خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 12 اسفند 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

بدهی انباشته شده در صندوق‌های بازنشستگی در سال پایانی دولت دوازدهم - تسنیم

تسنیم | اجتماعی و حوادث | سه شنبه، 24 بهمن 1402 - 13:48
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به چالش های صندوق های بازنشستگی اشاره کرد و گفت: در سال پایانی دولت دوازدهم بدهی ها و مطالبات انباشته ای برعهده صندوق های بازنشستگی و دولت قرار دادند.
بازنشستگي،دولت،بودجه،اجتماعي،اشاره،مرتضوي،صندوق،صادرات،تومان ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، سید صولت مرتضوی؛ در مراسم رونمایی از خدمات نوین و دستاوردهای ارزش‌آفرین صندوق بازنشستگی که پیش از ظهر امروز در سالن اجتماعات کتابخانه ملی برگزار شد، اظهار کرد: صندوق‌های بازنشستگی ملجاء و پناه معیشت جامعه هدف است، انسان‌های توانمندی که با تدبیرهای خود و ایده‌پردازی‌ها و خلاقت سال‌ها تلاش کردند و اکنون چشم امیدشان به صندوق‌های بازنشستگی است و نه در کشور ما بلکه اغلب کشورها یکی از مشکلات فراروری دولت‌ها چالش‌های صندوق‌های بازنشستگی است.
وی به چالش‌های صندوق‌های بازنشستگی اشاره کرد و گفت: در سال پایانی دولت دوازدهم بدهی‌ها و مطالبات انباشته‌ای برعهده صندوق‌های بازنشستگی و دولت قرار دادند.
بودجه دهه 90 نشان می‌دهد معدل افزایش سنوات جاری کشور حدود 20 تا 25 درصد بوده اما در سال پایانی دولت مجموعه بودجه دولت 126 درصد رشد داشته‌ است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد‌: در 7 ماهه ابتدایی دولت سیزدهم با کسری شدید بودجه بویژه در دو حوزه صندوق‌های بازنشستگی روبرو بودیم.
کسری بودجه‌ای که مشکلات عدیده‌ای را بوجود آورده بود به طوریکه صندوق‌های کشوری و لشگری نزدیک به 400 هزار میلیارد تومان کسری بودجه داشتند و اساسا در لایحه بودجه به صورت سوری این مسئله پیش‌بینی شده بود.
مرتضوی ادامه داد: صادرات نفتی و غیرنفتی ما با چالش‌های بسیاری روبرو بود.
وی افزود: علاوه بر آن بدهی‌های انباشته شده به موضوع چالش‌های جدی در بحث صادرات غیرنفتی و اشاره کرد که مشکلات عدیده‌ای را بوجود آورده است.
از طرفی نزدیک به 500 هزار میلیارد تومان نیز دولت به تامین اجتماعی بدهی داشت و بدهی این صندوق به بانک‌ها باعث شده بود که تامین اجتماعی به عنوان یک ابربدهکار شناخته شود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به تلاش‌های دولت سیزدهم اشاره کرد و افزود: دولت عزمش را جزم کرد و بخشی از منابع مسدود شده آزاد و صادرات غیرنفتی را افزایش داد و میزان صادرات نفتی و محصولات پتروشیمی رو به افزایش رفت.
اکنون تقریبا یک میلیون و 500 هزار بشکه نفت صادر می‌شود اگر چه با دشواری اما منابع آن باز می‌گردد.
مرتضوی خاطر نشان کرد: یکی از موضوعات مهم بحث همسان‌سازی حقوق بازنشستگان است به طوریکه بخش قابل توجهی در صندوق بازنشستگی کشوری از جمله پرسنل وزارت بهداشت، حقوقشان همسان‌سازی شده است همچنین طرح رتبه‌بندی معلمان بازنشسته انجام و تا پایان سال محقق خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه بالغ بر 6 هزار بنگاه کوچک و بزرگ تعطیل و نیمه تعطیل هم‌اکنون به بهره‌برداری رسیده‌اند تصریح کرد: بازتولید و ایجاد زنجیره ارزش در چرخه تولید یکی از امورات مهم در بخش خصوصی و شبه‌خصوصی و دولتی است و ان‌شاءالله در آینده نزدیک گزارشی از اقدامات انجام شده با توجه به نام‌گذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال رشد تولید و مهار تورم ارائه خواهد شد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: ماهیانه بالغ بر 22 همت برای حقوق و مستمری بازنشستگان کشوری پرداخت می‌شود که تقریبا از این میزان 20.5 همت از محل بودجه عمومی دولت تامین می‌شود و این در حالیست که کسورات بازنشستگی در گذشته باید تجمیع و تبدیل به صنعت و ارزش افزوده می‌شد.
مرتضوی با اشاره به اینکه سالانه 260 هزار میلیارد تومان باید بابت حقوق و مستمری در بیمه تکمیلی بازنشستگان پرداخت شود گفت: ما نتوانستیم بهره‌وری را افزایش دهیم و شاید بخشی از منابع هم در حوزه ضریب پشتیبانی دریافت و پرداخت شود.
وی ادامه داد: فعالیت‌ها و اقدامات فراوانی صورت گرفته و تعداد قابل توجهی طرح جدید به بهره‌برداری رسیده و حلقه‌های مفقوده در حال پیاده شدن و اتصال است تا به بهره‌وری مناسب برسیم.
اگر چه کل سرمایه صندوق بازنشستگی بین 200 تا 300 هزار میلیارد تومان است.
امیدواریم با تدبیر مدیران جهادی بتوانیم به صورت سنواتی هر ساله 10 الی 15 درصد از وصولی‌ها را کمتر کنیم.
انتهای پیام/