خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

جمعه، 11 اسفند 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

وجود 5500 نخبه در دانشگاه‌های علوم پزشکی/ تسهیلات آموزشی برای استعدادهای درخشان - تسنیم

تسنیم | اجتماعی و حوادث | سه شنبه، 24 بهمن 1402 - 10:58
مدیر امور نخبگان و دانشجویان استعداد درخشان وزارت بهداشت با اشاره به احراز 5500 نفر نخبه در وزارت بهداشت، تسهیلات آموزشی وزارت بهداشت برای دانشجویان استعداد درخشان را تشریح کرد.
نخبگان،درخشان،دانشجويان،استعداد،ارائه،مهاجرت،بهداشت،پزشكي،وزارت

مهدی باقری در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم درباره تعداد نخبگان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور اظهار کرد: در زمان حاضر 5500 نفر به عنوان نخبه و استعداد درخشان در وزارت بهداشت احراز شده‌اند.
وی درباره تسهیلات ارائه شده به نخبگان وزارت بهداشت افزود: ما آیین‌نامه‌ای برای نخبگان داریم که براساس آن خدمات رفاهی، آموزشی و تفریحی به دانشجویان استعداد درخشان ارائه می‌شود، برای مثال فضاهای آموزشی و تفریحی دانشگاه‌های علوم پزشکی با هزینه بسیار کمتر در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد، همچنین این دانشجویان می‌توانند در رشته‌های دیگر و مقاطع کارشناسی یا ارشد آموزش پزشکی شرکت و تنها حدود 20 درصد هزینه را پرداخت کنند.
ارائه تسهیلات آزمایشگاهی و اعطای وام نیز از دیگر خدماتی است که به نخبگان ارائه می‌شود.
باقری ادامه داد: همچنین شرایط قبولی در دوره دستیاری پزشکی برای این دانشجویان تسهیل شده به طوری که اگر پزشکانی که به عنوان استعداد درخشان احراز شده‌اند در آزمون دستیاری شرکت کنند اگر 90 درصد نمره نفر آخر آزمون را کسب کند می‌تواند تحت شرایط اعلام شده در آیین‌نامه "تسهیلات دانشجویان استعداد درخشان" در این دوره پذیرفته شود.
مدیر امور نخبگان و دانشجویان استعداد درخشان وزارت بهداشت در پاسخ به این سؤال که آماری از مهاجرت پزشکان استعدادهای درخشان وجود دارد؟
گفت: نمی‌توان آمار دقیقی در این زمینه ارائه کرد.
مهاجرت به کشورهای دیگر به دلیل کاهش ارزش پول ملی ما، جذابیت‌های مالی زیادی دارد اما همه علت مهاجرت نخبگان، مربوط به مسائل مالی نیست و اگر بتوانیم در نخبگان انگیزه و احساس مسئولیت ایجاد و آنها را با مسائل روز کشور درگیر کنیم از مهاجرت آنها تا حد بسیار زیادی جلوگیری خواهد شد.
وی همچنین از راه‌اندازی شبکه ملی نخبگان خبر داد و تصریح کرد: این شبکه بستری برای تعامل نخبگان وزارت بهداشت خواهد بود به طوری که دانشجویان بتوانند مسائل آموزشی و پژوهشی خود را در این بستر به تبادل بگذارند تا خروجی‌های مشترک داشته باشند.
انتهای پیام/