حقوق بازنشستگان پرداخت می‌شود و حلقه مفقوده این است که بهره وری را نتوانسته ایم افزایش دهیم.
وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت: امروز باید صدای استقلال اقتصادی را در صندوق بازنشستگی کشوری سر می‌دادیم و حال آنکه همه تلاش این است که معدل آن بین ۱۹ تا ۲۱ همت سود سال ۱۴۰۱ است که بابت حقوق بازنشستگان پرداخت می‌شود.
سالانه ۲۶۰ هزار میلیارد تومان باید بابت حقوق و مستمری و بیمه پرداخت شود.
ما نتوانستیم بهره وری را افزایش دهیم و شاید بخشی از منابع هم در حوزه ضریب پشتیبانی دریافت و پرداخت شود.
منبع: فارس